Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leasing ze wsparciem dla różnorodnych projektów

Magdalena Sapkowska
Firma Lonzapet dzięki skorzystaniu z leasingu zyskała możliwość zakupu nowoczesnej maszyny i oprogramowania, a tym samym wejścia na nowe rynki zagraniczne
Firma Lonzapet dzięki skorzystaniu z leasingu zyskała możliwość zakupu nowoczesnej maszyny i oprogramowania, a tym samym wejścia na nowe rynki zagraniczne Przemek Świderski
Masz firmę, chcesz ją udoskonalić, przydałby się nowy sprzęt. Jest sposób, by zdobyć dodatkowe maszyny i zainwestować w rozwój o połowę mniej, niż można przypuszczać. Mowa o leasingu w projektach europejskich.

Właśnie przy pomocy Unii, która refunduje połowę wydatków realizowanego projektu, swą ofertę rozszerza firma Lonzapet. Przedsiębiorstwo zajmuje się budową nowoczesnych maszyn na potrzeby przemysłu spożywczego, służących do produkcji butelek PET (rodzaj plastiku) o różnych pojemnościach. Specjalizuje się również w produkcji form rozdmuchowych odpowiedzialnych za kształt i pojemność butelek.

- Do każdego kształtu i pojemności butelki potrzebna jest inna forma. W formie tej umieszcza się tzw. preformy i z nich rozdmuchuje butelkę - tłumaczy Renata Salnik z firmy Lonzapet.
Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Unii Europejskiej przy wsparciu Agencji Rozwoju Pomorza, przedsiębiorstwo wdroży opracowaną przez zespół technologów i konstruktorów technologię produkcji nowoczesnych form rozdmuchowych do wytwarzania opakowań PET o pojemnościach od 7 do 10 l.

- Taka pojemność dotyczy na przykład baniaków do wody. W Polsce raczej nie stosuje się takich butelek, za to są one bardzo popularne na rynkach arabskich - wyjaśnia Salnik.

Firma działa na rynkach całego świata, w szczególności w Rosji, Kazachstanie, Litwie, Algierii i Niemczech. Została założona w 1956 roku jako firma specjalizująca się w przetwórstwie tworzyw sztucznych, ale zmieniła profile swojej produkcji, aby od początku lat 90. stać się jednym z głównych producentów form w Polsce, a także zyskując klientów na całym świecie. - Od lat bierzemy udział w międzynarodowych targach opakowaniowych, przeprowadzamy też badania marketingowe. Wynika z nich, że potrzebne jest nam poszerzenie oferty o formy do produkcji dużych pojemników. Dlatego zwróciliśmy się o dotacje europejskie - mówi Salnik.

Wartość projektu Lonzapet wynosi niemalże 2 mln zł. Wartość dofinansowania z UE to 694 tys. zł. Oprócz kupna maszyny obróbczej CNC, której połowa każdej raty leasingowej jest refundowana z funduszy europejskich, projekt zakłada również zakup nowoczesnego oprogramowania komputerowego wspomagającego proces produkcyjny oraz oprogramowania konstrukcyjnego. Połowa wydatków na zakup tego oprogramowania oraz wydatków na szkolenie pracowników do jego obsługi również została zrefundowana w formie dotacji.
Dzięki dofinansowaniu, swoją ofertę rozszerza również Aryton, firma produkująca odzież dla pań. Choć pochodzi z kaszubskiego Chmielna, w całej Polsce ma już ponad 30 salonów, a inspiracje do tworzenia kolekcji czerpie z modowych imprez Mediolanu, Londynu czy Paryża.

W ramach projektu dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, w Arytonie uruchomiono nową halę produkcyjną i magazyn o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych. Przedsiębiorstwo pozyskało również sprzęt.
- Kupiliśmy nowoczesne urządzenia do układania i klejenia materiału. Są obsługiwane komputerowo, wykorzystują też technologię laserową - mówi Ryszard Cierocki, który wraz z żoną Danutą założył Aryton ponad 20 lat temu.

Dzięki urządzeniom i oprogramowaniu firma wprowadziła do sprzedaży nowe ubrania z wysokogatunkowych tkanin, takich jak wełna i jedwabie naturalne. - Sprzęt wykorzystywany jest do tworzenia niemalże wszystkich naszych kolekcji. Ma swój udział w szyciu żakietów, sukienek, spódnic, płaszczy czy kurtek - wylicza Cierocki.

Projekt przewiduje również opracowanie centralnego programu magazynowego, który umożliwi kontrolę stanu zapasów w magazynie i salonach firmowych. Zaplanowane zostało także wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością i uzyskanie certyfikatu ISO.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń do eksperta!
Czekamy na Twój telefon 4 kwietnia od 10.00 do 14.00 pod numerem tel. 58 323 32 20. Możesz też zadać pytanie mailem: [email protected].

Wydatki można objąć leasingiem

Leasing - jedna z form finansowania zakupów w projekcie finansowanym z Unii Europejskiej
Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 (RPO WP) umożliwia beneficjentom ponoszenie wydatków w formie leasingu.

Leasingiem w projektach w ramach RPO WP mogą być objęte wydatki związane m.in. z zakupami środków trwałych - maszyny, urządzenia, linie technologiczne; nabyciem prawa do używania nieruchomości oraz wartości niematerialnych lub prawnych, takich jak oprogramowanie, licencje.
Beneficjenci mają możliwość skorzystania zarówno z leasingu finansowego, jak również z leasingu operacyjnego. Istotne jest, aby prawo własności do leasingowanego środka/ zakupu było przeniesione na beneficjenta. W leasingu finansowym przejście prawa własności na beneficjenta wynika z umowy leasingowej. Z kolei w leasingu operacyjnym należy podpisać klauzulę mówiącą o wykupie przedmiotu leasingu po jego zakończeniu lub złożyć oświadczenie.

Kosztem kwalifikowalnym jest część raty leasingowej związana ze spłatą kapitału oraz wpłata początkowa dotycząca leasingowanego przedmiotu.

Niekwalifikowalne są natomiast inne wydatki dotyczące umowy leasingu, w szczególności marża, podatek, opłaty manipulacyjne oraz ubezpieczenie, które ponosi beneficjent.
Dowodem faktycznego poniesienia wydatku jest wyciąg bankowy potwierdzający opłacenie raty leasingowej. Spłaty rat należy dokonywać zgodnie z harmonogramem zawartym w umowie leasingu.
Ważne jest, aby maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych dotycząca leasingowanego przedmiotu nie przekroczyła jego rynkowej wartości.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki