Lato w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku

MHZaktualizowano 
mat. prasowe
W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim tegoroczne lato otworzy premiera, prawdopodobnie pierwszego na świecie, musicalu na scenie elżbietańskiej - „Kiss Me, Kate!”, muzyka autorstwa Cole’a Portera. Ale to nie koniec atrakcji

Czeka nas też jubileuszowy 20. Festiwal Szekspirowski, „Wesołe kumoszki z Windsoru”, zwiedzanie teatru z przewodnikiem oraz akcje happeningowe na ulicach całego Trójmiasta.

Już od początku lipca na scenie Teatru Szekspirowskiego będzie można oglądać wyjątkowy musical, zrealizowany we współpracy z Teatrem Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni. „Kiss Me, Kate!”, autorstwa Belli i Sama Spewack, inspirowany „Poskromieniem złośnicy” Williama Szekspira, reżyseruje Bernard Szyc. Spektakl, grany przez aktorów Muzycznego, jest drugą produkcją w repertuarze Teatru Szekspirowskiego, przygotowaną specjalnie na scenę elżbietańską. Jej charakterystycznymi cechami są wysunięta w głąb wewnętrznego dziedzińca sali głównej scena, z trzech stron otoczona widzami, z których część zajmuje miejsca stojące na parterze (najlepsze, bo zapewniają największe emocje dzięki interakcji z aktorami), a część ma do dyspozycji miejsca siedzące na trzech kondygnacjach drewnianych galerii otaczających scenę.

Na takiej samej scenie grany jest już od roku, święcący triumfy popularności wśród widzów, spektakl „Wesołe kumoszki z Windsoru”. Na niego również możemy się wybrać latem do Gdańska i przenieść się w czasie do teatru epoki Szekspira, w której spektakle grane były pod gołym niebem, w dziennym świetle, a widzowie stanowili bardzo ważną część przedstawienia.

Pocałuj mnie, Kasiu!

„Kiss me, Kate!” również ma szansę zawojować publiczność, nie tylko ze względu na tematy, które podejmuje - miłość, zazdrość, walkę płci, ale również dzięki dużej dawce humoru i znakomitej muzyce autorstwa Cole’a Portera. Sztuka jest formą teatru w teatrze. Akcja dzieje się na scenie i zapleczu teatru muzycznego w Baltimore, który właśnie wystawia „Poskromienie złośnicy”. Właściciel teatru, Fred Graham, angażuje do roli Kasi swoją byłą żonę Lilli Vanessi, siebie samego zaś obsadza w roli Petrukia. Wartka akcja i zbiegi okoliczności sprawiają, że w pewnej chwili nie wiadomo już, co jest teatrem, a co życiem.

- Dla aktorów granie „Kiss me, Kate!” to wyjątkowa przygoda, ponieważ jest to sztuka autotematyczna, dotykająca tematu samej pracy aktora, jego warsztatu. To sztuka o aktorach. Nie tylko o miłości, która jest głównym wątkiem opowieści, ale też o teatralności. Bawimy się tą konwencją, pokazujemy proces tworzenia, powstawania teatru - mówi o spektaklu reżyser Bernard Szyc. Co ważne dla turystów, spektakl będzie tłumaczony na języki angielski i niemiecki.

Jubileuszowy Festiwal Szekspirowski

To jednak nie koniec atrakcji, które czekają nas tego lata w Gdańsku. W tym roku od 29 lipca do 7 sierpnia odbędzie się też jubileuszowy 20. Gdański Festiwal Szekspirowski, zaliczany do największych wydarzeń teatralnych na świecie. Zagoszczą na nim artyści z Iranu, Izraela, Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii i Rosji. Festiwal rozpocznie się z przytupem - Stanisław Soyka i Cracow Singers Band zagrają świetnie przyjęty przez publiczność koncert „Sonety Szekspira”. Wielką postacią tegorocznej edycji będzie Romeo Castellucci, ze swoją grupą Societas Raffaello Sanzio. Jest on reżyserem, artystą sztuk wizualnych, laureatem wielu nagród, w tym Złotego Lwa w Wenecji za dorobek twórczości w 2013 roku. Należy do grona twórców definiujących współczesny teatr europejski, funkcjonując na pograniczu sztuk plastycznych i teatru. Na 20. Festiwalu Szekspirowskim zaprezentujemy jego „Juliusza Cezara”. Po raz kolejny będziemy w Gdańsku prezentować również dzieło cenionego europejskiego twórcy teatru autorskiego, Silviu Purcarete, który tym razem przywiezie „Sen nocy letniej”, zrealizowany w Teatrze Bałtycki Dom w Sankt Petersburgu.

Brytyjska grupa teatralna Forced Entertainment, dzięki współpracy z British Council, przywiezie zaś niesamowity projekt „Complete works. Table Top Shakespeare” - skondensowaną wersję wszystkich sztuk Szekspira, które będą grane przez cały czas trwania festiwalu.

Nie zabraknie oczywiście polskich spektakli, które tradycyjnie biorą udział w 23. już edycji Konkursu o Złotego Yoricka. Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentuje się trzech finalistów, wybranych spośród 15 teatrów, które brały udział w konkursie. O główną nagrodę lub wyróżnienie powalczą w tym roku „Hamlet” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, „Juliusz Cezar” w reżyserii Barbary Wysockiej z Teatru Powszechnego w Warszawie oraz „Burza” w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Międzynarodowy przegląd OFFu

Gdański Festiwal Szekspirowski to też nurt SzekspirOFF, który w tym roku po raz pierwszy odbywa się w trybie konkursowym. Do tegorocznej - międzynarodowej - edycji SzekspirOFFu zgłosiło się ponad 40 zespołów z Polski i zagranicy. Otrzymaliśmy zgłoszenia zarówno zawodowych teatrów repertuarowych, jak i indywidualnych twórców, w tym aktorów, filmowców, perfor-merów, tancerzy, kabareciarzy i muzyków. Spośród nich wybraliśmy 28 wydarzeń, które są przekrojem przez wszystkie dziedziny artystyczne i prezentują różnorodne inspiracje twórczością Szekspira. Część konkursowa potrwa dokładnie 16 godzin i 400 minut! Prezentowane w tym czasie najciekawsze offowe wydarzenia tego roku z całej Polski i różnych zakamarków świata oceniać będzie trzyosobowe grono jury, które poznamy już wkrótce. Ramowy program festiwalu dostępny jest na stronie

www.festiwalszekspirowski.pl

.

Zwiedź teatr z przewodnikiem

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza również na codzienne zwiedzanie z przewodnikiem niesamowitych wnętrz budynku i zakamarków sceny. Zwiedzanie odbywa się w językach polskim, niemieckim, angielskim i rosyjskim.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie