Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato - Teatr Atelier i po raz 25 konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej"

Grażyna Antoniewicz
Jolanta Tubielewicz
Jolanta Tubielewicz Mat. prasowe Teatr Atelier
Od 1997 roku sopocki teatr nosi imię Agnieszki Osieckiej. Tu nieprzerwanie od 1997 roku odbywa się konkurs wokalny na interpretację jej piosenek. Tegoroczną odsłonę zmagań wygrała Hanna Ciupak.

Agnieszka Osiecka - chyba nikomu nie trzeba jej przedstawiać. Osiecka - wiadomo - to piosenka, ale też teatr ("Listy śpiewając") i... Gdańsk, o czym zapewne nie wszyscy pamiętają.

Niech no tylko zakwitną jabłonie

"Z zawodu jestem dziennikarką. Dlatego więc zetknęłam się pierwszy raz z teatrem jako reporter i recenzent. Przebywając w 1955 roku na Wybrzeżu na praktyce studenckiej w „Głosie Wybrzeża" napisałam ogromniasty artykuł o teatrze Bim-Bom. Z tej także racji zetknęłam się z twórcami Bim-Bomu i napisałam dla ich teatrzyku jedną piosenkę. Fakt, że debiutowałam w Gdańsku jest dla mnie dotychczas ogromnie ważny, bo zetknęłam się tam w redakcji i w Bim-Bomie ze świetnymi kolegami, którzy jakby „ośmielili" mnie do zawodu" - napisała Agnieszka Osiecka w programie do swojej sztuki "Niech no tylko zakwitną jabłonie", którą w 1967 roku wystawił Teatr Wybrzeże.

Sztuki i songi dla Teatru Atelier

Po latach był Sopot i Teatr Atelier, dla którego napisała swoje ostatnie sztuki i songi uznane przez krytykę za najciekawsze w jej dorobku. W Teatrze Atelier Andre Hübner-Ochodlo i Osiecka wystawili wspólnie „Apetyt na śmierć" - opowieść o współczującym aniele śmierci na motywach „Wrogów" Singera.

Od 1997 roku sopocki teatr nosi jej imię. Tu nieprzerwanie od 1997 roku odbywa się konkurs wokalny na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej.

W tym roku na sopockiej scenie drugiego etapu konkursu stanęły same panie.

- Żyjemy w ciekawych czasach, niekoniecznie w taki sposób jakbyśmy chcieli - wiadomo: sinice itd. Mam nadzieję, że te piękne, śpiewające, młode osoby, które dzisiaj przed państwem wystąpią, odciągną państwa myśli na chwilę od tych wszystkich okropności, a co więcej - mam nadzieję, że te dynamiczniejsze i głośniejsze piosenki zagłuszą tupot galopującej inflacji - mówiła Magdalena Smalara prowadząca konkursowe wieczory.

Zwycięska Melancholia

Ostatecznie z I nagrodą z Sopotu wyjechała Hanna Ciupak, która przejmująco wykonała "Melancholie" i "Nim wstanie dzień". II miejsce decyzją sopockiego jury zajęła Barbara Małecka, która zaśpiewała "Oddalasz się" i wyjątkowo ciekawie zinterpretowaną kolędę "Błyszczą cukierki". III nagroda przypadła w udziale świetnej wokalnie Aleksandrze Idkowskiej, która zaśpiewała "Zabierz mnie z Barcelony" i "Żegnaj mi, Krakowie". Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymały: Marta Tabęcka, Sylwia Wysocka, Inga Żebrowska, a nagrodę publiczności Katarzyna Faszczewska.

Stacyjka Życie

Wiele się dzieje tego lata w Teatrze Atelier (jak co roku). Przez najbliższe wieczory na sopockiej scenie zobaczymy i usłyszymy "Stacyjkę - Życie" - zbiór piosenek, wierszy i tekstów opisujący życie jako nieustającą podróż, a świat jako wielką poczekalnię dworcową.

- Osiecka, Młynarski, Kofta, Wołek, Przybora napisali wiele cudownych piosenek "kolejowych" i my je w naszym spektaklu przypomnimy. Nie zapomnimy też o wspaniałych fragmentach dzieł literackich, których bohaterami są: dworce, szyny, bilety, lokomotywy, konduktorzy - zaprasza reżyser i autor scenariusza Jerzy Satanowski, który obchodzi właśnie 50-lecie pracy twórczej.

- Spektakl oparty jest na realiach, ale ma ambicje metafizyczne, a nawet surrealistyczne. Przy okazji będziemy się starali trzymać publiczność "rozpiętą" między żartem, a głębszym znaczeniem - dodaje.

Występują: Magdalena Piotrowska, Krystyna Tkacz, Mirosław Baka, Arkadiusz Brykalski, Sławomir Maciejewski, Artur Żmijewski oraz zespół "Trzy Dni Później". Głównym organizatorem konkursu od kilku lat jest Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, a jego współorganizatorem niemal od początku istnienia pozostaje Teatr Atelier w Sopocie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki