Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato 2023. Jantar - tu się odpoczywa. Mała miejscowość z dużymi atrakcjami dla turystów

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Największe atrakcje w Jantarze - LATO 2023
Największe atrakcje w Jantarze - LATO 2023 Jadwiga Bilicka
Jantar to kolejna turystyczna miejscowość na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych w gminie Stegna (powiat nowodworski). Poza piękną plażą i lasami, Jantar słynie głównie z odbywających się tu w lipcu Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

Informacje o miejscowości Jantar (niem. Pasewark) sięgają XIV wieku, kiedy to wieś należała do Zakonu Krzyżackiego.

Podczas wojny z zakonem, na początku XV wieku, tereny te zostały mocno ograbione i zniszczone. Funkcjonowały tu tylko dwie karczmy.
W XIX wieku zapisano tu 15 gburskich posiadłości i 89 zagród chłopskich. Po II wojnie światowej, w 1945 roku, miejscowość nazwano Paców, dwa lata później wieś otrzymała nazwę Jantar.

Spis treści

Jantar nie tylko dla turystów

Jantar, podobnie jak wszystkie miejscowości na Mierzei Wiślanej, jest chętnie wybieranym przez turystów kierunkiem wypoczynku. Plaża i las — to jest to, czego oczekują turyści. Miejscowość posiada dużą bazę hotelarsko – gastronomiczną, która skupiona jest w centralnej części miejscowości na skrzyżowaniu ulicy Morskiej i Rybackiej oraz nad samym morzem.

Oprócz uroku leżenia na plaży, przebywający tu letnicy często korzystają z atrakcyjnej trasy kolejki wąskotorowej, odwiedzają Mini ZOO lub muzeum motoryzacji Jantarvia Car Muzeum.

W okresie wakacji w Jantarze jest mnóstwo turystów, którzy zapełniają ośrodki, prywatne kwatery, pensjonaty i apartamenty – to wszystko kończy się jednak we wrześniu. Jesienią jest tu już cicho, zamyka się większość lokali i punktów. To wtedy właśnie zjeżdżają tu ci, którzy lubują się w długich spacerach nad brzegiem morza, kiedy plaża jest prawie pusta, słuchać szum morza i lasu.

Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu

Wakacyjną imprezą, która promuje Jantar, są Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1999 roku. Wystartowało wtedy około 100 osób. Obok głównych rozgrywek zorganizowano również konkurs, w którym wystartowali m.in. dziennikarze i włodarze nadmorskich gmin.

Po kilku latach w Urzędzie Patentowym zarejestrowano prawa autorskie do mistrzostw, a następnie pomysłodawcy scedowali je na rzecz gminy. W 2012 roku podczas Mistrzostw odbył się wybór trzeciej finalistki Bursztynowej Miss 2012. Finał imprezy miał miejsce w Ustce.

Co zobaczyć w Jantarze?

Jadąc od strony Mikoszewa lub Stegny, należy skręcić w ulicę Morską aby dojechać na plażę. Przy głównej drodze warto zajrzeć do dwupoziomowego kościoła.

Kościół w Jantarze to jasny kościół. Budowa sakralna jest nowoczesna, bez nadmiernych, barokowych złoconych szczegółów. Droga krzyżowa wykonana jest w drewnie.
Ławki z jasnego drewna nadają miejscu szlachetności. W okresie letnim nabożeństwa odprawiane są właśnie w tym miejscu. Tak zwany Dolny Kościół służy wiernym w okresie zimowym. Jest to mniejsze pomieszczenie, które łatwiej ogrzać. W górnej i dolnej części kościoła wzrok przyciągają kolorowe witraże.

Jantarvia Car Muzeum

W Muzeum "Car" prezentowane są auta, które zostały odrestaurowane przez właścicieli – pasjonatów. Można tu obejrzeć m.in. modele wiodących wówczas marek na rynku m.in. Chrystel, General Motors, Ford. Cały obiekt to kilka miejsc utrzymanych w klimacie moto i stylizacji lat 50.

W Whiskey Barze można obejrzeć fotografie aut, spróbować dobrego alkoholu i wyciągnąć zimne piwo ze stylizowanej lodówki.

Mini ZOO w Jantarze

Posiada w swoich zasobach między innymi: kangury, zebrę, wielbłąda jednogarbnego, kozy kameruńskie, syryjskie i miniaturki, lamy, guanako, alpaki, osły domowe, daniele, a także pawie, w tym wyjątkowe pawie białe, emu, nandu i egzotyczne gatunki kur.

Najmłodsi goście, odwiedzający Mini ZOO w Jantarze mają możliwość osobistego nakarmienia zwierzaków marchewką, którą otrzymują przy okazji zakupu biletu.

Rzeźba Rybaka w Jantarze

Przy drodze nad morze – po skręceniu z drogi 501 w ulicę Morską w Jantarze, nieopodal kościoła stoi duża rzeźba rybaka, zaraz obok jest ławeczka, aby każdy strudzony przechodzień mógł na niej przysiąść, rozejrzeć się i podziwiać uroki turystycznej miejscowości.

Figura starego rybaka to dar od miasta Wieluń, którego zawodnicy brali udział w jednej z edycji Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

Staw w Jantarze

Niemal bezpośrednio po przeciwnej stronie rozciąga się kolejne miejsce, na które warto zwrócić uwagę. Jest to prywatny staw, w którym wędkarze, za odpłatą, mogą oddawać swojej wędkarskiej pasji. Na terenie są zadaszenia i ławeczki do odpoczynku, i podziwiania krajobrazu.

Wejście na plaże 83 i Wielka Stopa

Turyści, którzy na plaże udają się wejściem nie od ulicy Morskiej w Jantarze, ale zlokalizowanym trochę dalej w stronę Mikoszewa z numerem 83, spotkają Wielką Stopę na ...drzewie.

Można na niej wyczytać - Na plaży nie zostawiaj nic, poza śladami swoich stóp

Przesłanie jest oczywiste – dbajmy wspólnie o plaże, dbajmy o lasy. Nie niszczymy przyrody, nie zostawiajmy śmieci, zabierajmy je ze sobą i wszyscy będziemy się dobrze czuli w czystych, pięknych okolicznościach przyrody.

Niestety, motto z Wielkiej Stopy do wielu osób zupełnie nie przemawia. Mimo, że ten odcinek lasu i plaży oddalony jest od głównego traktu, to tu podobnie, jak w wielu miejscach mierzei, trafić można na opakowania spożywcze, butelki różnego rodzaju, resztki jedzenia, worki foliowe itp.

Co roku różne organizacje i szkoły na Mierzei Wiślanej organizują akcje sprzątania plaż i okolicznych lasów. Z tych miejsc wywożone są ogromne ilości pozostawionych śmieci.

od 16 lat

Stacje kolejki wąskotorowej w Jantarze

Kiedy kolejka wyjeżdża ze Stegny w stronę Mikoszewa, pierwszym przystankiem będzie w Jantarze miejsce zlokalizowane przy Gospodzie przy Młynie i restauracji Jantarowa.
Przystanek Jantar Młyn do doskonałe miejsce, żeby wysiąść i udać się stąd do Mini ZOO i Jantarvia Car Muzeum. Do obu tych miejsc można dojść w kilka minut.

Przy głównej ulicy prowadzącej do plaży w Jantarze, za murami kościoła znajduje się stacja kolejki wąskotorowej Jantar Port. Stąd w kilkadziesiąt minut można dotrzeć do plaży.

Po drodze turyści mijają centrum handlowo – gastronomiczne. Można się tu zatrzymać na obiad, zabrać danie na wynos, zakupić lody i napoje. Można zamówić pizzę i kupić pamiątki znad morza.

Stacja Jantar – Lesniczówka

Kiedy turyści podróżują w stronę Mikoszewa to kolejną stacją, na której zatrzymuje się „ciuchcia”, jest Jantar – Leśniczówka. Tak niewielka miejscowość jest atrakcyjna dla tych osób, które na plaży szukają spokoju i ciszy. Można tu wysiąść i uda się na plażę przez las.

Trasa rowerowa R10

Przez Jantar przebiega również trasa rowerowa R 10, która ciągnie się przez całą Mierzeję Wiślaną. Można nią dotrzeć do Mikoszewa i, przepływając promem Wisłę, udać się na Wyspę Sobieszewską lub do Gdańska. Jadąc w stronę przeciwną, kierujemy się w stronę Krynicy Morskiej mijając po drodze Stegnę, Sztutowo i Kąty Rybackie. Trasa jest niezwykle urokliwa i pozwala na podziwianie nadmorskich krajobrazów.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Największe atrakcje w Jantarze - LATO 2023

Lato 2023. Jantar - tu się odpoczywa. Mała miejscowość z duż...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki