Latem najwięcej wypadków na wsi. Prezes KRUS apeluje o rozwagę

RedakcjaZaktualizowano 
Do wielu wypadków dochodzi podczas żniw
Do wielu wypadków dochodzi podczas żniw Polska Press
Szanowni Rolnicy, lato to dla Państwa czas intensywnej pracy. Związane z nią zmęczenie, pośpiech, chwilowa nieuwaga, nasilają ryzyko wypadku - pisze Jacek Dubiński, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w liście skierowanym do polskich gospodarzy . - Tragiczne w skutkach są zwłaszcza pochywycenia przez prasy i przyczepy do zbioru siana i słomy, przygniecenia przez przewrócone ciągniki czy maszyny rolnicze. Wielu wypadków można by uniknąć, przestrzegając zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.

Apeluje on do gospodarzy  o właściwą organizację pracy w gospodarstwie rolnym. M.in. o to, by przed zbiorami dokonać niezbędnych napraw, remontów, regulacji maszyn, urządzeń rolniczych oraz zakupić potrzebne środki do produkcji rolniczej. Dzięki temu, gdy przyjdą żniwa, nie będzie nadmiernego spiętrzenia prac, przemęczenia, pośpiechu i związanego z tym stresu.

 

Zwraca uwagę, że nawet w nawale prac potrzebny jest czas na przerwę w pracy i wypoczynek do zregenerowania sił, a podczas upałów ochrona przed przegrzaniem i picie dużej ilości wody.

- Nie przystępujcie Państwo do zajęć w gospodarstwie rolnym w złym stanie psychofizycznym - apeluje prezes KRUS. - Szczególnie rygorystycznie trzeba przestrzegać tej zasady podczas pracy na wysokości, ze zwierzętami, przy obsłudze maszyn rolniczych. Domownikom zlecajcie Państwo prace adekwatne do wieku. umiejętności i stanu zdrowia.

Wzmożona uwaga powinna być zachowana  podczas obsługi maszyn i urządzeń rolniczych. Czynności te powinny być powierzane tylko osobom dorosłym, zdrowym, posiadającym wymagane kwalifikacje. W żadnym przypadku nie należy przystępować do napraw i regulacji maszyn rolniczych przy włączonym zasilaniu. W czasie transportu ładunki objętościowe muszą być zabezpieczone przed niekontrolowanym spadaniem. Nie mogą na nich przebywać osoby. Podczas pracy w zespole należy ustalić sposoby porozumiewania się.

 

Prezes KRUS prosi również o stosowanie ubrań roboczych i obuwia na protektorowanej podeszwie, usztywniającego staw oraz środków ochrony osobistej, takich jak rękawice, maski przeciwpyłowe, gogle i ochronniki słuchu.

- Konieczne jest zapewnienie z Państwa strony stałej opieki osób dorosłych nad małymi dziećmi i wyznaczenie miejsca ich zabaw z dala od części produkcyjnej gospodarstwa - dodaje.

Źródło: KRUS

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Latem najwięcej wypadków na wsi. Prezes KRUS apeluje o rozwagę - Gazeta Współczesna

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie