Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latarnia smolna w Gdańsku znowu na Ratuszu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Grażyna Antoniewicz
Uroczyste odsłonięcie repliki "latarni smolnej", odbyło się we wtorek w Gdańsku o godz. 12.30 na dziedzińcu Ratusza Nowego Miasta. To nie ostatni historyczny element dekoracji architektoniczny, który zostanie przywrócony zabytkom Głównego Miasta w bieżącym i przyszłym roku.

Latarnia smolna, zwana też „lampą smolną”, wisiała do zakończenia II Wojny Światowej na południowo-wschodnim narożniku Ratusza Głównego Miasta. Jej zadaniem było oświetlanie zbiegu ulic Długiej i Długiego Targu.
- Zrobiliśmy piękną rzecz rekonstrukcję latarni smolnej, która wykonana była z kutego żelaza, polichromowana i złocona, a powstała w drugiej połowie XVIII wieku. W specjalnej misie palono w niej pochodnie smolne, po to aby oświetlać ulicę. Do dzisiaj zachował się trzymacz w formie półpostaci orła z rozpostartymi skrzydłami. Brakuje natomiast misy trzymanej na łańcuchach w dziobie ptaka.” – powiedziała dr Katarzyna Darecka z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - Obecnie konserwator dzieł sztuki Anna Kriegseisen kończy złocenia i polichromie - powiedziała dr Katarzyna Darecka z MHMG, koordynator prac nad przywróceniem latarni smolnej.
Dzisiaj przez godzinę można było podziwiać zabytkowy fragment latarni smolnej, która obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Historyczna latarnia powróci do Ratusza

- Wiemy, że już w 1687 roku powstał projekt oświetlenia Głównego Miasta, a na ulicy Długiej miało być dwadzieścia latarni, po dziesięć z każdej strony ulicy. Niestety, projekt nie został zrealizowany, bowiem nie wszyscy radni go poparli. Ciekawa była motywacja, dlaczego warto oświetlać ulice Gdańska?- mówi dr Katarzyna Darecka.
- Po pierwsze dlatego, że w miastach europejskich to już było powszechnie stosowane, po drugie dlatego, że miało to zapobiegać, kradzieżom i innym przestępstwom a także podrzucaniu niechcianych dzieci pod próg cudzego domu. Zapewne, był to wtedy powszechny proceder w Gdańsku- tłumaczy Darecka.

Muzeum zapowiada dalsze prace nad restytucją dawnych elementów architektonicznych przy Dworze Artusa oraz Twierdzy Wisłoujście. Na uroczystości pojawił się prezydent Paweł Adamowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki