Latające mrówki w mieszkaniu: co to jest, czy są groźne, jak...

  Latające mrówki w mieszkaniu: co to jest, czy są groźne, jak się ich pozbyć

  Katarzyna Piojda

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Mrówki ze skrzydłami
  1/4
  przejdź do galerii

  Mrówki ze skrzydłami to uskrzydlone samce i samice (przyszłe królowe) mrówek z gatunku hurtnice. Odbywają rójkę - loty godowe. ©Flockine (Pixabay.com)

  – Istna plaga – tak niektórzy określają latające mrówki, które od początku lipca pojawiają się wszędzie, także w naszych domach i na balkonach. Przedstawiamy te owady.
  Widok biegających mrówek faraonek w naszych domach nie jest miły, ale nie dziwi tak, jak spotkanie w mieszkaniu mrówek latających. Te latające, wszędobylskie ostatnio mrówki to mrówki hurtnice. A dokładniej – ich samce oraz uskrzydlone samice, które w przyszłości będą królowymi. Mają przeważnie nie więcej niż 5 milimetrów długości, no i są wyposażone w skrzydła, co odróżnia je od innych mrówek (również „zwykłych” robotnic tego gatunku). Dzięki skrzydłom mrówki mogą przemieszczać się na większe odległości niż mrówki pozbawione skrzydeł.
  Zobacz galerię

  Początek wakacji z latającymi mrówkami


  Pod koniec czerwca, mniej więcej do połowy lipca, trwa ich rójka. Opuszczają swoje podziemne gniazda, szykując się do lotu godowego. Podczas niego dochodzi do zapłodnienia samic przez samce. Rola pana mrówki właściwie na tym się kończy, ponieważ on po wykonaniu zadania ginie. Po zapłodnieniu natomiast panie mrówki chcą ulokować się w bezpiecznym miejscu, gdzie przygotują sobie gniazdo. To dlatego na początku wakacji pojawiają się, wlatując m.in. do naszych domów. Szukają dogodnych dla siebie miejsc np. w doniczkach stojących na okiennych parapetach lub w skrzynkach balkonowych na kwiaty. Nie zawsze pojawiają się u nas po to, aby założyć gniazda. Bez tego celu także odwiedzają nasze mieszkania.

  Tylko bez paniki, proszę


  Mrówki ze skrzydłami nie są szkodliwe. Nie gryzą człowieka. Nie przenoszą też chorób. Tyle, że - delikatnie mówiąc - nie zachwycają swoim wyglądem. Co więcej: widok dziesiątek czy nawet setek mrówek w skupisku, oblepiających podłogę czy okno, do przyjemnych nie należy. Nawet idąc na spacer, można przekonać się, jak bardzo uciążliwe są latające mrówki. Trzeba je odganiać, żeby w oczy nie wleciały.

  Jak pozbyć się latających mrówek


  Można kupić specjalne preparaty do zwalczania mrówek (w tym – tych latających), to choćby środki w sprayu, granulaty lub proszki do rozrobienia z wodą. Część osób, która tego rodzaju środków używała, twierdzi jednak, że nie działają one na latające mrówki, tylko na „domowe” faraonki. Istnieją w sprzedaży również urządzenia, które włącza się w domu do kontaktu i one wówczas zaczynają wydzielać zapach, nieprzyjemny dla owadów.

  Są i tacy, którzy polecają domowy sposób na zlikwidowanie latających mrówek: do zagotowanej (gorącej) wody należy dodać soli i octu i tak przygotowanym roztworem polać miejsca, gdzie mrówek pojawia się najwięcej. Tutaj natomiast zdania też są podzielone co do skuteczności działania. Podobnie, jak w przypadku rozwiązania z wykorzystaniem acetonu, którego ponoć te latające owady nie znoszą. Można spróbować zwabić te owady, stawiając w widocznym miejscu talerzyk, wysmarowany miodem. Woń miodu przyciągnie mrówki, a one niejako przykleją się do jego powierzchni lub się w nim utopią.

  Skutecznym sposobem zabezpieczenia mieszkania przez latającymi mrówkami i innymi owadami jest zabezpieczenie okien moskitierą.

  Na pocieszenie warto dodać, że za kilka dni (przeważnie 4-5) skrzydlate mrówki znikną z naszych domów. Nawet nie dlatego, że my je wyprosimy, lecz dlatego, że ich okres godowy się skończył.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  królowa

  korek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  TO jest NAJPIĘKNIEJSZE kiedy one latają

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!