Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lasery – fantastyka naukowa czy przemysłowa rzeczywistość?

materiał partnera
Laser. Słowo to zna chyba każdy. Kojarzone przez wiele osób z filmami S-F lasery, to jednak wcale nie fantastyka, ale jak najprawdziwsza rzeczywistość. W jaki sposób działają i do czego są wykorzystywane? Właśnie na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w niniejszym artykule. Przyjrzyjmy się zatem bliżej technologii laserowej oraz korzyściach, jakie przyniosło jej wynalezienie.

Czym jest laser?

Nie pomyli się ten, kto wskaże laser jako jeden z najbardziej przełomowych odkryć XX wieku. Początkowo wykorzystywany głównie przez wojsko, szybko znalazł zastosowanie również w przemyśle i medycynie. Mało kto wie, że słowo laser pochodzi od pierwszych liter wyrażenia „Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” (ang. Wzmocnienie Światła Poprzez Pobudzanie Emisji Promieniowania).

Projektory laserowe cieszą się zainteresowaniem i sympatią naukowców (głównie fizyków) od momentu, w którym zostały wynalezione i przetestowane. Szerokie spektrum zastosowań promieni laserowych sprawia, że wykorzystuje się je do przesyłania danych, cięcia, a nawet naprowadzania pocisków na cel. Więcej jednak napiszemy o tym poniżej.

Mnogość zastosowań

Jak napisaliśmy w poprzednim akapicie, technologie laserowe były początkowo testowane i wykorzystywane głównie do celów militarnych. Dziś wciąż są obecne na polu walki, jednak nie jako prezentowane w filmach, wystrzeliwane z karabinu promienie zagłady. Wiązka laserowa jest wyjątkowo precyzyjnym narzędziem namierzającym, pozwalającym z ogromną dokładnością wskazać cel pociskom balistycznym.

Znacznie szersze jest jednak zastosowanie laserów do celów cywilnych. W przemyśle są one wykorzystywane do efektywnego i precyzyjnego cięcia oraz spawania metali. Jest to zasługa ogromnych ilości energii zgromadzonych w skupionej wiązce światła.

Największą przydatność lasery wykazują jednak w medycynie. Cięcie tkanek przy ich pomocy jest nie tylko łatwiejsze, ale również szybsze i bezpieczniejsze. Stalowy skalpel z czasem ulega stępieniu, należy go również sterylizować. Cięcie laserem nie posiadają tej wady, a dodatkowo – dzięki wysokiej temperaturze – ograniczają krwawienie z rozciętych tkanek. To jednak nie ich jedyne zastosowania – operacje oczu (przyklejanie siatkówki), chirurgia plastyczna (usuwanie blizn, zmian skórnych oraz drobnych zmarszczek), a nawet stomatologia! Okazuje się bowiem, że laser jest znacznie skuteczniejszy niż tradycyjne wiertło dentystyczne, zaś sam zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Przyszłość laserów

Lasery z pewnością nie znikną szybko z naszego życia. Wręcz przeciwnie – ich zastosowanie będzie większe i bardziej kreatywne z każdym rokiem. Jest to wciąż młoda technologia, oferująca ogromne możliwości – dla przemysłu, medycyny oraz wojskowości. Ich stosowanie na szerszą skalę wydaje się wyłącznie kwestią czasu.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o potężnych laserach wykorzystywanych w przemyśle, zajrzyjcie na http://www.mettec.com.pl/ i przekonajcie się o potencjale tych urządzeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki