Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Las w słoiku – pielęgnacja bez tajemnic. Jakie są najczęstsze problemy i błędy w pielęgnacji ogrodu w szkle

Katarzyna Józefowicz
W zamkniętym naczyniu tworzy się swoisty mikroklimat. Dlatego las w słoiku może być niemal samowystarczalny. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
W zamkniętym naczyniu tworzy się swoisty mikroklimat. Dlatego las w słoiku może być niemal samowystarczalny. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. shaiith (123rf.com)
Lasy w słoiku i ogrody w szkle zyskały w ostatnim czasie ogromną popularność. Trudno się temu dziwić, gdyż nie tylko są oryginalną i niebanalną ozdobą wnętrza, ale też nie wymagają szczególnej troski. Jeśli jednak mają przez dłuższy czas pozostać atrakcyjne, należy wiedzieć, jak o nie zadbać, bo ogród w słoiku nie wybaczy nam błędów i źle zareaguje na naszą nadgorliwość.

Spis treści

Las w słoiku – niemal samowystarczalna uprawa

Kiedy będziemy zbyt często do niego zaglądać lub nadmiernie go podlewać, zaburzymy panujący wewnątrz mikroklimat, w wyniku czego rośliny zaczną się rozrastać, a wewnętrzne ścianki słoja silniej zaparują i pokryją się glonami. Rośliny mogą też zacząć gnić lub chorować, a wtedy całą uprawę trzeba będzie zacząć od nowa. Jak więc dbać o las w szkle, żeby długo pozostał atrakcyjny? Najlepiej wcale.

Odpowiedź może wydawać się zaskakująca, ale jeśli ogród w słoiku został właściwie założony, po zamknięciu właściwie nie wymaga dalszej pielęgnacji. Odpowiednio podlany na początku, nie potrzebuje nawadniania przez długi czas, gdyż wewnątrz naczynia tworzy się obieg zamknięty, a wilgotność reguluje się sama. Nad zdrowiem roślin czuwa znajdujący się w podłożu węgiel aktywny, który dość dobrze radzi sobie z ewentualnymi patogenami. Z kolei o pożywienie rośliny dbają same, gdyż ich opadłe liście i kwiaty trafiają do podłoża, gdzie ulegają rozkładowi i stają się źródłem składników pokarmowych.

Dowiedz się więcej:

Uwaga na miejsce dla lasu w słoiku

A co powinno nas zaniepokoić? Wygląd roślin. Jeśli zauważymy, że wiotczeją, nadmiernie się wyciągają lub mają poparzone liście, oznacza to, że musimy zmienić im stanowisko. Kiedy stoją w miejscu zbyt ciemnym, zaczynają blednąć i wyciągać się w poszukiwaniu światła. Natomiast jeśli znajdują się zbyt blisko południowego okna, łatwo ulegają poparzeniom, bo w zamkniętym naczyniu szybko robi się gorąco, a ścianki słoika potęgują działanie promieni słonecznych.

Przycinanie roślin w szkle

Rośliny uprawiane na niewielkiej przestrzeni zwykle dostosowują się do warunków i samoistnie karleją, jeśli jednak zdarzy im się nadmiernie rozrosnąć, można je przyciąć. Zabieg należy jednak wykonać zgodnie z wymaganiami danego gatunku, gdyż niektóre rośliny przycięte zbyt nisko, już się nie odrodzą, a przycięte w niewłaściwy sposób (np. w połowie pędu), mogą stracić urodę lub zacząć chorować.

Czytaj także:

Podlewanie lasu w słoiku

Kolejna sprawa to wilgotność. Dobrze prowadzony las w szkle właściwie nie wymaga podlewania, ale może się zdarzyć, że cześć wilgoci z czasem wyparuje (np. przez szczeliny w wieczku). Jeśli wiec zauważymy, że rośliny więdną, ziemia jest sucha, mchy żółkną, a na ściankach naczynia nie skrapla się woda, to znak, że ogródek trzeba podlać. Należy jednak zrobić to bardzo ostrożnie, obserwując, czy wody nie je jest w podłożu za dużo, bo jeśli przedobrzymy, zaczną się kłopoty.

Storczyki to wyjątkowe kwiaty. Czasem jednak nie wyglądają dobrze. Najczęściej to wynik naszych błędów. Zobacz, na co zwrócić uwagę, żeby storczyk dobrze rósł. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.

Storczyk schnie, żółknie, marszczy się? Sprawdź, co robisz ź...

Szkodniki i choroby roślin w szkle

W szklanym naczyniu możemy mieć też problem z ziemiórkami, czyli maleńkimi muszkami, których larwy bytują w podłożu, odżywiając się resztkami materii organicznej, a czasem też korzeniami roślin. Wprawdzie z zewnątrz ziemiórki do słoika raczej się nie dostaną, ale mogą tam trafić razem ze źle zdezynfekowanym podłożem. Takich niechcianych lokatorów trudno będzie się pozbyć, ale jeśli uzbroimy się w cierpliwość, pomogą włożone do naczynia lepy na ziemiórki, które z czasem wyłapią wszystkie dorosłe owady (w ostateczności możemy zastosować preparat ekologiczny).

Parowanie ścianek słoika

Kolejny problem z lasem w słoiku to parowanie wewnętrznych ścianek naczynia. Wprawdzie niewielka ilość wilgoci na ściankach jest zjawiskiem naturalnym, ale kiedy jest jej zbyt dużo, słoik trzeba otworzyć i wywietrzyć, aby zapobiec rozwojowi grzybów, glonów i pieśni. Taka sytuacja dotyczy najczęściej początków uprawy, gdy ustala się równowaga wodna i biologiczna w naczyniu (pierwsze 1-2 miesiące), ale może się też zdarzyć wtedy, gdy wlejemy do naczynia zbyt dużo wody. Kiedy jednak mimo wszystko pleśń w słoiku się pojawi, należy zetrzeć ją z kamyków i ścianek naczynia za pomocą wacika zanurzonego w wodzie z dodatkiem detergentu i octu, a pokryte nią kawałki drewna lub kory całkiem usunąć.

Polecamy też:

Pielęgnując las w szkle, musimy jednak pamiętać, aby nasza ingerencja w ten szczególny ekosystem była jak najmniejsza i trwała jak najkrócej, gdyż inaczej zaburzymy jego funkcjonowanie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Las w słoiku – pielęgnacja bez tajemnic. Jakie są najczęstsze problemy i błędy w pielęgnacji ogrodu w szkle - RegioDom.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki