Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lany poniedziałek. Za samo wyjście z wiadrem wody możesz dostać 500 zł mandatu. Jakie są kary za oblewanie wodą?

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Za co można zostać ukaranym mandatem, grzywną a nawet więzieniem? Zobaczcie na kolejnych slajdach >>>
Za co można zostać ukaranym mandatem, grzywną a nawet więzieniem? Zobaczcie na kolejnych slajdach >>>Grzegorz Mehring
Poniedziałek Wielkanocny, tzw. Lany Poniedziałek w dobie koronawirusa przeżyjemy w innej formie niż dotychczas. Nie trzeba jednak rezygnować z tradycyjnego oblewania wodą. Jak to zrobić, by nie dostać mandatu? Jakie kary grożą za oblewanie wodą? Zobaczcie!

Wielkanoc 2021

Wielkanoc w tym roku jest inna niż wszystkie ze względu na trwającą pandemię koronawirusa. Lany Poniedziałek także świętujemy w nieco odmienionej formie. W Śmigus-Dyngus, czyli Poniedziałek Wielkanocy nie musimy jednak rezygnować z tradycyjnego oblewania wodą.

Jednak tradycję Lanego Poniedziałku najlepiej ograniczyć do swoich czterech ścian i oblewać się wodą tylko w naszych domach.

Lany Poniedziałek 2021

Lany Poniedziałek, który w tym roku obchodzimy 5 kwietnia najbezpieczniej przeprowadzać wyłącznie w domach czy we własnych ogrodach.

Śmigus-dyngus wypada 5 kwietnia 2021 roku.

Poniedziałek Wielkanocny kojarzy się ze zwyczajem oblewania wodą na ulicy, pod blokami lub pod innymi budynkami. Jednak już drugi rok z rzędu będzie wyglądał nieco inaczej. Lany poniedziałek 2021 jest bardziej symboliczny - można oblewać się w domach wodą na znak szczęścia i radości.

Lany Poniedziałek - mandat za oblewanie wodą

Czy można dostać mandat w Lany Poniedziałek? Jakie kary obowiązują w Lany Poniedziałek 2021 za oblewanie wodą?

Zobacz w poniższej galerii:

Mandat w Lany Poniedziałek 2021 można dostać m.in. za zniszczenie mienia lub naruszenie nietykalności cielesnej.

  • oblewanie wodą przechodniów - kara w wysokości 20-500 zł
  • wlewanie wody do mieszkania, klatki schodowej, samochodu lub autobusów i tramwajów - kara do 500 zł
  • oblanie rowerzysty lub jadącego samochodu - kara do 500 zł

Przypomnijmy, że za zachowanie dzieci w Lany Poniedziałek finansowo odpowiadają rodzice lub prawni opiekunowie.

Prócz tradycyjnych mandatów dotyczących niszczenia mienia, naruszania nietykalności osobistej czy stwarzania zagrożenia na drodze można zostać ukaranym za łamanie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. A te są bardzo dotkliwe...

Za co można dostać mandat?

Jeśli funkcjonariusz policji uzna, że zostały złamane przepisy, może nałożyć mandat w wysokości nawet 500 złotych. Może też skierować sprawę do inspektora sanitarnego.

Kultywowaniu tradycji wynikającej z potocznego życzenia "mokrego śmigusa dyngusa" powinien towarzyszyć rozsądek i umiar. W dobie panującej obecnie pandemii należy także bezwzględnie stosować się do obowiązujących obostrzeń, które jak wszyscy wiemy, wprowadzono w celu skutecznej walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - mówi asp. szt. Łukasz Dutkowiak z Komendy Miejskiej Policji

Najwyższe kary grożą za łamanie zasad kwarantanny - inspektor sanitarny może ukarać grzywną w wysokości od 5 do nawet 30 tysięcy złotych.

Jeśli wniosek o ukaranie trafi do sądu, mogą być zastosowane jeszcze surowsze kary administracyjne. Kara, która może być nałożona na osobę łamiącą obejmującą ją kwarantannę, a także na osoby, które nie przestrzegają innych ograniczeń, może wynosić nawet 30 tys. zł. Osobom, które - mając świadomość zakażenia koronawirusem - narażają na to zakażenie innych, grozi do 5 lat więzienia, a w przypadku narażenia wielu osób - do 10 lat.

Mandaty w czasie pandemii koronawirusa. Jak się odwołać?

Rzecznika Praw Obywatelskich wyjaśnia, że zawsze jest możliwość odwołania się od mandatu. W jaki sposób? "Trzeba teraz złożyć do sądu rejonowego, który działa w miejscu, gdzie został nałożony mandat, wniosek o uchylenie mandatu. Uwaga, trzeba to zrobić nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu (czyli od dnia przyjęcia mandatu)" - czytamy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki