Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej w Gdańsku [ZDJECIA]

Kazimierz Netka
Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej w Gdańsku
Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej w Gdańsku Gabriela Król
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej otworzyli niedawno Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej. Laboratorium umożliwia leczenie nałogów, usprawnienie pamięci. Można w nim też badać wpływ środowiska na zachowanie człowieka i wiele innych ciekawych zjawisk.

Wystarczy nałożyć kapcie, specjalne okulary, a potem w specjalnej „izbie” zacząć wędrówkę. Jeszcze korzystniej jest wejść do niezwykłej kuli na rolkach... Wtedy wyprawy będą jeszcze bardziej atrakcyjne. Nawet po terenach, gdzie trwa wojna, jest pożar, a też tam, gdzie przeprowadza się chirurgiczne operacje...

Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej kierują dr inż. Jacek Lebiedź i dr inż. Adam Mazikowski, naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Można by powiedzieć - wspaniałą zabawkę naukowcy zbudowali. Bo rzeczywiście bawi, przy okazji ucząc. Najważniejsze jednak, że służy naukowcom, a także praktykom z różnych dziedzin naszego życia. Nic więc dziwnego, że ten unikatowy wehikuł, umożliwiający podróżowanie w czasie, do różnych miejsc w odtworzonym przez naukowców wirtualnym wszechświecie, wzbudza niezwykłe zainteresowanie.

Politechnika Gdańska kupiła superkomputer za 30 mln zł [ZDJĘCIA]

Ów niezwykły świat wyczarowywany jest przez projektantów w pomieszczeniu zwanym jaskinią (ang. CAVE - cave automatic virtual environ-ment). To pomieszczenie, w którym ściany są ekranami projekcyjnymi 3D - w trzech wymiarach. Tam, w cave, można mieć odczucie zanurzania się - nie w jakimś płynie, ale w świecie wirtualnym, np. w przestrzeni międzyplanetarnej, m.in. między Ziemią, Słońcem, Jowiszem itp. Te ciała niebieskie krążą wokół człowieka niemal jak prawdziwe...

Naukowcy odtworzyli też wnętrze pomieszczenia, w którym stała Bursztynowa Komnata. Przygotowywana jest wirtualna wędrówka po bazylice Mariackiej.

Jaskinia, w której się zanurzamy, w rzeczywistości odtworzonej albo w takiej, która może dopiero zaistnieć, to jedna z części laboratorium. Światowym unikatem jest sferyczny symulator chodu - tzw. sfera, czyli kula, do której można wejść. Może się obracać, napędzana ludzkimi nogami, a wprowadzona do jaskini - umożliwia wędrówkę. Cave może też pracować poza jaskinią, ale wtedy widz jest wyposażany w specjalny kask.

Po co to wszystko? Można w tej sferze pójść na front i działać w wirtualnej przestrzeni bitewnej - VBS albo na wojskowym poligonie ćwiczyć działania militarne.

Można szkolić i egzaminować członków ekip ratowniczych, inspektorów przemysłowych. Lekarze mogą tam wprawiać się np. w przeprowadzaniu chirurgicznych operacji, dokonując „cięć” niemal jak w rzeczywistości.

Możliwe jest też leczenie zaburzeń lękowych, np. arachnofobii. Projektanci mogą stworzyć sytuację, w której wędrowiec, korzystając ze sferycznego symulatora chodu, spotka się z pająkiem, np. krzyżakiem lub czarną wdową - niemal jak prawdziwymi, trójwymiarowymi.

Laboratorium umożliwia leczenie nałogów, usprawnienie pamięci. Można w nim badać wpływ środowiska na zachowanie człowieka. Dla marketingowców cenne są analizy skuteczności reklamy. Można tam stworzyć wnętrza samolotów, samochodów, statków. W planach jest stworzenie wirtualnego środowiska podwodnego - Politechnika Gdańska współpracuje z DNV w zakresie szkolenia inspektorów oceniających bezpieczeństwo jednostek pływających, ich kadłubów.

To także niezwykłe urządzenie dla architektów projektujących miasta, domy. Niezwykłą atrakcją są przechadzki po Targu Węglowym - takim, jaki może on być za lat kilkanaście.

LZWP ma możliwość oddziaływania na siebie, na zasadzie incepcji - to niemal tak, jakby człowiek wędrował we wnętrzu swego organizmu i sprawdzał, co trzeba w nim zmienić na lepsze. Incepcja nawiązuje zresztą do amerykańskiego filmu o tym tytule z 2010 r. Film ten zawiera sceny oddziaływania na przebieg snów u ludzi, usiłowania uzyskiwania informacji z ich umysłów i wprowadzania tam nowych wiadomości. Takie złudzenie daje też gdańskie laboratorium...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki