Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwiecień na pomorskim rynku pracy. Więcej ofert, mniej bezrobotnych

MT
archiwum
W kwietniu, rok po pierwszym lockdownie, mieliśmy wzrost liczby ofert pracy dostępnych w powiatowych urzędach pracy województwa pomorskiego, spadek liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych, nieznaczny spadek stopy bezrobocia.

W kwietniu br. do powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego wpłynęło 8,5 tys. ofert pracy; jest to o prawie 0,7 tys. i 9 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu,

W porównaniu z kwietniem 2020 r. odnotowano 103 proc. wzrostu liczby wolnych miejsc pracy (w ubiegłym roku wyniosła ona 4,2 tys.).

Największy wzrost liczby wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej w kwietniu w porównaniu z marcem br. nastąpił w powiecie lęborskim – o 0,2 tys. ofert, tj. 103 proc., największy spadek odnotowano w powiecie gdańskim (o 26 proc. mniej niż przed miesiącem).

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 58,7 tys.; jest to o 0,7 tys. (1,1 proc.) mniej niż przed miesiącem i o 9,7 tys. (19,8 proc.) więcej niż rok temu.

- W kwietniu minął dokładnie rok od kiedy wprowadzono pierwsze restrykcje zawiązane z pandemią. Ich konsekwencją było przede wszystkim znaczące zmniejszenie (szczególnie w kwietniu i maju 2020 r.) liczby ofert pracy oraz spadek zatrudnienia cudzoziemców. Stąd też, porównując dane z tego okresu z danymi aktualnymi za kwiecień br., widzimy znaczącą poprawę wskazanych wskaźników opisujących sytuację na rynku pracy - komentuje Mateusz Rutkowski z Wydziału Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP Gdańsk.

Nastroje pomorskich przedsiębiorców nie uległy pogorszeniu w związku z kolejnym zamknięciem gospodarki. Przy analizie wskaźników należy mieć na uwadze, że badania GUS były prowadzone na początku kwietnia br., a więc krótko po wprowadzeniu nowych obostrzeń (obostrzenia wprowadzono 27 marca br.).

W większości sektorów nastroje przedsiębiorców są na takim samym lub podobnym poziomie, jak przed miesiącem,
największą poprawę obserwuje się w przypadku handlu hurtowego, w którym odnotowano wzrost o 10,6 punktów – z -2,3 w marcu br. do 8,3 w kwietniu br., największy spadek nastrojów dotyczy sektora zakwaterowanie i gastronomia – z poziomu -16,2 w marcu br., do -49,0 w kwietniu br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki