Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny szuka inwestorów w Sztumie

Piotr Piesik
Materiały prasowe
W maju 2013 roku oddane mają być do użytku obiekty Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, które na razie oglądać można jedynie na komputerowych wizualizacjach oraz na specjalnej makiecie, która jest wykorzystywana do poszukiwania potencjalnych partnerów, także poza granicami powiatu. Na przykład w nieodległym Sztumie.

Dlaczego akurat tutaj? Park został powołany w maju 2006 roku z inicjatywy lokalnych samorządów - identycznej wielkości udziały w spółce mają powiat kwidzyński, gmina miejska i gmina Kwidzyn. Jedynie 0,49 proc. przypada Powiślańskiemu Bankowi Spółdzielczemu. Park już nawiązał bliską współpracę z Regionalnym Towarzystwem Inwestycyjnym z Dzierzgonia, czyli z powiatu sztumskiego, sąsiedniego dla kwidzyńskiego. Tymczasem sztumskie samorządy nie ukrywają swego zainteresowania pozyskaniem inwestorów, zwłaszcza w dziedzinie energii odnawialnej.

Wprawdzie park znajduje się w budowie - notabene długo trwała procedura wyłonienia wykonawcy, zaś wybrana w przetargu firma Aldesa Construction dopiero demontuje stare budynki, stojące w miejscu przyszłego KPPT - jednak spółka ma do dyspozycji ponad 16 hektarów terenów pod inwestycje. Sztum szuka chętnych do zainwestowania w swojej podstrefie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Można w tej dziedzinie współdziałać.

Czytaj także: Kwidzyn: Aldesa Construcciones zbuduje Park Przemysłowo-Technologiczny
Największe pole do kontaktów sztumsko-kwidzyńskich pojawiło się jednak w dziedzinie rozwoju pozyskiwania energii odnawialnej. W dokumentach KPPT zapisano, że spółka powstaje w celu tworzenia infrastruktury dla rozwoju firm innowacyjnych, w szczególności działających w branży odnawialnych źródeł energii. Tymczasem w Koniecwałdzie pod Sztumem już od kilku lat pracuje kilkanaście turbin wiatrowych, kolejna farma wiatrowa ma powstać pod Postolinem. W tym samym Koniecwałdzie ruszył nowoczesny zakład produkcji peletu ze słomy, podobna fabryka działa też w Sztumie. W Czerninie, Waplewie, Starym Targu i Zielonkach pracują ciepłownie na słomę. Ta tematyka jest więc w sąsiednim dla kwidzyńskiego powiecie dobrze znana. Obie strony mogą więc na tym skorzystać, jeszcze zanim oficjalnie ruszy nowy park.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki