Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn. W nowym clean roomie Jabila będą produkować kamery

Arkadiusz Kosiński
mat. prasowe/ W. Monkielewicz
Nowy clean room w fabryce Jabil przy Miłosnej to drugie takie pomieszczenie w zakładzie. Będzie w nim powstawało 50 rodzajów nowoczesnych kamer.

Jabil Kwidzyn produkuje m.in. kamery dla lidera rynku cyfrowych systemów monitoringu, który notuje bardzo dobre wyniki sprzedaży. Plany zwiększenia od czerwca 2016 roku produkcji o około 50 proc. wymagały zdecydowanych zmian w pracach pierwszego clean roomu, uruchomionego w 2014 roku. Z dwóch możliwych rozwiązań, rozbudowy istniejącego lub budowy nowego pomieszczenia, wybrano to drugie. Przygotowanie niezależnego pomieszczenia, połączonego z poprzednim za pomocą przejścia technologicznego było najlepszą decyzją pod względem kosztów, utrzymania wysokiej produktywności oraz standardów czystości. Inwestycja została poprzedzona analizami wydajności produkcyjnej oraz zapisów nowych kontraktów.

Nowy clean room składa się z trzech pomieszczeń - głównego (120m2), przygotowywalni komponentów (20m2) oraz szatni (20m2). W porównaniu ze starszym, różni się przede wszystkim o 20 proc. większym pomieszczeniem głównym. Wydajność pracy 15-osobowego zespołu jest szacowana na około 800 produktów na zmianę. Oba clean roomy są wykonane w tej samej technologii z turbulentnym przepływem powietrza według normy ISO 7. W tym standardzie czystości dopuszczalna liczba zanieczyszczeń o rozmiarach 0.5, 1 oraz 5 µm na metr sześcienny jest dziesięcio- a nawet stukrotnie mniejsza w porównaniu z normami ISO 8 oraz ISO 9. Na przykład, w metrze sześciennym powietrza w pomieszczeniu klasy ISO 7, czyli takim jak clean room firmy Jabil, może znajdować się maksymalnie 2930 cząstek o rozmiarze 5 mikrometrów. Zanieczyszczeń o większych rozmiarach ta norma nie przewiduje. Dla porównania, średnia grubość ludzkiego włosa wynosi od 50 do 60 mikrometrów.

Ściany nowego clean roomu wykonane są ze stalowych paneli wypełnionych wełną mineralną. Pomieszczenie funkcjonuje jako osobny budynek z własną instalacją elektryczną, wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną, sprężonego powietrza, siecią LAN, instalacją wyciągową i odkurzaniem centralnym. Oba clean roomy wyposażone są w system monitoringu oraz domofony do komunikacji pomiędzy “strefą czystą” oraz resztą zakładu.

- Klient z roku na rok zwiększa sprzedaż swoich systemów do monitoringu. Dlatego szukał dużej i sprawdzonej firmy, która dysponuje odpowiednimi mocami produkcyjnymi, oferuje wysoką jakość w konkurencyjnej cenie oraz wysokie standardy procesów. Jabil Kwidzyn spełniał wszystkie te wymogi. Obie strony bardzo chwalą sobie dotychczasową współpracę, której towarzyszy ciągły wzrost zamówień - mówi Aleksandra Obiedzińska, Senior Business Unit Manager z Jabil Kwidzyn. - Większość spośród produkowanych w Kwidzynie kamer wymaga montażu pojedynczych elementów optycznych, a perfekcyjna jakość obrazu jest równoznaczna z pracą w sterylnych warunkach. Użytkownik końcowy nie może znaleźć żadnego pyłku na soczewce - dodaje.

Kwidzyn. Dzień otwarty w Jabilu przy ul. Miłosnej z okazji 25-lecia fabryki
Jabil sprzedaje fabryki w Kwidzynie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki