Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn. Tak było podczas uroczystej przysięgi wojskowej pomorskich Terytorialsów. Do służby przystąpiły 23 osoby, w tym 5 pań [ZDJĘCIA]

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Pod murami kwidzyńskiego zamku słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało 23 pomorskich Terytorialsów
Pod murami kwidzyńskiego zamku słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało 23 pomorskich Terytorialsów Fot. Mirosław Wiśniewski
Kwidzyn. 23 osoby wypowiedziały słowa roty przysięgi wojskowej i dołączyły do pomorskich Terytorialsów. Wyjątkowa uroczystość odbyła się pod murami zamku.

Kwidzyn. Tak było podczas uroczystej przysięgi wojskowej pomorskich Terytorialsów

-Przysięga wojskowa to jest zobowiązanie które podejmujecie wobec lokalnej społeczności, wobec swoich bliskich, wobec rodziny, znajomych, ale przede wszystkim wobec Ojczyzny. Pamiętajcie, że żołnierzem jest się do końca życia. To, że ktoś przechodzi w stan spoczynku, odchodzi do rezerwy, nie zwalnia go z przysięgi wojskowej. To nie jest obietnica, że pójdziecie z kimś do kina, restauracji, czy też żeby się z kimś spotkać. To jest zobowiązanie, które podejmujecie już do końca życia – stwierdził kmdr Tomasz Laskowski, dowódca 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przypomnijmy, że szkolenie podstawowe odbywało się w oparciu o instruktorów i infrastrukturę 71 Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku. Do jednostki zgłosiło się wówczas 45 ochotników, z czego 23 złożyło uroczystą przysięgę pod murami kwidzyńskiego zamku.

-Żołnierze zdecydowali się na służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej, gdyż dają one możliwość połączenia swojej pracy zawodowej, nauki, ze służbą wojskową. Wśród ochotników znajduje się sprzedawca, urzędnik państwowy, operator koparki, instruktor strzelania i samoobrony, dyrektor sprzedaży oraz student. Wiek tych terytorialsów kształtuje się od 18 do 52 lat. Wśród nich znajduje się pięć kobiet. Najwięcej ochotników jest z Malborka i Gdańska, ale są też osoby z Kwidzyna, Juszkowa czy Tczewa – informuje por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku.

Jak podkreśla, terytorialsem może zostać każdy dorosły obywatel polski, nie karany za przestępstwa umyślne, który zostanie dopuszczony do służby przez wojskową komisję lekarską. Jego obowiązkiem jest stawiennictwo raz w miesiącu na weekendowe szkolenie rotacyjne oraz pozostawanie w dyspozycji w przypadku ogłoszonego alarmu w jednostce wojskowej. Szkolenie trwa 3 lata i po tym czasie żołnierz uzyskuje status tzw. „combat ready”, czyli przygotowanego do działań wojskowych. Ma on możliwość wyboru z pośród kilku ciekawych specjalności wojskowych np.: snajper, medyk, dowódca sekcji czy radiotelefonista.

Warto dodać, że podczas kwidzyńskiej uroczystości dwójkę żołnierzy wyróżniono także listami gratulacyjnymi. Za bardzo dobre wyniki w wykonywaniu zadań służbowych podczas szkolenia podstawowego otrzymali je: szer. Mariusz Rutkowski oraz szer. Łukasz Kaleta.

Pod murami kwidzyńskiego zamku słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało 23 pomorskich Terytorialsów

Kwidzyn. Tak było podczas uroczystej przysięgi wojskowej pom...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki