Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn: Największa plantacja biomasy w Europie da nawet 1000 miejsc pracy

Jacek Klein
Przedstawiciele International Paper w Kwidzynie namawiają okolicznych rolników do dzierżawienia swoich pół pod uprawę specjalnej topoli na biomasę. Pod Kwidzynem powstaje największa plantacja tego surowca. Biomasa ma być wykorzystywana przez elektrociepłownię IP w Kwidzynie, która zaspokaja zapotrzebowanie na ciepło i energię elektryczną nie tylko fabryki, ale i całego miasta.

IP Kwidzyn już od 8 lat prowadzi pilotażową plantację surowca na biomasę. Teraz projekt wchodzi w rzeczywistą fazę realizacji. Hybrydy topoli tzw. szybkorosnącej, mają zająć areał 25 tys. ha.

Czytaj też: Kwidzyn: International Paper założy wielkie plantacje hybrydowej topoli na biomasę
Tereny pod uprawę będą dzierżawione od okolicznych rolników w trzy- i czteroletnim systemie rotacyjnym. Przedstawiciele International Paper Kwidzyn i GreenWood Resources, która zarządza projektem dla kwidzyńskiej firmy, podczas dnia otwartego zachęcali właścicieli gruntów do wejścia w projekt.

Zyski dla właścicieli gruntów mogą być niebagatelne. Rolnik dzierżawiący swoją ziemię pod uprawę topoli na biomasę może oczekiwać zysku rzędu 30 tys. zł za hektar w ciągu 16 lat (4 pełne cykle), zaś rolnik uprawiający topole samodzielnie może oczekiwać potencjalnego zysku około 45 tys. zł za hektar w ciągu 16 lat.

Plantacje topoli dadzą także pracę przy obsłudze w zakresie zarządzania inwestycjami oraz nieruchomościami rolnymi i plantacjami drzew. Projekt może stworzyć nawet 1000 miejsc pracy.

Hybrydowa topola jest surowcem energetycznym, służącym do produkcji paliwa, wykorzystywanego przy produkcji "zielonej energii i ciepła". Biomasa z plantacji ma być wykorzystywana przez elektrociepłownię IP w Kwidzynie, która zaspokaja zapotrzebowanie na ciepło i energię elektryczną nie tylko fabryki, ale i całego miasta.

Czytaj też: Kwidzyn: Największa w Europie plantacja drzew energetycznych
- Zintegrowany system dostaw biomasy pozwoli nam podjąć kluczowe decyzje inwestycyjne, dzięki którym ograniczymy naszą zależność od tradycyjnych paliw kopalnych na rzecz bardziej odnawialnych rozwiązań energetycznych - powiedział Eric Chartrain - wiceprezes International Paper Europe.

- GWR ma ogromne doświadczenie w uprawie topoli na cele energetyczne oraz dla przemysłu drzewnego i papierniczego. Umową z International Paper rozpoczynamy szeroko zakrojoną współpracę z różnymi partnerami w całej Europie - powiedział Jake Eaton, dyrektor zarządzający GreenWood Resources Europe.

Marcin Korolec, minister środowiska, który odwiedził IP oraz okoliczne tereny stwierdził, że ta plantacja to doskonały przykład wdrażania w praktyce idei zielonej gospodarki i zrównoważonego rozwoju.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki