Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwestia uzdrowiskowa w strategii Pomorza. Piotrusiewicz odpowiada Fułkowi [PO NASZEJ PUBLIKACJI]

KG
Archiwum/DB
Wiceprezydent Sopotu Bartosz Piotrusiewicz podczas poniedziałkowego brefingu prasowego ustosunkował się do wypowiedzi Wojciecha Fułka. Przewodniczącego sopockiej rady na łamach "Dziennika Bałtyckiego" mówił o pominięciu w zapisach strategii województwa pomorskiego kwestii uzdrowiskowej. Publikujemy list otwarty do Przewodniczącego Rady Miasta Sopotu oraz list do Marszałka Województwa Pomorskiego.

Sopot, dn. 27.07.2012r.
Szanowny Pan
Wojciech Fułek
Przewodniczący Rady Miasta Sopotu
Szanowny Panie Przewodniczący,
Na łamach Dziennika Bałtyckiego z dnia 24 lipca 2012 pod tytułem "Wojciech Fułek walczy o unijne dotacje dla uzdrowisk…" przeczytałem Pańskie wypowiedzi dotyczące rzekomego pominięcia w zapisach strategii województwa pomorskiego jakże ważnej dla Sopotu kwestii uzdrowiskowej.
Stawiane przez Pana w tym artykule tezy wywołują zdziwienie, albowiem wskazują na dość powierzchowne zapoznanie się z zapisami przedmiotowej strategii oraz niepotrzebnie wprowadzają atmosferę konfliktu pomiędzy samorządem województwa a samorządem sopockim. By nie być gołosłownym pozwolę sobie przytoczyć kilka kluczowych zapisów Strategii, które czynią zadość stawianym przez Pana postulatom.
Strategia w ramach celu strategicznego "nowoczesna gospodarka", określa cel operacyjny 1.3., definiując go jako "unikatową ofertę turystyczną i kulturalną" oraz wskazując kierunek zmian jako: "osiągnięcie statusu pierwszej w Polsce destynacji turystycznej". Czytając strategię dalej dokument określa wybór strategiczny jako: "sieciowe, kompleksowe, rozpoznawalne co najmniej na poziomie krajowym, oparte o walory naturalne oraz zasoby dziedzictwa kulturowego, jak również wykorzystujące potencjał oferty kulturalnej regionu, produkty i pakiety turystyczne; uniezależnienie oferty turystycznej od pory roku, jej różnicowanie w oparciu o potencjał przemysłu czasu wolnego, a także silniejsza specjalizacja regionu w zakresie turystyki prozdrowotnej".
Polecam Pańskiej uwadze zwłaszcza to ostatnie zdanie, które w sposób oczywisty określa turystykę prozdrowotną - uzdrowiskową jako jeden z kluczowych filarów osiągnięcia celu operacyjnego naszego województwa. Nie znajduje oparcia w faktach przebijająca się w Pańskiej wypowiedzi sugestia jakoby kwestie uzdrowiskowe były w strategii pominięte a tym samym utrudniona jest droga do pozyskania środków finansowych na rozwój i promocję uzdrowisk w naszym regionie. Tym samym - jak to określono w tytule artykułu - "walczy" Pan o zapisy, które w strategii już są obecne.
Należy pamiętać, iż dokument strategii jest dokumentem ogólnym, w którym wskazuje się podstawowe - strategiczne kierunki rozwoju województwa, natomiast poszczególne zadania i możliwości pozyskania środków zewnętrznych, w tym funduszy wspólnotowych wynikają z innych dokumentów, takich jak choćby Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego. Dodam, że na każdym etapie tworzenia dokumentów Sopot zawsze bardzo aktywnie współpracował z właściwymi Departamentami w Urzędzie Marszałkowskim, a zapisy czyniące turystykę prozdrowotną jednym z kluczowych filarów osiągnięcia celu strategicznego 1.3 zawdzięczamy właśnie pracującym nad strategią Sopocianom.
Dotychczasowa bardzo dobra współpraca z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego jest wzorcowym przykładem tworzenia dokumentów strategicznych oraz programów operacyjnych we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. Czuję się w obowiązku poinformować Pana, że konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 trwały od 2 kwietnia do 22 czerwca 2012 roku, czyli łącznie aż 82 dni. Do wzięcia w nich udziału zaproszono szerokie grono osób i instytucji, a w szczególności przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, rad miast i gmin, partnerów społecznych i gospodarczych, administracji rządowej, organizacji pozarządowych, środowisk akademickich, związków zawodowych oraz dziennikarzy jak również osoby prywatne - miały one zatem charakter niemalże powszechny. Według informacji podanych na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego zorganizowano łącznie 30 konferencji i spotkań konsultacyjnych, w których wzięło udział ponad 1400 uczestników a w okresie trwania procesu konsultacyjnego, 179 osoby i instytucje skorzystały z możliwości wyrażenia opinii na temat dokumentu, przekazując łącznie 1177 uwag.
Projekt Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 powstał m.in. w oparciu o Raport Metropolitalnego Zespołu Roboczego, w pracach Zespołu brali udział również przedstawiciele miasta Sopotu. W ostatecznym Raporcie uwzględnione zostały propozycje zgłaszane przez Sopot, w tym dotyczące funkcji uzdrowiskowych.
Nietrudno dostrzec, że konsultacje miały charakter szeroki i otwarty a krąg podmiotów uprawnionych do zapoznania się z projektem i wnoszenia uwag nieograniczony. Nic nie stało zatem na przeszkodzie by uczestniczył w tych pracach również i Pan. Czas poświęcony na konsultacje oraz wielość form konsultowania dawało Panu wiele możliwości, by zgłosić swoje postulaty. Ubolewam, że nie znalazł Pan również czasu na merytoryczne spotkanie z odpowiedzialnym za strategię zespołem ludzi w sopockim magistracie, reprezentującymi Prezydenta Miasta Sopotu w pracach nad strategią na którym moglibyśmy wspólnie, dla dobra naszego miasta przestudiować raz jeszcze zapisy dążąc do najlepszych rozwiązań dla naszej małej Ojczyzny jaką jest Sopot i Pomorze.
Z wyrazami szacunku,
Bartosz Piotrusiewicz
Wiceprezydent Sopotu

List do Marszałka Województwa Pomorskiego - Mieczysława Struka znajdziesz na następnej stronie

Sopot, dn. 30.07.2012r.
Szanowny Pan
Mieczysław Struk
Marszałek Województwa Pomorskiego
Szanowny Panie Marszałku,
W imieniu Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego swoim własnym, oraz całej sopockiej wspólnoty samorządowej pragnę wyrazić ubolewanie z powodu ostatnich wypowiedzi Przewodniczącego Rady Miasta Sopotu Wojciecha Fułka dotyczących strategii województwa pomorskiego zamieszczonych w "Dzienniku Bałtyckim" z dnia 24 lipca br.. Pragnę zapewnić Pana, że sopocki samorząd bardzo wysoko ceni sobie profesjonalizm przygotowania projektu strategii naszego województwa, oraz odnosi się z najwyższym uznaniem do pracy wszystkich, którzy nad jej powstawaniem pracowali.
W szczególności należy podkreślić, że niezrozumiały i nielogiczny jest kierowany przez Przewodniczącego Fułka zarzut o braku odniesienia się w strategii do kwestii uzdrowiskowej, co wynikać może wyłącznie z niezrozumienia bądź nie przeczytania przedmiotowego dokumentu. Tym bardziej jest to działanie niezrozumiałe, gdyż nie odnotowaliśmy jakiejkolwiek aktywności przewodniczącego na etapie trwających 82 dni konsultacji.
Korzystając z okazji pragnę podziękować Panu Marszałkowi za zrozumienie i wsparcie na jakie mogło i mam nadzieję nadal może liczyć miasto Sopot w realizacji zbieżnej ze strategią województwa, swojej strategii stania się jednym z najbardziej ważących uzdrowisk w Polsce i Europie.
Żywię głęboką nadzieję, że ten drobny acz niefortunny incydent nie zachwieje wzorcową dotąd współpracą pomiędzy samorządami Województwa Pomorskiego i Miasta Sopotu.
Z wyrazami szacunku,
Bartosz Piotrusiewicz
Wiceprezydent Sopotu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki