Kwalifikacje zawodowe 2020. Egzamin w czerwcu pod znakiem koronawirusa. Letnia sesja potwierdzająca kwalifikacje w zawodzie [25.06.2020]

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Aneta Zurek / Polska Press
Egzamin zawodowy 2020 trwa. Do rozpoczętego w poniedziałek egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przystępuje niemal tyle osób co do matury, ale jest on niewspółmiernie trudniejszy do przygotowywania, szczególnie w tym roku. W związku z kryzysem pandemicznym egzaminy są przeprowadzane w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi CKE, MEN i GIS.

Egzamin zawodowy 2020. Kwalifikacje zawodowe podczas czerwcowej sesji

Egzaminy zawodowe w szkołach branżowych i technikach są przeprowadzane dla ponad 400 kwalifikacji w ponad 200 zawodach. W 2020 roku do przeprowadzenia egzaminów zawodowych w sesji letniej przygotowano ponad 1300 arkuszy (do blisko 400 kwalifikacji).

W tym materiale znajdziecie klucze odpowiedzi z egzaminu pisemnego po godz. 16.

Odpowiedzi CKE - egzamin zawodowy 2020 - formuła 2017KLIKNIJ i zobacz KLUCZ ODPOWIEDZI

Egzamin zawodowy 2020 CKE. WYNIKI EGZAMINÓW 31.08.2020. Pise...

Spośród wszystkich zdających najwięcej osób w sesji letniej przystępuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik informatyk (ponad 54 tys. osób).

Na kolejnych miejscach znalazły się:

  • technik żywienia i usług gastronomicznych (32,4 tys.)
  • technik logistyk (28,8 tys.) oraz
  • technik ekonomista (blisko 25 tys. zdających)
Trwa głosowanie...

Jak Ci poszedł egzamin pisemny zawodowy w tym roku?

Kwalifikacje zawodowe 2020. Egzaminy pisemne i praktyczne

Od 2017 roku szkoły zawodowe, czyli szkoły branżowe i technika, przechodzą reformę programową, która stopniowo obejmuje kolejne roczniki uczniów i absolwentów. W związku z tym obecnie przeprowadza się dwa typy egzaminów zawodowych. W poniedziałek 22 czerwca rozpoczęły się tzw. egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie (czyli dla tych, których reforma nie objęła). Te potrwają do 9 lipca. Ci, którzy uczą się już według nowych zasad, egzaminy rozpoczną dopiero 17 sierpnia.

W części pisemnej uczniowie zdają test wielokrotnego wyboru, w którym próg zaliczenia wynosi 50 procent poprawnych odpowiedzi. Część praktyczna obejmuje natomiast wykonanie wyrobu, usługi lub dokumentacji, w tym przypadku próg zaliczenia to 75 procent poprawnych odpowiedzi.

W poniedziałek 22 czerwca zdający zmagali się z zadaniami w części praktycznej - dokumentacją, we wtorek odbyła się część pisemna, a od środy aż do końca trwania egzaminów, czyli do 9 lipca, część praktyczna - wykonanie.

Maseczki, dezynfekcja i odstępy między ławkami

Egzaminy zawodowe, podobnie jak matury i egzamin ósmoklasisty również odbywają się w reżimie sanitarnym. Wytyczne dla szkół przygotowały wspólnie GIS, MEN i CKE. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną. Dotyczy to zarówno zdających, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły. Nie może uczestniczyć w nim osoba, która jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych albo w jej domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.

Przy wejściu do danej placówki należy umieścić płyn do dezynfekcji rąk oraz zamieścić informację o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły. Taki płyn powinien być również dostępny w każdej sali egzaminacyjnej.

Zakrywanie ust i nosa obowiązuje zdających aż do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Tam ławki muszą być ustawione tak, by między zdającymi było co najmniej 1,5 metra odległości. Krzesła i ławki muszą być dezynfekowane przed każdym egzaminem i po nim. Zdający muszą przyjść na egzamin z własnymi przyborami piśmienniczymi i kalkulatorami.

Przybędzie ćwierć miliona specjalistów?

W sumie do egzaminów potwierdzających umiejętności uczniów szkół branżowych i techników podejdzie w tegorocznej sesji letniej ćwierć miliona osób. To nie tylko uczniowie i absolwenci szkół dla młodzieży - niektóre egzaminy zdaje się w trakcie, a inne na koniec nauki - ale również dorośli, którzy postanowili zdobyć nowe kwalifikacje i umiejętności.

Część zaplanowanych na ten rok egzaminów udało się przeprowadzić zimą, jeszcze przed wybuchem pandemii. Łącznie w 2020 roku do egzaminów zawodowych przystępuje ponad 430 tysięcy osób.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie