Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 02godz.
  • 37min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Kwalifikacje zawodowe 2020. Egzamin w czerwcu pod znakiem koronawirusa. Letnia sesja potwierdzająca kwalifikacje w zawodzie [25.06.2020]

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Aneta Zurek / Polska Press
Egzamin zawodowy 2020 trwa. Do rozpoczętego w poniedziałek egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przystępuje niemal tyle osób co do matury, ale jest on niewspółmiernie trudniejszy do przygotowywania, szczególnie w tym roku. W związku z kryzysem pandemicznym egzaminy są przeprowadzane w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi CKE, MEN i GIS.

Egzamin zawodowy 2020. Kwalifikacje zawodowe podczas czerwcowej sesji

Egzaminy zawodowe w szkołach branżowych i technikach są przeprowadzane dla ponad 400 kwalifikacji w ponad 200 zawodach. W 2020 roku do przeprowadzenia egzaminów zawodowych w sesji letniej przygotowano ponad 1300 arkuszy (do blisko 400 kwalifikacji).

W tym materiale znajdziecie klucze odpowiedzi z egzaminu pisemnego po godz. 16.

Egzamin zawodowy 2020 CKE. Pisemny i praktyczny sprawdzian k...

Czytaj także

Spośród wszystkich zdających najwięcej osób w sesji letniej przystępuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik informatyk (ponad 54 tys. osób).

Na kolejnych miejscach znalazły się:

  • technik żywienia i usług gastronomicznych (32,4 tys.)
  • technik logistyk (28,8 tys.) oraz
  • technik ekonomista (blisko 25 tys. zdających)

Czytaj także

Trwa głosowanie...

Jak Ci poszedł egzamin pisemny zawodowy w tym roku?

Kwalifikacje zawodowe 2020. Egzaminy pisemne i praktyczne

Od 2017 roku szkoły zawodowe, czyli szkoły branżowe i technika, przechodzą reformę programową, która stopniowo obejmuje kolejne roczniki uczniów i absolwentów. W związku z tym obecnie przeprowadza się dwa typy egzaminów zawodowych. W poniedziałek 22 czerwca rozpoczęły się tzw. egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie (czyli dla tych, których reforma nie objęła). Te potrwają do 9 lipca. Ci, którzy uczą się już według nowych zasad, egzaminy rozpoczną dopiero 17 sierpnia.

W części pisemnej uczniowie zdają test wielokrotnego wyboru, w którym próg zaliczenia wynosi 50 procent poprawnych odpowiedzi. Część praktyczna obejmuje natomiast wykonanie wyrobu, usługi lub dokumentacji, w tym przypadku próg zaliczenia to 75 procent poprawnych odpowiedzi.

Czytaj także

W poniedziałek 22 czerwca zdający zmagali się z zadaniami w części praktycznej - dokumentacją, we wtorek odbyła się część pisemna, a od środy aż do końca trwania egzaminów, czyli do 9 lipca, część praktyczna - wykonanie.

Maseczki, dezynfekcja i odstępy między ławkami

Egzaminy zawodowe, podobnie jak matury i egzamin ósmoklasisty również odbywają się w reżimie sanitarnym. Wytyczne dla szkół przygotowały wspólnie GIS, MEN i CKE. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną. Dotyczy to zarówno zdających, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły. Nie może uczestniczyć w nim osoba, która jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych albo w jej domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.

Przy wejściu do danej placówki należy umieścić płyn do dezynfekcji rąk oraz zamieścić informację o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły. Taki płyn powinien być również dostępny w każdej sali egzaminacyjnej.

Zakrywanie ust i nosa obowiązuje zdających aż do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Tam ławki muszą być ustawione tak, by między zdającymi było co najmniej 1,5 metra odległości. Krzesła i ławki muszą być dezynfekowane przed każdym egzaminem i po nim. Zdający muszą przyjść na egzamin z własnymi przyborami piśmienniczymi i kalkulatorami.

Przybędzie ćwierć miliona specjalistów?

W sumie do egzaminów potwierdzających umiejętności uczniów szkół branżowych i techników podejdzie w tegorocznej sesji letniej ćwierć miliona osób. To nie tylko uczniowie i absolwenci szkół dla młodzieży - niektóre egzaminy zdaje się w trakcie, a inne na koniec nauki - ale również dorośli, którzy postanowili zdobyć nowe kwalifikacje i umiejętności.

Część zaplanowanych na ten rok egzaminów udało się przeprowadzić zimą, jeszcze przed wybuchem pandemii. Łącznie w 2020 roku do egzaminów zawodowych przystępuje ponad 430 tysięcy osób.

Nowa bakteria nad Bałtykiem

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie