Kwalifikacje Tokio 2020. Polska - Turcja. Biało-czerwone przegrały po niezwykle zaciętym i długim meczu w Apeldoorn

Półfinałowe mecze siatkarskiego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w niderlandzkim Apeldoorn CEV.eu
Siatkówka kobiet kwalifikacje olimpijskie do Tokio 2020. Reprezentacje Polski i Turcji stworzyły niesamowite widowisko sportowe w hali w Apeldoorn. Losy meczu półfinałowego ważyły się do samego końca. Niestety, biało-czerwone nie wykorzystały szansy w czwartym secie, kiedy miały pięć piłek meczowych. W tie-breaku szczęście było już po stronie rozpędzonych Turczynek i to one zagrają w niedzielę z Niemkami o wyjazd na igrzyska do Tokio 2020.

Polska - Turcja w półfinale turnieju kwalifikacyjnego siatkarek

To siatkarska reprezentacja Turcji była faworytem starcia w hali w Apeldoorn. Wicemistrzynie Europy kilka miesięcy wcześniej zamknęły Polkom drogę do finału ME 2019. W kwalifikacjach do igrzysk Tokio 2020 drużyna Giovaniego Guidettiego nie prezentuje się już jednak tak dobrze. Turczynki grały nierówno, zaliczyły słabszy mecz z Niemkami, z którymi w fazie grupowej przegrały 1:3, a później męczyły się z Belgijkami, które pokonały 3:2, mimo prowadzenia 2:0.

Polskie siatkarki chciały to rozchwianie wicemistrzyń Europy wykorzystać. Podkreślały to przed sobotnim meczem półfinałowym. Ta wiara w zwycięstwo, w rewanż za mistrzostwa w Ankarze, a przede wszystkim wcześniejsze zwycięstwa zbudowały naszą drużynę. Drużynę, o której po ME 2019 więcej mówiono w kontekście konfliktu na linii zawodniczki - selekcjoner. Te wewnętrzne niesnaski, na czas ważnego turnieju w Niderlandach, zostały jednak odłożone na bok.

Polski w sobotę zaczęły bardzo dobrze mecz z Turczynkami. Grały kombinacyjnie w ataku i zmieniały tempo. Mocno biły też zagrywkami, ryzykowały. Dokładały do tego swój niesamowicie wysoki blok. To wszystko zaprocentowało wygraną w inauguracyjnej partii. Druga, niestety, była odwrotnością. To ekipa Guidettiego zaczęła dyktować warunki. Biało-czerwone nie radziły sobie w przyjęciu. Bardzo niską skuteczność w ataku miała jedna z naszych liderek, czyli Malwina Smarzek-Godek. I mecz się wyrównał. Było 1:1, a napięcie rosło.

W drugiej części trzeciej partii Polki prowadziły już 16:10 i wydawało się, że mogą już spokojnie myśleć o kolejnych ruchach w tym arcyważnym meczu. Turczynki pokazały jednak, że nie można ich lekceważyć. Seria błędów w jednym ustawieniu sprawiła, że zrobiło się bardzo gorąco i w pewnym momencie to nawet rywalki wyszły na jednopunktowe prowadzenie. Na szczęście to do naszej reprezentacji należały ostatnie słowa.

Wiele sygnałów do ataku dawała naszej drużynie Magdalena Stysiak. 19-letnia atakująca znakomicie czuła się w polu zagrywki, nękając mocnymi serwisami Turczynki. Robiła też często użytek ze swoich warunków fizycznych, zbijając wysokie piłki. Dużo napracowała się w niesamowitym czwartym secie. To była prawdziwa, sportowa wojna. Polki miały w tej partii aż pięć piłek meczowych. Niestety, tym razem to rywalki uciekły spod topora, a samą siebie przechodziła Meryem Boz, atakująca, która przed laty była tylko rezerwową w naszpikowanym gwiazdami Atomie Treflu Sopot. Ten set trwał 44 minuty!

Meryem Boz nie zwalniała. Grała w sobotę fenomenalne zawody. Mecz zakończyła z dorobkiem 36 punktów, ze skutecznością w ataku na poziomie 47 procent! To w dużej mierze dzięki jej próbom Turczynki wróciły do gry w czwartym secie, a później poszły za ciosem w tie-breaku, którego wygrały 15:11 i tym samym zameldowały się w finale turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich. Magdalena Stysiak zakończyła mecz z 25 punktami na koncie (37 proc. w ataku), a Malwina Smarzek-Godek 22 (28 proc. w ataku). Pięciosetowe starcie trwało 2 godziny i 24 minuty (realny czas gry).

Do niedzielnego finału turnieju kwalifikacyjnego w Apeldoorn jako pierwsze przepustki wywalczyły Niemki. Drużyna prowadzona przez Feliksa Koslowskiego ograła 3:0 Niderlandki. I to był czwarte z rzędu zwycięstwo Niemiek w tych zawodach. MVP meczu została wybrana Louisa Lippmann, która zdobyła 21 punktów.

- Powiedziałem zawodniczkom, że graliśmy z Niderlandkami dwa lata wcześniej. Ogrywały nas w każdym meczu towarzyskim. 10 dni temu gospodynie byłyby faworytkami. Powiedziałem to wszystko swojej drużynie, a ona zagrała swobodnie, ciężko walcząc o każdą piłkę. Zagrały niesamowite spotkanie - skwitował półfinałowe zwycięstwo Felix Koslowski.

Finał turnieju kwalifikacyjnego siatkarek w wielofunkcyjnej hali w Apeldoorn rozpocznie się w niedzielę o godz. 17.30. Transmitować go będzie Polsat Sport.