Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwalifikacja wojskowa w Gdańsku. Kto musi się na nią stawić? Gdzie i kiedy się odbywa? Wszystko co musisz wiedzieć o kwalifikacji wojskowej

OPRAC.:
Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Kwalifikacja wojskowa w Gdańsku. Kto musi się na nią stawić? Gdzie i kiedy się odbywa? Wszystko co musisz wiedzieć o kwalifikacji wojskowej
Kwalifikacja wojskowa w Gdańsku. Kto musi się na nią stawić? Gdzie i kiedy się odbywa? Wszystko co musisz wiedzieć o kwalifikacji wojskowej Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych, w tym roku także odbywać się będzie w Gdańsku kwalifikacja wojskowa. Dotyczy ona głównie mężczyzn, urodzonych w 2004 r. Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć.

Kwalifikacja wojskowa w Gdańsku 2023. Kto podlega obowiązkowi stawienia się do komisji?

Tegoroczna kwalifikacja odbędzie się w budynku przy ul. 3 Maja 9, obok Dworca Autobusowego PKS i potrwa od 15 maja do 29 czerwca. Warto pamiętać, że osoby objęte obowiązkiem kwalifikacji, które nie zgłoszą się na wezwanie, podlegają grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Czytaj także: Te osoby nie trafią do wojska. Kto nie zostanie powołany na ćwiczenia? Kogo ominą wezwania Wojskowego Centrum Rekrutacji do armii w 2023 r.?

Mężczyźni objęci obowiązkiem kwalifikacji wojskowej, będą przyjmowani w dni robocze, w godz. 8:00-13:00 od 15 maja do 29 czerwca. Kobiety przyjmowane będą 28 czerwca 2023 r.

- Jednocześnie informujemy, że dnia 9 czerwca kwalifikacja wojskowa się nie odbędzie. Punkt przyjmowania będzie czynny od poniedziałku, 15 maja - informuje Paulina Chełmińska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Kto podlega obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej? LISTA

  • Mężczyźni zameldowani na terenie miasta Gdańska na pobyt stały lub czasowy powyżej trzech miesięcy, urodzeni w 2004 r.,
  • Mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie zgłosili się jeszcze do kwalifikacji wojskowej i nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • Kobiety urodzone w latach 1999-2004, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w pkt. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Kwalifikacje wojskowe powinny odbyć także osoby, które w latach 2021-2022:

  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły w trybie art. 64 ust. 4 i ustawy o z dnia 11 marca 2022 r. o Obronie Ojczyzny, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

- Do wszystkich osób, z wyżej wymienionych kategorii, wysłane zostało listem poleconym wezwanie imienne. Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia tych osób od obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej w określonym wyżej terminie - informują urzędnicy.

Kwalifikacja wojskowa w Gdańsku. Co powinna przedstawić osoba, stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy?

  • dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
  • dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeżeli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe,
  • posiadaną dokumentację medyczną w przypadku chorób przewlekłych,
  • dokument potwierdzający poziom wykształcenia (świadectwo ukończenia szkoły) lub pobieranie nauki (zaświadczenie ze szkoły).

Kwalifikacja wojskowa . Jakie są oznaczenia kategorii zdrowia?

Po sprawdzeniu stanu zdrowia oraz określeniu sprawności fizycznej i psychicznej osoby podlegającej kwalifikacji wojskowej, komisja orzeknie jedną z czterech kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Są to:

  • kategoria A - "zdolny do służby wojskowej", określająca zdolność do odbywania/pełnienia określonego rodzaju służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby zastępczej
  • kategoria B - "czasowo niezdolny do służby wojskowej", określająca czasowe pogorszenie ogólnego stanu zdrowia, ostre bądź przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od kwalifikacji rokują poprawę
  • kategoria D - "niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju", z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych, przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej
  • kategoria E - "trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej" w czasie pokoju i w przypadku ogłoszenia mobilizacji wojskowej.

Co się stanie, jeśli ktoś nie stawi się do kwalifikacji wojskowej?

W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Kto wbrew obowiązkom wynikającym z ustawy nie stawia się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), przed właściwą komisją lekarską lub przed szefem wojskowego centrum rekrutacji w określonym terminie i miejscu albo nie przedstawia dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, nie zgłasza się w określonym terminie i miejscu na wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczących obowiązku obrony oraz odmawia poddania się badaniom lekarskim - podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Jak informują urzędnicy, osoby, które bez usprawiedliwionych powodów nie zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej, podlegają grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Zastosowanie tych kar może być poprzedzone nałożeniem grzywny w celu przymuszenia albo wydaniem zarządzenia o przymusowym doprowadzeniu przez policję.

Wszelkich informacji na temat kwalifikacji wojskowej udziela Referat Spraw Wojskowych Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, tel. (58) 778-60-26 bądź 778-60-27, w godzinach pracy Urzędu, w terminie do 10 maja 2023 r.

Czytaj także: Tyle zarabiają żołnierze. Lista płac na poszczególnych stopniach. Takie są zarobki w wojsku w 2023 roku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki