MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kuźnica, czyli wieś królewska, która latem zmienia się w przystań wakacyjną dla mieszkańców całej Polski [ZDJĘCIA, WIDEO]

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
od 16 lat
Od jednej rodziny, przez 25 rybaków do dziesiątek, jak nie setki tysięcy turystów, którzy każdego roku mijają lub zatrzymują się w Kuźnicy. Wieś królewska, która w sezonie wakacyjnym jest prawdziwie oblegana, zimą zwłaszcza pokazuje swoje piękno. Pusta plaża, kołyszące fale i szum morza. To trzeba zobaczyć, najlepiej na własne oczy!

Kuźnica, choć zamieszkiwana przez nieco ponad 500 osób pełna jest symboliki, głównie tej morskiej. Co wyróżnia znajdującą się w powiecie puckim nadmorską osadę?

Spis treści

Miejsce pocałunku, czyli o kaszubskim znaczeniu nazwy Kuźnica

Kuźnica w języku kaszubskim, ale również i niemieckim nosi nazwę Kùsfeld. W tłumaczeniu oznacza to nic innego, jak Miejsce Pocałunku. Nie ma tu jednak nic związanego z romantycznością, chyba, że za romantyzm przyjmiemy tematykę morską.

Jak bowiem rozumieć znaczenie nazwy Kùsfeld? Mowa o symbolicznym dotykaniu się Morza Bałtyckiego z Zatoką Pucką. Nadmienić należy, że w okolicy Kuźnicy właśnie Mierzeja Helska jest najwęższa i mierzy raptem około 150 metrów.

CZYTAJ TEŻ: Odkrywaj Pomorze. Wystarczy odrobina słońca, aby nawet i zimą widok na Zatokę Gdańską i Sopot zaparł dech w piersiach

Kilkaset lat historii, fort „Kazimierzowo” i łącznik z Helem. Co wiemy o Kuźnicy?

Stara wieś kaszubska, inaczej osada nadmorska, a więc Kuźnica przez wiele lat stanowiła część Jastarni - miasta (1973 – 2017; administracyjnie dziś wieś należy do gminy Jastarnia). Pierwsze wzmianki o tym miejscu sięgają drugiej połowy XVI wieku.

W dokumentach datowanych na 1570 rok czytamy, że Kuźnica była jedną z wysepek znajdujących się w ciągu dzisiejszej Mierzei Helskiej, którą to wspomniany wyspy stworzyły.

Kilkadziesiąt lat później, w latach 1634 – 1635 na polecenie króla Władyława IV Wazy na wschód od Kuźnicy wzniesiono czterobastionową fortecę „Kazimierzowo”. Cel?

Osłona przejścia w Mewiej Rewie, jak również ochrona Władysławowa, które zwłaszcza po decyzji sejmu elekcyjnego w 1638 roku zostało rozbudowywane.

Kolejne lata, a w zasadzie wieki, to raz, że rozwój osady rybackiej na Mierzei Helskiej, ale również droga do portu w Helu, który obok Pucka, Oksywia i Gdańska stanowił bazę dla królewskiej floty wojennej.

W wieku XVIII Kuźnicę zamieszkiwało 22 rybaków. Co ciekawe, większość z nich nosiła to samo nazwisko – Budzisz. Rozwój rybołówstwa postępował, czego efektem był m.in. rok 1921. Na 4 zarejestrowane w Polsce łodzie motorowe, 3 z nich cumowały w porcie w Kuźnicy.

Na obecnym kształcie Kuźnicy swój wpływ odcisnęła II wojna światowa. Według statystyk historyków, na skutek bombardowania przez Luftwaffe, zniszczeniu uległo niemal 50 procent zabudowań.

Lata współczesne to dołączanie i odłączanie osady do Jastarni, którego finał przyniósł 1 stycznia 2017 roku, kiedy to Kuźnica na dobre odłączyła się od wspomnianej Jastarni, tym samym przemieniając gminę na miejsko-wiejską.

Kuźnica przez wiele lat uchodziła za największą osadę rybacką na Półwyspie Helskim. W 1921 roku powstał tu pierwszy pensjonat „Morskie Oko”, a chwilę później kolejne. Milowym krokiem dla mieszkańców całego cypla było uruchomienie linii kolejowej Puck – Hel, która umożliwiła mieszkańcom innych części Polski na swobodny przyjazd już nie tylko do Pucka, ale na faktyczny kraniec Polski.

Polskie Malediwy. Polataliśmy nad "archipelagiem" na Zatoce Puckiej

Szum morza i kołysząca melodia fal. Morze Bałtyckie zachwyca każdą porą roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki