Kusznierewicz i Życki zdobyli złoto

Jacek Sieński
Star Mateusza Kusznierewicza i Dominika Życkiego na trasie regat
Star Mateusza Kusznierewicza i Dominika Życkiego na trasie regat Materiały prasowe
Złoty medal i tytuł mistrzów Europy w klasie olimpijskiej Star zdobyli Mateusz Kusznierewicz z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego i Dominik Życki ze Spójni Warszawa. Żeglarskie mistrzostwa naszego kontynentu rozegrano w San Remo we Włoszech przez bez mała tydzień. Polski team wywalczył mistrzostwo Europy po raz pierwszy. W latach 2010 i 2011 Kusznierewicz i Życki musieli się bowiem zadowolić tytułami wicemistrzowskimi.

Na akwenie przylegającym do San Remo rywalizowało 67 załóg z 19 krajów. Srebrny medal wywalczyli Fredrik Loof i Max Salminen ze Szwecji, a brązowy - Sigurd Eivind Melleby i Morland Petter Pedersen z Norwegii. Diego Negri i Enrico Voltolini z Włoch, obrońcy tytułu mistrzów Europy, zajęli 5 miejsce.

- Regaty w San Remo odbyły się w wyjątkowo niesprzyjających dla nas warunkach pogodowych - powiedział nam Mateusz Kusznierewicz. - W czasie poszczególnych biegów wiatr wiał bardzo mocno albo słabo. Nam odpowiada najbardziej żeglowanie, kiedy siła wiatru jest umiarkowana i w miarę stała. Najważniejsze, że wyciągnęliśmy wnioski z nieudanego startu w poprzednich regatach, jakimi były zawody o Puchar Świata na Majorce. Zmieniliśmy taktykę i sposób żeglowania, na efektywniejszy, co przyniosło nam sukces. Za dwa tygodnie wyjedziemy na mistrzostwa świata do Francji.

Podczas mistrzowskich regat rozegrano pięć wyścigów. W premierowych zawodach nasz team plasował się na pozycjach pierwszej, trzeciej i drugiej. W następnych, ostatnich biegach, było gorzej, bo Star z biało-czerwonym znakiem na żaglu przypływał na siódmym miejscu. Zabrakło wiatru, aby powalczyć na trasie z konkurentami. Jednakże duża przewaga Polaków, uzyskana na początku regat, wystarczyła, żeby otrzymali oni złote medale.