Kurs na PKM. Koleją dojedziesz do bardzo wielu atrakcji turystycznych w regionie. Odkrywaj Pomorze z PKM [wideo]

Akcja specjalna Kurs na PKM
Kurs na PKM. Koleją dojedziesz do bardzo wielu atrakcji turystycznych w regionie. Odkrywaj Pomorze z PKM!
Kurs na PKM. Koleją dojedziesz do bardzo wielu atrakcji turystycznych w regionie. Odkrywaj Pomorze z PKM!
Weekendowy wypad za miasto czy wylot na dłuższy zagraniczny urlop? W dzisiejszym, drugim odcinku naszego wrześniowego cyklu „Kurs na PKM”, pokażemy Państwu, jak ta kolej ułatwia podróże zarówno małe, jak i duże. Szynobusem dojedziemy do wielu atrakcyjnych, często mało znanych miejsc w regionie. Wygodnie i sprawnie dotrzemy też na lotnisko.

Cykl KURS NA PKM

odcinek 1

---------------------------------------------------

Wypad za miasto? Pojedź PKM na Kaszuby!

Niezależnie od tego, czy mieszkamy lub odpoczywamy w Trójmieście i chcielibyśmy wyjechać na Kaszuby, czy też może, będąc w okolicach Kartuz lub Kościerzyny, planujemy do Trójmiasta wypad np. na plażę, najlepszym i najwygodniejszym środkiem transportu w takich przypadkach jest PKM. Dzięki podróży nowoczesnym, klimatyzowanym szynobusem nie tylko unikniemy korków, ale w czasie samego przejazdu możemy podziwiać wspaniałe krajobrazy. Linia PKM jest jedną z najbardziej atrakcyjnych widokowo w całym kraju.

Teoretycznie lato powinno być najtrudniejszym okresem dla PKM - z szynobusów w lipcu i sierpniu nie korzystają uczniowie i studenci stanowiący ok. 15 proc. ogółu pasażerów linii w skali całego roku. Jak pokazują jednak statystyki frekwencji letnich miesięcy z ostatnich dwóch lat, w tym czasie brak wspomnianych dwóch grup, bilansują turyści i mieszkańcy regionu wybierający kolej do celów rekreacyjnych.

W 2017 r. w każdym z wakacyjnych miesięcy z PKM korzystało 260-270 tys. pasażerów, w zeszłym było ich średnio już o ok. 100 tys. więcej. Co ciekawe, w przypadku trasy do Kościerzyny zdarza się, że frekwencja na niej latem i w weekendy bywa nawet wyższa niż w dni robocze.

- Chcemy jednak, aby cały region, a nie tylko głównie Trójmiasto, był odwiedzany także poza sezonem letnim. Gminy naszego województwa mają bardzo dobrą całoroczną ofertę turystyczną i my PKM-ką chcemy pomóc w korzystaniu z niej. Narty w Wieżycy, rozmaite muzea, wspaniała kaszubska kuchnia - możliwości wypoczynku i rekreacji w naszym regionie jest mnóstwo - mówi Ryszard Świlski, odpowiedzialny za sprawy transportowe wicemarszałek województwa pomorskiego.

Co zobaczyć na Kaszubach? Nasze propozycje

  • Pępowo Kartuskie - największe w Polsce Muzeum Volkswagena!

Wycieczkę PKM-ką poza Trójmiasto warto zacząć od przystanku Pępowo Kartuskie. Tu znajduje się największe w Polsce Muzeum Volkswagena. Na zwiedzających czeka 35 kultowych pojazdów tej marki - od „garbusów” przez „ogórki” czy kubelwageny. Obejrzeć też można liczącą 800 eksponatów kolekcję miniatur aut.

  • Szczyt Wieżycy - niesamowity widok na Kaszuby!

Obowiązkowym punktem programu podczas pobytu na Kaszubach jest wejście na szczyt Wieżycy i tamtejszą 30-metrową wieżę widokową. Rozciągający się z niej widok na pełen lasów i jezior krajobraz zachwyca niezależnie od pogody. Aby tu dotrzeć, wystarczy wysiąść z pociągu na przystanku PKM Wieżyca, a potem iść zgodnie z kierunkowskazami.

  • Szymbark: "Dom do góry nogami" i nie tylko!

Wysiadając w Wieżycy albo na przystanku Krzeszna można też przespacerować się do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Tu główną atrakcją jest „dom do góry nogami”. Amatorom aktywnego spędzania czasu polecamy też spacer Jarem Raduni. Panuje tu specyficzny klimat, sprzyjający roślinności charakterystycznej dla terenów podgórskich. By tu trafić, należy wysiąść z szynobusu w Borkowie i przejść obok elektrowni wodnej w Rutkach albo też w Babim Dole i pokonać jar w przeciwnym kierunku.

Na trasie PKM do Kościerzyny zdarza się, że w wakacje i weekendy jest więcej pasażerów niż w dni robocze w ciągu roku

  • Kościerzyna - muzea: kolejnictwa i akordeonu!

Atrakcji nie brakuje też w Kościerzynie i okolicach. W samym mieście warto wybrać się do muzeum kolejnictwa, gdzie znajduje się 50 zabytkowych parowozów, lokomotyw i wagonów.

Co ważne, do każdego z nich można wsiąść. W ekspozycji znajdują się jedyne w Polsce kolejowe perełki takie jak np. parowóz Ok1-112 z 1915 roku.

Oryginalną placówką jest też kościerskie Muzeum Akordeonu. Znajdująca się tu kolekcja liczy prawie 200 sztuk tego instrumentu. Najstarszy z nich ma 200 lat.

- Właściwie dopiero dzięki PKM-ce poznałem region, w którym mieszkam całe życie. W minione właśnie wakacje moim odkryciem było Chmielno, które zachwyciło mnie swoimi jeziorami - mówi pan Michał Starczewski z Gdańska.

PKM ułatwia także wycieczki amatorom dwóch kółek

Bardzo popularną formą poznawania Kaszub są także wyprawy rowerowe. Pięknie położonych tras dla cyklistów tu nie brakuje i łatwo można się do nich dostać korzystając z PKM.

Aby zabrać rower do szynobusu, należy dokonać wcześniej rezerwacji miejsca (każdy pociąg PKM ma sześć wieszaków rowerowych). Można to zrobić na kilka sposobów: przez stronę internetową operatora PKM - PKP SKM Trójmiasto, aplikacje Koleo czy SkyCash, w kasach biletowych SKM albo bezpośrednio u kierownika pociągu.

Jednorazowy przewóz roweru to koszt 3 zł. W przypadku, gdy wszystkie rezerwacje na interesujące nas połączenie zostały wyprzedane, możemy próbować jeszcze dostać się do pociągu i opłacić rezerwację bezpośrednio u kierownika składu. Musi on jednak wyrazić zgodę na transport dodatkowego roweru.

Obecność kolei wpływa na atrakcyjność lotniska

Władze Portu Lotniczego Gdańsk podkreślają, że funkcjonowanie u nich przystanku PKM jest ważnym argumentem w negocjacjach z przewoźnikami dotyczących uruchamiania nowych regularnych połączeń. W tym roku jest ich 81 do 21 krajów. Znanych jest też już sporo nowości na przyszły sezon. Ostatnio ogłoszoną przez linię WizzAir jest Bari na południu Włoch.

Możliwość dojazdu koleją do portu doceniają też biura podróży i touroperatorzy organizujący z gdańskiego lotniska loty czarterowe w blisko 30 kierunkach.

- Oczywiście docierają do nas sygnały, że potrzeba jeszcze więcej „lotniskowych” połączeń, szczególnie wczesnym rankiem i późnym wieczorem - przyznaje marszałek Ryszard Świlski. - Analizujemy obecnie rozkład jazdy i sprawdzamy, co się da w tej sprawie zrobić. Z pewnością dużo większe możliwości da nam w tej kwestii zaplanowana do 2023 r. elektryfikacja linii PKM.

Warto zobaczyć!

Wybierzcie się z nami na wycieczkę! Przypominamy nasz cykl "Weekend z PKM" i zapraszamy do oglądania wideo z niezwykłych miejsc na Pomorzu!Kliknijcie w kolejne zdjęcia (strzałka w prawo) i zobaczcie nagrania! Niech to będzie inspiracja do weekendowej wycieczki po naszym regionie.

Pomorze na weekend! Jakie atrakcje w województwie pomorskim ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki