KULTURALNA JESIEŃ W TRÓJMIEŚCIE. Spektakle, warsztaty, artystyczne wydarzenia i kulturalne imprezy

Akcja specjalna Kulturalna jesień
Kultura powraca w wielu odsłonach! Instytucje organizują coraz więcej wydarzeń, zachowując reżim sanitarny. Co nas czeka tej jesieni? Gdzie kulturalnie spędzić dzień? Dokąd wybrać się w weekend? Sprawdźcie w materiale!

Teatr Miniatura od 19 września 2020 roku wraca na scenę!

Po miesiącach przerwy wywołanej przez pandemię Teatr Miniatura zaczyna działalność na żywo na swojej scenie, a także nowy projekt edukacyjny Akademia Miniatury. Co zobaczycie na deskach teatru? Sprawdźcie!

„Tajemnica kina”, czyli adaptacja kryminału dla dzieci z bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka, oraz „Kosmici” – nowa komedia familijna, która miała premierę tuż przed wybuchem pandemii, to pierwsze spektakle, które będzie można zobaczyć już we wrześniowe weekendy. W październiku pojawi się „Kasieńka” – opowieść polskiej nastolatki o doświadczeniu emigracji w Anglii zrealizowana w nietypowej formie łączącej teatr cieni z animacją na żywo i komiksem, „Bajki robotów” na podstawie opowiadań Stanisława Lema, czyli wyprawa w kosmos, w której roboty grają główne role, oraz „Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!” dla młodszych dzieci, który nawiązując do baśni braci Grimm, uczy samodzielności, a jednocześnie ostrożności.

Akademia Miniatury
Miniatura uruchomiła również nowy całoroczny projekt edukacji teatralnej prowadzonej przez aktorów i artystów związanych z teatrem. Powstaną 4 grupy, które poprowadzą aktorzy: Wioleta Karpowicz (IV–VI klasa), Wojciech Stachura (VII–VIII klasa), Krystian Wieczyński (15+) i pedagog teatru Monika Tomczyk (I–III klasa). Poza tym, że każda grupa będzie miała swojego głównego instruktora, to zajęcia z nią poprowadzą także inni, żeby uczestnicy Akademii mogli poznać jak najwięcej różnych sposobów myślenia o teatrze i teatralnych technik. Zajęcia będą się odbywały w poniedziałki w godzinach 16.30–18.00 (grupy I–III klasa oraz IV–VI klasa) i 18.30–20.30 (grupy VII–VIII klasa oraz 15+). Całoroczna praca czterech grup aktorskich zakończy się pokazami spektakli, przygotowanych przez uczestników. Zapisy do Akademii Miniatury trwają do 30 września. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie teatru www.teatrminiatura.pl.

Premiera „Akademii pana Kleksa”
Już od października 2019 r. rozpoczęła się praca nad premierą, która odbędzie się 3 i 4 października tego roku. Wówczas odbył się casting dla dzieci, które potem w cyklu całorocznych warsztatów aktorskich, choreograficznych i muzycznych przygotowywały się do ról w adaptacji słynnej książki Jana Brzechwy. Z powodu pandemii premiera się przesunęła z czerwca na październik. W przedstawieniu – prawdziwie familijnym musicalu – zagrają zarówno dzieci, jak i aktorzy Miniatury. Według reżyserki Agnieszki Płoszajskiej jej „Akademia” to opowieść o alternatywnej edukacji, która potrafi uruchamiać wyobraźnię, zaangażowanie i odpowiedzialność dzieci.

„Kierunek: Ziemia”
Podczas wakacji trwały również prace nad szczególną premierą przygotowywaną we współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej gdańskiego Urzędu Miasta. Będzie to mobilne przedstawienie, jeżdżące po szkołach, które w artystyczny i kreatywny sposób zapozna gdańskich uczniów z tematem ekologii oraz segregacji śmieci i odpadów. Scenariusz do spektaklu napisała nagradzana trójmiejska dramatopisarka Sandra Szwarc, a reżyseruje dyrektor Miniatury Michał Derlatka. Będzie to historia dwójki kosmitów, którzy lądują na Ziemi w ramach kosmicznego show surwiwalowego „Kierunek: Planeta”. Od razu możemy zdradzić, że przetrwanie na Ziemi to nie będzie to dla nich bułka z masłem.

Architektura, historia i relacje społeczne
Zaczęły się także prace nad spektaklem na podstawie książki „Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej, opowiadającej o przeżyciach twórcy największego gdańskiego falowca. To część większego projektu, podczas którego odbędzie się też debata na temat wzajemnych relacji między historią, architekturą i społeczeństwem. Jak historia wpływa na architekturę, a jak z kolei architektura może wpływać na relacje społeczne – o tym będą rozmawiali specjaliści zajmujący się architekturą w kontekście społecznym Jacek Dominiczak i Kacper Ludwiczak oraz historyk specjalizujący się w historii PRL Piotr Perkowski. Debata i premiera online odbędą się 21 i 22 listopada.

Chcesz dodać swoje wydarzenie do zestawienia? Napisz na adres wojciech.zaboklicki@polskapress.pl

Dodaj ogłoszenie