Na "Kujawsko-Pomorską Listę Płac 2019" wpisują się kolejne osoby, jak: sprzedawcy, nauczyciele, budowlaniec, pracownik fizyczny szpitala, rencistka czy Polak pracujący w Niemczech jako kelner.

Swoje dochody podał nam m.in. pan Jan, starszy specjalista do spraw obsługi i sprzedaży u jednego z operatorów telekomunikacyjnych: "W mojej pracy wszystko zależy od wyników. Mam pięć lat stażu i na rękę najmniej 2100 zł miesięcznie. Ale zwykle, z premiami uznaniowymi i sprzedażowymi, wychodzi 2500 - 3000 tysiące. Jednak są tacy, dużo mniej leniwi ode mnie, którzy wyciągają i 5000 zł netto".

Podwyżki dla nauczycieli są przereklamowane

Pan Leon, też handlowiec, ale z branży motoryzacyjnej zdradza nam: "Mam 15 lat doświadczenia zawodowego. Moja pensja to 6000-8000 tys. zł na rękę miesięcznie".

Pan Cezary jest budowlańcem w Bydgoszczy: "Moje doświadczenie to sześć lat w budowlance. Otrzymuję 5200 zł netto plus premie. Ponadto firma płaci mi za mieszkanie".

Ukrainiec pracujący w Polsce: - Nam nie opłaca się tutaj pracować, gdy zarabiamy poniżej 2,7 tys. zł

Otrzymaliśmy również informację od pani Agnieszki, magister sztuki z przygotowaniem pedagogicznym: "Jestem nauczycielką z 12-letnim stażem. Zarabiam 1798 zł na rękę. W kwietniu 2018 roku, dostałam hucznie ogłaszaną przez media podwyżkę w wysokości "aż" 68 zł. Takie informacje tylko budzą niesprawiedliwą niechęć do nauczycieli".

Oto treść wpisu pani Magdaleny, także nauczycielki: "Jestem nauczycielką dyplomowaną z wieloletnim doświadczeniem. Co miesiąc na konto dostaję przelew na niespełna 3400 zł netto. Wprawdzie do tego jest jeszcze jest dość przyzwoity socjal, jednakże biorąc pod uwagę moje kwalifikacje i przede wszystkim wyższe wykształcenie, to raczej wynagrodzenie nie może satysfakcjonować. Oprócz stałego etatu w liceum, dorabiam 2000 złotych w prywatnej szkole językowej, gdyż jestem anglistką. W okresie wakacji 4-6 tygodni przeznaczam także na obozy językowe, czasami udzielam korepetycji".

Oto z kolei wiadomość od pani Jadwigi, pracownicy fizycznej jednego z kujawsko pomorskich szpitali: "Moja średnia pensja, po 25 latach pracy, wynosi 1800 zł netto miesięcznie. Dodam, że osoby zatrudnione w pomieszczeniach biurowych zarabiają o 100 zł więcej . Moje wynagrodzenie zawiera 400 zł za wysługę lat, a - co do podwyżek - w minionych ośmiu latach dostałam 300 zł. Jednak to pewnie dlatego, że wrasta płaca minimalna".

Pani Eleonora pisze z kolei tak: "Po 25 latach pracy zachorowałam na nowotwór i otrzymuję rentę chorobową w wysokości 809 zł netto miesięcznie. Udaje mi się trochę dorobić, ale bardzo daleko mi do średniej krajowej".

W tym roku częściej, niż to miało miejsce w poprzednich latach, na nasza listę wpisują się także Polacy pracujący za granicą, jak np. pan Dawid: "Warto uczyć się języków. Mam 32 lata i jestem kelnerem w Niemczech. Moje zarobki, w przeliczeniu na złotówki, to 6000 zł netto. Zamierzam przenieść się do Berlina za większe pieniądze, gdyż mam jeszcze dwuletnie doświadczenie w pracy biurowej - także w Niemczech. Kiedy słyszę, że ktoś w Polsce, po 20 latach pracy, ma 2200 zł, to sobie myślę, że to jakiś żart. Że też ludzie godzą się na takie stawki".

Wciąż czekamy na sygnały od Państwa, ile Wam płacą

Jak w poprzednich latach, stwórzcie z nami "Kujawsko-Pomorską Listę Płac". Czy w 2018 roku wysokość Waszych dochodów zmieniła się?

Prosimy o przesyłanie informacji według schematu: wiek, wykształcenie, lata pracy, miejsce zatrudnienia, miejscowość, stanowisko, wysokość pensji netto, czyli na rękę. Do tego prosimy dopisać, czy w 2018 roku otrzymali Państwo podwyżki i ile one wyniosły raz jakie dodatki i bonusy oferował Wasz pracodawca.

Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2019. "Mam tylko maturę i aż 8000 złotych. Żal mi magistrów"

Podobnych informacji oczekujemy od emerytów i rencistów, czyli: wieku, wykształcenia, lat pracy, miejsca zatrudnienia, wysokości świadczenia netto oraz ile otrzymali w 2018 roku podwyżki.

Można wysyłać do nas listy ("Gazeta Pomorska", ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz, dopisek: Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2019), maile (agnieszka.domka@pomorska.pl) lub zadzwonić (52 326 31 86). Gwarantujemy anonimowość.


Flash Info odcinek 1 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.