Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuchnia na miarę mieszkania. Jak ją zaaranżować? [zdjęcia]

Aleksandra Chomicka
W bardzo wąskiej kuchni  umieszczamy meble i sprzęty  tylko po jednej stronie, ale zagospodarowujemy przestrzeń aż do sufitu
W bardzo wąskiej kuchni umieszczamy meble i sprzęty tylko po jednej stronie, ale zagospodarowujemy przestrzeń aż do sufitu materiały prasowe studio max kuchnie
Jeżeli przestrzeń przeznaczona na kuchnię to zaledwie kilka metrów kwadratowych - aranżacja wymaga wykorzystania specjalnych rozwiązań. Jakie wyposażenie zapewni komfort użytkowania wnętrza?

Na zamknięcie kuchni decyduje się coraz więcej osób. Deweloperzy uwzględniają to w funkcjonalnych układach mieszkań, które pozwalają na dwie aranżacje - z aneksem lub osobną kuchnią. Ostatnie rozwiązanie wiąże się ze sporym wyzwaniem - to rozwiązanie dla zdyscyplinowanych ascetów i pedantów. Będzie mało miejsca do przechowywania naczyń, sprzętów i produktów, trudności z manewrowaniem pomiędzy meblami, ale unikniemy zapachów i bałaganu w salonie.

Meble i sprzęty pod jedną ścianą

W przypadku długich, a bardzo wąskich kuchni, praktyczną formą zabudowy są ciągi jednorzędowe. W tym przypadku szczególnego znaczenia nabiera właściwe uszeregowanie sprzętów.

- Ich kolejność powinna wynikać ze specyfiki codziennej pracy w kuchni i kolejności wykonywanych czynności - podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. - Pierwszym punktem zabudowy powinna być lodówka. Dalej - w celu rozpakowania, ułatwienia segregacji i przygotowania produktów spożywczych, ustawiamy szafkę o szerokości minimum 40 cm, chociaż bardziej praktyczna byłaby taka z blatem o długości 60 cm. Kolejny powinien być zlewozmywak z dopasowaną armaturą. Następną strefę, służącą do przyrządzania posiłków (na jej końcu montujemy kuchenkę lub płytą grzewczą i piekarnik), wyposażamy w dolne szafki z blatem, którego rozmiary dostosowujemy do miejsca, jakim dysponujemy. Minimalna długość, jaką powinien uzyskać cały szereg roboczy, to ok. 150 cm. Takie ułożenie stref pozwoli na wygodne działanie - krok po kroku - bez konieczności przenoszenia akcesoriów czy produktów spożywczych pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy.

Warto pomyśleć także nad wyposażeniem takiej kuchni w miejsce do szybkiego spożywania posiłków. Pod wolną ścianą można zamontować wąski blat (na stałe lub opuszczany). W tym pierwszym przypadku zmieszczą się pod nim jeden lub dwa barowe hokery.

Od podłogi pod sam sufit

Przy jednorzędowej zabudowie kuchni trzeba maksymalnie wykorzystać przestrzeń i wygospodarować jak najwięcej miejsca do przechowywania. W takiej aranżacji dobrze sprawdzają się szafki podwieszane, montowane nad blatami roboczymi. Pozwala to na organizację przestrzeni wedle podziału poziomego, który zakłada segregację sprzętów, akcesoriów i żywności zgodnie z potrzebami (i wzrostem!) domowników.

Przedmioty, z których często korzystamy - talerze, sztućce, kubki, czy codziennie używane produkty - umieszczamy w szafkach wiszących, na najniższych półkach, na wysokości wzroku lub w najwyższych szufladach pod blatem. Dobrze sprawdzi się dolna wąska szafka typu cargo - na patelnie, blachy i pokrywki. Urządzenia AGD i przedmioty o większych gabarytach - garnki, roboty kuchenne - chowamy do dolnych szafek. Na wysokości powyżej 170 cm przechowujemy rzadko używaną elegancką zastawę, porcelanę (przyda się drabinka).

Zagraj kolorami i światłem
Jak w każdym małym wnętrzu również w mikroskopijnej kuchni ważną rolę odgrywają kolory. Warto postawić na jasne kolory ścian i mebli, które optycznie powiększą wnętrze. Dobrze sprawdzi się monolityczna zabudowa sprzętów AGD w ciągu meblowym i monochromatyczny wystrój, w którym przestrzeń między szafkami jest pokryta takim samym materiałem jak blat.

Możemy również zastosować barwy na zasadzie kontrastu i połączyć jasne pastelowe kolory z ciemniejszymi elementami - w postaci mebli czy dodatków. Stworzymy ciekawe zestawienie, które nie przytłoczy kuchni.

Dobre oświetlenie również jest niezwykle istotne. W małym pomieszczeniu, zwłaszcza zabudowanym pod sufit, nie tylko górna lampa, ale dużo dodatkowych punktów świetlnych nie tylko ułatwi nam pracę (szczególnie ważne jest oświetlenie blatów roboczych), ale optycznie powiększy przestrzeń.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki