Które drogi wyremontują na Pomorzu w 2016 roku? Sprawdź! [ZDJĘCIA]

Redakcja
Najważniejszą inwestycją drogową, która będzie oddana do użytku w tym roku w Gdańsku, jest tunel pod Martwą Wisłą
Najważniejszą inwestycją drogową, która będzie oddana do użytku w tym roku w Gdańsku, jest tunel pod Martwą Wisłą Przemek Świderski
Udostępnij:
Sprawdź, które drogi będą remontowane w twoim powiecie w 2016 roku! GdańskNajważniejszą inwestycją drogową, która będzie oddana do użytku w tym roku w Gdańsku, jest tunel pod Martwą Wisłą. Prace budowlane na obiekcie zakończyły się w grudniu, teraz trwają odbiory techniczne. Czytaj więcej na temat odbiorów technicznych tunelu pod Martwą Wisłą

Wykonawcą wartej 885 mln zł inwestycji jest hiszpańska firma OHL. Kierowcy mają pojechać tym kluczowym elementem Trasy Słowackiego, która łączy gdański port lotniczy z morskim, na początku maja 2016 roku.

Kilkadziesiąt milionów złotych Gdańsk przeznaczy w tym roku także na nieco mniej spektakularne, ale równie ważne inwestycje. Kluczową spośród nich jest rozpoczęcie przebudowy układu drogowego wokół dworca we Wrzeszczu. 

Sopot
Drogowe plany Sopotu na 2016 rok dotyczą remontów i modernizacji ulic. Na ten cel ma być przeznaczone 3,5 mln zł. W ramach tych środków odnowionych zostanie kilkanaście ulic, wśród nich m.in. Kolberga, Sienkiewicza, Malczewskiego czy Conrada.

Gdynia
Gdynię też czeka w tym roku wiele remontów i modernizacji. Za 2,7 mln zł do października odnowione mają zostać przeguby w ciągu Estakady Kwiatkowskiego. Największe wydatki - ponad 8 mln zł - poniesione zostaną na rozbudowę ul. Wybickiego, pl. Grunwaldzkiego i ul. Armii Krajowej. Odtworzone zostaną nawierzchnie ul. Borchardta, skweru Kościuszki i al. Jana Pawła II. Więcej miejsc parkingowych przy cmentarzu Komunalnym zapewnić ma przebudowa ul. Witomińskiej.

Powiat tczewski
Największą inwestycją drogową w 2016 roku w powiecie tczewskim jest kontynuacja przebudowy zabytkowego mostu Tczewskiego przez Wisłę. Zadanie dotyczy remontu trzech najstarszych przęseł z połowy XIX w. Historyczna konstrukcja stalowa zostanie poddana kompleksowej renowacji, a cała nawierzchnia jezdna zostanie wymieniona na płytę ortotropową, składającą się na jezdnię oraz nowe, poszerzone ciągi: pieszy i rowerowy (po obu zewnętrznych stronach mostu). Zadanie, za kwotę 29 mln zł, wykonuje firma Banimex z Będzina, która od momentu podpisania umowy w lipcu 2015 roku na dokończenie remontu ma 18 miesięcy.

W najbliższych miesiącach ma się również rozpocząć przebudowa 4-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 22, na trasie od skrzyżowania z krajową „jedynką” w Czarlinie do mostu przez Wisłę w Knybawie (gm. Tczew).

Czytaj więcej: Remont drogi nr 22. Z "berlinki" zniknie kostka brukowa! Będą dodatkowe pasy jezdni

Powiat starogardzki
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku przeprowadzi w tym roku przebudowę i modernizację dróg wojewódzkich nr 222 i 229, na odcinku: Starogard Gd. - Jabłowo - Lipinki Szlacheckie - węzeł A1 Ropuchy.

Inwestycja - za nieco ponad 30 mln zł - ma zostać wykonana do listopada 2017 roku.

Czytaj więcej na ten temat: Powiat starogardzki. Rozbudowa dróg wojewódzkich ruszy z opóźnieniem

W samym Starogardzie Gd. planuje się przebudowę jednej z najdłuższych ulic w mieście - ul. Kościuszki. Szacowana wartość robót wynosi około 6 mln zł.  Zadanie podzielono na dwa etapy.  Najpóźniej do jesieni 2016 roku miasto zamierza wykonać I etap przebudowy na odcinku od ul. Lubichowskiej do ul. Pelplińskiej - bez skrzyżowań z tymi ulicami. Pomocy finansowej na realizację inwestycji udzieli powiat starogardzki. Drugi etap przebudowy ulicy Kościuszki ma być realizowany w roku 2017.

Jedną z większych inwestycji drogowych planowanych w tym roku jest również przebudowa mostu w miejscowości Młynki, w turystycznej gminie Lubichowo.

Powiat nowodworski

Na Żuławach i Mierzei Wiślanej  rok 2016 będzie obfitował w drogowe inwestycje.

Ze schetynówek gmina Nowy Dwór Gd. otrzyma ponad 2 mln zł na remont ulic Dąbrowskiego i Dworcowej w okolicach centrum miasta. To trasy istotne dla ruchu pojazdów - znajduje się przy nich duża liczba zabytkowych budynków, które jednak od wielu lat nie były kompleksowo modernizowane. W mieście przebudowane zostanie także skrzyżowanie ulic Konopnickiej i Warszawskiej za nieco ponad 300 tys. zł, zbudowane będą nowe ulice Lawendowa, Fiołkowa i pierwszy etap ulicy Jaśminowej, droga w miejscowości Solnica, modernizowana będzie też droga w miejscowości Kępki.  

Ambitne plany drogowe ma także powiat nowodworski. W roku 2016 remont mają przejść odcinki dróg Rybina - Jantar oraz Gniazdowo - Nowa Cerkiew, oba z dofinansowaniem rządowym. Szczególnie ważny jest pierwszy odcinek - ta mocno zniszczona droga będzie jednym z alternatywnych szlaków z Żuław do miejscowości turystycznych pow. nowodworskiego. Pozwoli to rozładować korki na zatłoczonych latem trasach wiodących na Mierzeję Wiślaną.

Turystyczne znaczenie ma także budowa tzw. łącznika między ulicami Morską i Lipową w Stegnie, w okolicach plaży.  Łącznik usprawni ruch drogowy, powstaną tu także nowe, płatne miejsca parkingowe.

Nie można nie wspomnieć o budowie żuławskiego odcinka S7, największej inwestycji drogowej na Pomorzu w najbliższych latach i jednej z największych budów w kraju (ponad 4 tys. pracowników).

Budowa dwupasmowej drogi między Koszwałami, Nowym Dworem Gd. a Kazimierzowem już się rozpoczęła. Prace przy 40-km odcinku S7 mają się zakończyć w roku 2018. Powstać mają po dwa pasy ruchu, kilkadziesiąt km dróg lokalnych, dwa dwupasmowe mosty na Wiśle i Nogacie, kilkanaście mniejszych mostów na żuławskich kanałach, pięć węzłów drogowych („Cedry Małe”, „Dworek”, „Nowy Dwór Gdański”, „Ryki” i „Elbląg Zachód”) oraz dwa miejsca obsługi podróżnych  („Mała Holandia” i „Mirówko”).

Powiat malborski
11 km dróg powiatowych zamierzają wyremontować Starostwo Powiatowe i trzy gminy wiejskie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. W Lichnowach planowany jest remont odcinków między Szymankowem i Lichnówkami oraz Lichnowami i Parszewem. Przebudowany ma być też mostek w Lichnówkach. W gminie wiejskiej Malbork planowany jest remont dróg między Lasowicami - Wielkimi i Małymi, między drogą krajową a Cisami. Wartość remontów szacowana jest na około 6 mln zł. Połowa ma pochodzić z budżetu państwa. Po 25 proc. kosztów prac mają pokryć powiat i trzy gminy.

Również Malborka dotyczy najważniejsza z wielu inwestycji GDDKiA. To budowa drugiego mostu przez Nogat wraz z dojazdami w ciągu dróg krajowych nr 22 i 55. Inwestycja ma być zakończona  w grudniu 2016 roku.

Powiat sztumski
Najważniejszą inwestycją drogową 2016 r. w powiecie sztumskim jest modernizacja drogi wojewódzkiej nr 515 Malbork - Dzierzgoń, na odcinku od Trop Sztumskich do Dzierzgonia. Wcześniejszą część dróg (na zdjęciu remont jedni między Grzymałą i Tropami Sztumskimi) skończono w roku 2015.

Samorządy ponadto zabiegają i lobbują o kilka innych inwestycji drogowych, z których najważniejsze to budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza, Kochanowskiego i Baczyńskiego w Sztumie, na drodze krajowej nr 55 oraz modernizacja drogi wojewódzkiej nr 603 ze Sztumu do Białej Góry.  

Powiat kartuski
Priorytetowa dla stolicy powiatu kartuskiego będzie w tym roku budowa I etapu obwodnicy. Prace już się rozpoczęły.  I etap nowej drogi omijającej Kartuzy to część północnego ramienia obwodnicy, rozpoczynającego się rondem na granicy Kartuz na drodze wojewódzkiej nr 211 od strony Gdańska, a kończącego się przed Grzybnem.

Budowa obwodnicy wymusiła zamknięcie 3-kilometrowego odcinka między granicą miasta na drodze wojewódzkiej nr 224 a Grzybnem

Za realizację inwestycji odpowiedzialna jest firma Strabag. Zakończenie robót budowlanych nastąpić ma do końca 2016 roku, zaś wykonawca powinien uzyskać pozwolenie na użytkowanie do 28 lutego 2017 roku.

Powiat kościerski
Firma Strabag realizuje także obwodnicę Kościerzyny. Jej budowa rozpoczęła się w listopadzie 2015 roku.Droga będzie mieć 7,6 km. Czas realizacji wyniesie około 30 miesięcy. Kontrakt opiewa na kwotę 165 mln zł.

W samej  Kościerzynie władze miasta planują w 2016 roku zrealizować kolejną tzw.  schetynówkę, o długości kilku kilometrów. Ma ona połączyć ulice Słoneczną i Kamienną z drogą krajową nr 20. Przedsięwzięcie ma odciążyć ruch na ul. Szopińskiego w centrum miasta, która jest jedną z najbardziej zakorkowanych arterii w Kościerzynie. Budowa drogi kosztować ma ponad 6 mln zł, ma się rozpocząć i zakończyć w tym roku.

Powiat wejherowski
Budowa wartej 6 mln zł schetynówki między Bolszewem a Górą oraz przebudowa mostu na rzece Gościcinie za ponad milion złotych to priorytetowe tegoroczne inwestycje dla powiatu wejherowskiego.  

Urzędnicy przygotowują  w tym roku dokumentację dla ważnych inwestycji  planowanych w  przyszłości: dwóch rond w Wejherowie - na skrzyżowaniu ulic 12 Marca-Wniebowstąpienia-Judyckiego oraz 12 Marca i Sikorskiego, koło kapliczki.

Projektowana jest też nowa droga łącząca Puck z Wejherowem, przez Brudzewo.

Z kolei władze Wejherowa mówią o historycznym roku, bo zaczną budować węzeł Zryw, czyli bezkolizyjne połączenie północy i południa miasta, przy wjeździe do Wejherowa od strony Trójmiasta.

Urząd dostał na to dofinansowanie w wysokości 3 mln zł ze schetynówek, a sama inwestycja jest szacowana na ponad 8 mln zł. W tym roku budowana będzie ul. Patoka wraz z trzema rondami, łącząca ul. Gryfa Pomorskiego z drogą krajową nr 6.

Powiat pucki
Największą inwestycją dla nadmorskiego powiatu będzie remont drogi powiatowej łączącej Puck z Żelistrzewem. Do odnowienia jest 2,4 km nawierzchni. Duży remont szykuje się także w Smolnie i Mrzezinie.

Obie miejscowości są alternatywą dla zakorkowanej w sezonie DW 216. Smolno ma się doczekać nowego asfaltu od mostu do przejazdu kolejowego. W Mrzezinie przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Dworcowej i Gdyńskiej. Tam przewidziano także budowę ronda.

Starostwo chce również zmodernizować popularną drogę przez łąki, czyli oblegany skrót Trójmiasta. Kierowcy liczą na to, że zostanie poszerzona i wreszcie znikną zakręty, na których często dochodzi do wypadków. Droga powiatowa przebiegająca przez Smolno, Mrzezino i Kazimierz zostanie odnowiona w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Łączna wartość nadrzędnego zadania dla powiatu  wynosi ponad 5,5 mln zł.

Wszystkie te przedsięwzięcia mają być zakończone  w 2016 roku.

Maciej Pietrzak, (AT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
melman
A gdzie powiat słupski się pytam.Co nic nie ma do naprawy?

 
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie