Kto został Cwaniakiem Roku, a co ogłoszono Paranoją, Bublem...

  Kto został Cwaniakiem Roku, a co ogłoszono Paranoją, Bublem i Kiczem Roku? Trójmiejscy felietoniści tradycyjnie podsumowali miniony rok

  szal

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Konsulat Kultury w Gdyni - biesiada felietonistów. Na zdjęciu Krzysztof Skiba
  1/6
  przejdź do galerii

  Konsulat Kultury w Gdyni - biesiada felietonistów. Na zdjęciu Krzysztof Skiba
  ©Przemyslaw Swiderski

  Wiwisekcji na wydarzeniach, działaniach, zjawiskach społecznych i słowach znanych osób życia publicznego w Polsce dokonali uczestnicy 26. Biesiady Felietonistów, którą od lat organizuje Krzysztof Skiba, satyryk, felietonista i lider zespołu Big Cyc. Biesiada pod jego przewodnictwem odbyła się w minioną środę (30.01) w Gdyni.
  To jedyna chyba taka impreza w Polsce, podczas której dziennikarze, felietoniści, satyrycy podsumowują miniony rok, nominując w kilkudziesięciu kategoriach, między innymi Wydarzenia Roku, Człowieka Roku, Bubla Roku, Powiedzenia Roku itp. Większość kategorii jest niezmiennych, ale są też nowe, które podpowiada samo życie.

  Spotkanie odbyło się tym razem w gdyńskim Konsulacie Kultury. Miejsce biesiad nie jest stałe, odbywają się one na przemian w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.
  Niezmienna jest za to ich atmosfera. I tym razem było bezlitośnie, prześmiewczo, ale nie bez wdzięku, którego trudno było odmówić obradującemu gronu. Znaleźli się w nim przedstawiciele trójmiejskich gazet i portali, niezależni felietoniści.

  W kategorii Kobieta Roku bezapelacyjnie zwyciężyła Georgette Mosbacher, ambasador USA, która nie tylko wyprzedziła w liczbie głosów żonę prezydenta RP Agatę Dudę, ale nawet nominowane w tej kategorii zespołowo „aniołki prezesa Glapińskiego”. Tym samym uczestnicy biesiady docenili nową, kobiecą stronę Stanów Zjednoczonych, którą wuj Sam zaoferował nam w osobie energicznej pani ambasador. A co za tym idzie nadał nowy posmak tradycyjnemu sposobowi okazywania wielkiej przyjaźni, z którego Polska w stosunkach z USA słynie, jak to niegdyś trafnie ujął Radek Sikorski.


  Od Dunaju do Dunajca  Człowiekiem Roku wybrano z kolei Patryka Jakiego, wiceministra sprawiedliwości, którego uczczono za kreatywne zmiany w geografii Europy, tj. przeniesienie czeskiej Pragi do Warszawy, a rzeki Dunajec spokojnie płynącej w południowej Polsce do Budapesztu. Pomylenie Dunaju z Dunaj-cem było tak smakowitą wpadką tego polityka PiS, że nie omieszkano jej podczas trójmiejskiej biesiady sprawnie skonsumować.

  Wydarzeniem Roku w Polsce uznano fakt, że 5 milionów Polaków wolało w zeszłym roku obejrzeć w kinie film „Kler”, zamiast swojego proboszcza podczas mszy. Za Kicz Roku uznano „Schody bez piór na placu Piłsudskiego jako symbol smoleńskiej rewii”.
  Był kicz, pod obrady musiał trafić też bubel. Bublem Roku została ławeczka niepodległości, która - według biesiadników - „wygląda jak skrzyżowanie trumny z laptopem za 4 mln zł i mimo że jest młoda, już się sypie”.
  Przypomnijmy, ławki niepodległości MON to nowoczesny projekt, który wpisywać się miał w obchody świętowania obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jego łączny koszt wyniósł 4 mln złotych, wywołując niemałe kontrowersje, przede wszystkim ze względu na ich estetyczne walory, a raczej ich brak. Ministerstwo Obrony Narodowej miało zresztą podczas spotkania dużo większe wzięcie. Zwierzęciem Roku wybrano byłego rzecznika MON, zwanego Misiem Antoniego, którego odstrzelono skuteczniej niż dziki.

  Od liścia do słupka  Na miano Paranoi Roku zasłużył zdaniem biesiadników pasek w TVP INFO: „Dzięki polityce rządu PiS mamy kolejny rekord WOŚP”. Z kolei Ciosem Roku uznano: „Patriotyczny liść wymierzony rudej z KOD-u przez działaczkę PiS za grubiańskie wykrzykiwanie słowa Konstytucja”. Narzędziem Roku został „słupek na Mierzei Wiślanej wbity przez naczelnego geodetę kraju, którego ktoś zaj...ł i teraz nie wiedzą, gdzie kopać”.

  Nic jednak mocniej nie wzruszyło uczestników biesiady, jak cytat z wypowiedzi premier Beaty Szydło z grudniowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości, które bezapelacyjnie wygrało w kategorii Powiedzenie Roku: „Aż chciałoby się powiedzieć: zobacz, Europo, jak można pięknie żyć, jak można się pięknie rozwijać! Chcemy, Europo, żebyś te dobre wzorce czerpała od nas, jak my czerpiemy od Ciebie”. Zachwyt felietonistów był tak duży, że ten cytat wygrał nawet ze słowami historyka prof. Jana Żaryna: „Jeżeli te drogi za czasów PO powstały na krzywdzie ludzkiej to tak, jakby tego asfaltu nie było”. Specjalnie przygotowano jednak nową kategorię: Drogowiec Roku, dzięki któremu nie zostaną one zapomniane.


  To nie fejk?  Oprócz 20 podstawowych kategorii, kilka nowych dołożono. To tylko pokazuje, jak bogaty to był rok dla obserwatorów życia publicznego. I chociaż obradom towarzyszyło mnóstwo śmiechu, to jednak w oczach czaiło się chwilami niedowierzanie. Pytanie „To na pewno nie fejk?” zadawane było dość często. Trudno bowiem nie zauważyć, że coraz częściej oceniano zjawiska z gatunku takich, w które trudno uwierzyć nawet felietonistom - niejedno przecież już komentujących.

  Lista wszystkich zwycięzców 26. Biesiady Felietonistów w poszczególnych kategoriach:


  CZŁOWIEK ROKU Patryk Jaki, który przenosi góry, rzeki i miasta; czeską Pragę do Warszawy, a Dunajec do Budapesztu

  WYDARZENIE ROKU 5 mln Polaków wolało oglądać “Kler” niż swojego proboszcza

  BUBEL ROKU - Ławeczka Niepodległości, która wygląda jak połączenie trumny z laptopem za 4 mln i mimo że jest młoda, już się sypie

  KOBIETA ROKU Ambasador USA Georgette Mosbacher, dzięki której polski rząd zamiast tradycyjnego robienia laski Amerykanom, może im robić minetę

  PARANOJA ROKU Pasek w TVP Info: „Dzięki polityce rządu PiS mamy kolejny rekord WOŚP”

  ZWIERZĘ ROKU Miś Antoniego odstrzelony skuteczniej niż dzik

  CWANIAK ROKU Morawiecki, który cieszy się, że uniknął sponsorowania Kubicy, „bo ten na szczęście złamał rękę”

  IDIOTA ROKU Adrian D., który blokuje ustawy które sam podpisał

  ZBOCZENIE ROKU Politycy PiS szczytujący u Rydzyka

  NUMER ROKU Kolejne zero w ministerstwie cyfryzacji

  PAW ROKU Piąteczek Kukiza, czyli kto się nie zalał w piątek, niech pierwszy rzuci kamieniem

  CIOS ROKU Patriotyczny liść wymierzony rudej z KOD-u przez działaczkę PiS za grubiańskie wykrzykiwanie słowa "Konstytucja"

  NARZĘDZIE ROKU - Słupek na Mierzei wbity przez naczelnego geodetę kraju, który ktoś zaj...ł i teraz nie wiedzą, gdzie kopać

  HAPPENING ROKU - Wafel SS w lesie pod Wodzisławiem, czyli prasłowiańskie urodziny Adolfa Hitlera urządzone przez prawdziwych patriotów

  OFIARA ROKU Samorząd województwa śląskiego utopiony w pisowskiej Kałuży

  KICZ ROKU Schody bez piór na placu Piłsudskiego, jako symbol smoleńskiej rewii

  MARTYROLOGIA ROKU Strajk policji; przez kilka dni Kulsony miały zakaz dotykania pały

  UNIK ROKU Aniołki Glapińskiego unikające pracy za średnią krajową (Angela Merkel płacze)

  POWIEDZENIE ROKU
  Beata Szydło: „Aż chciałoby się powiedzieć: zobacz Europo, jak można pięknie żyć, jak można się pięknie rozwijać. Chcemy, Europo, żebyś te dobre wzorce czerpała od nas”

  SKANDAL ROKU - Ustawa o zakazie handlu w niedziele, w której jest 70 wyjątków

  Kategorie dodatkowe:

  DROGOWIEC ROKU
  Jan Żaryn: „Jeżeli drogi wybudowane za czasów rządów PO-PSL powstały na krzywdzie ludzkiej, to tak, jakby tego asfaltu nie było”

  DZBAN ROKU
  Andrzej Duda. Dopóty dzban wodę nosi, dopóki nie skończy się kadencja

  GADŻET ROKU
  Szumidła

  KOLOR ROKU
  Srebrna

  DANIE ROKU
  Miska ryżu à la Morawiecki


  Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gosc

  Ada (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Żenujace. Oto autorytety PO :-/ Co to ma w ogóle byc? Robicie ze swoich czytelnikow idiotow??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Greps ze ściąganiem gaci z tłustego zadu nie działa?

  końeser (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  I Skiba nie wygrał przez aklamacje w tych wszystkich konkurencjach? To gdzie tu jest prawo i sprawiedliwość? Skiba, odwołaj się od werdyktu do Czarnej Mamby, tobie się te tytuły PO prostu należą! :0)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niestety- szacun inaczej.

  Baribal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Naczelnym Przyglupem Kraju zostal upasiony, tlusty wieprz jewrej Skiba. Sam sobie wymyslil konkurencje konkursowa w ktorej wygral zajmujac 1-sze miejsce. Jest tlusty, oblesny i madry inaczej....rozwiń całość

  Naczelnym Przyglupem Kraju zostal upasiony, tlusty wieprz jewrej Skiba. Sam sobie wymyslil konkurencje konkursowa w ktorej wygral zajmujac 1-sze miejsce. Jest tlusty, oblesny i madry inaczej. Zwykly parch po podstawowce cztero klasowej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POpis głuPOty

  Ucieszony głuPOtą (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Kolejny przykład ogólnie znanej "słabości intelektualnej" PO i jej zwolenników.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Polecamy

  Magazyn

  Magazyn "3miasto Kobiet". Lista punktów w Trójmieście

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!