Kto zbuduje most na Wyspie Sobieszewskiej? Otwarto oferty w przetargu

Ewelina OleksyZaktualizowano 
W czwartek rano otwarto oferty na budowę nowego mostu w Sobieszewie. Dwie z nich są niższe, niż kwota, którą zamierzało przeznaczyć na tę inwestycję miasto.

Zbliża się moment wybrania wykonawcy nowego mostu na Wyspie Sobieszewskiej. W czwartek rano, w siedzibie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska otwarto oferty na jego budowę.
- W drugim etapie przetargu oferty złożyło 6 firm. Wykonawcę prac oficjalnie poznamy za kilka dni, oferty musi zbadać komisja przetargowa. Cena decyduje o zwycięstwie w 90 proc., pozostałe 10 proc. to przedłużenie okresu gwarancji- informuje prezydent Paweł Adamowicz. -Prace przy budowie mostu chcemy zacząć jak najszybciej, a pierwsi kierowcy powinni pojechać nim na przełomie 2017 i 2018 roku. Na budowę mostu zamierzaliśmy przeznaczyć kwotę 71 mln złotych, dwie ze złożonych ofert są niższe, opiewają bowiem na 57 i 60 milionów co jest dla wszystkich gdańszczan bardzo dobrą informacją- dodaje.

Gdańsk dostanie blisko 17 mln zł na budowę mostu w Sobieszewie

Najniższe oferty złożyli: Konsorcjum Firm: Lider- Metrostav a.s.,Partner-VISTAL GDYNIA S.A.,, Partner- VISTAL INFRASTRUCTURE Sp. z o.o., Gdynia oraz BUDIMEX S.A. Warszawa. Wszystkie pozostałe opiewały na kwotę ponad 77 tys. zł.

Budowa nowego mostu w Sobieszewie to inwestycja o znaczeniu ponadlokalnym stanowiąca część drogi wojewódzkiej nr 501, którą poruszają się turyści pomiędzy Gdańskiem, autostradą A1, a miejscowościami położonymi na Mierzei Wiślanej. Obecna konstrukcja mostu jest w katastrofalnym stanie- utrudnia ruch kierowcom, zagraża bezpieczeństwu, ale również stanowi dużą przeszkodę dla żeglarzy.

Władze Gdańska od lat mówiły o konieczności budowy nowego mostu, wskazywały jednak, że bez rządowego wsparcia finansowego trudno będzie inwestycję zrealizować. Batalia o przyznanie dofinansowania na most była jednak cięższa, niż się spodziewano. Gdańskie posłanki Małgorzata Chmiel oraz Ewa Lieder na początku tego roku zabiegały o to, by rząd przekazał Gdańskowi pieniądze na most w ramach tegorocznego budżetu. Poprawki w tej sprawie zostały jednak odrzucona głosami posłów PiS. Władze Gdańska złożyły więc wniosek do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa o przyznanie środków z rezerwy subwencji ogólnej na budowę mostu. I to właśnie z tej puli miasto ostatecznie dostało 16, 6 mln zł na ten rok.To pokryje ok. 50 proc. kosztów zadania w roku 2016.

Do walki o dofinansowanie włączyli się też mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej i gminy Pruszcz Gd., którzy zebrali blisko 3 tys. podpisów pod listą poparcia dla dofinansowania przez Rząd RP budowy mostu. Wysłano je do premier Beaty Szydło.Zwycięzca na zbudowanie mostu będzie miał czas do końca przyszłego roku. Potem nastąpią odbiory techniczne.W 2023 roku na Wyspie Sobieszewskiej może odbyć się światowy zlot skautów z udziałem 40 tys. harcerzy. Bez nowego mostu organizacja imprezy jest tam praktycznie niemożliwa.

polecane: Komentarze ze sztabów wyborczych po ogłoszeniu wyników sondażowych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie