MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto zastąpi Sławoja Leszka Głódzia? Papież mianował administratora apostolskiego. Został nim biskup elbląski Jacek Jezierski [13.08.2020]

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
15.04.2008 Ingres Sławoja Leszka Głódzia
15.04.2008 Ingres Sławoja Leszka Głódzia Fot. Grzegorz Mehring/ Archiwum PPG
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź 13 sierpnia 2020 roku kończy 75 lat i przechodzi na kościelną emeryturę. Po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego wskazanego w prawie kanonicznym, papież przyjął jego rezygnację. Mianował administratora apostolskiego archidiecezji gdańskiej sede vacante w osobie biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego.

Biskup Jacek Jezierski zastąpi tymczasowo Sławoja Leszka Głódzia!

Papież przyjął rezygnację księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia z posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego.
Mianował administratora apostolskiego archidiecezji gdańskiej sede vacante w osobie biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego.

Kto zastąpi arcybiskupa Głódzia, gdy przejdzie na emeryturę?

Po tym, gdy arcybiskup przejdzie na emeryturę, papież ogłosi nazwisko jego następcy – choć nie obowiązują tu sztywne daty. Nuncjatura apostolska podała, że mianowanie i moment ogłoszenia nowego arcybiskupa należą wyłącznie do najwyższych władz Kościoła. Na razie Kuria Metropolitalna Gdańska nie planuje więc żadnych uroczystości pożegnalnych.

Gdzie zamieszka abp Leszek Sławoj Głódź na emeryturze? W pos...

– Odnośnie przejścia na emeryturę arcybiskupa, mianowania nowego biskupa, pożegnań czy przywitań czekamy na konkretne decyzje Stolicy Apostolskiej. Dopóki one nie zostaną podjęte, dopóty nie zorganizujemy żadnych uroczystości – przyznaje ks. Rafał Detlaff, kanclerz Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

Następcę abp. Głódzia ogłosi papież z zaproponowanych mu przez nuncjaturę apostolską kandydatów. Nuncjatura nie podaje, jakie nazwiska przedstawiała papieżowi. Poinformowała jedynie, że prowadziła konsultacje dotyczące wyłonienia następcy abp. Głódzia.

Zobaczcie zdjęcia z Ingresu Sławoja Leszka Głódzia:

15.04.2008 Ingres Sławoja Leszka Głódzia

Kto zastąpi Sławoja Leszka Głódzia? Papież mianował administ...

Kto może zostać następcą Sławoja Leszka Głódzia?

Niektórzy gdańscy księża spekulowali, że może nim zostać biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Inni wymieniali biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Obaj są duchownymi związanymi z metropolią gdańską, ale nie ma obowiązku, aby to z niej pochodził nowy zwierzchnik gdańskiego Kościoła. Wiele wskazuje na to, że papież na to stanowisko może wybrać biskupa pracującego w Watykanie.

Pojawiają się informacje, że papież jest zirytowany kontrowersjami, które dotyczą abp. Głódzia i że postawi na kogoś ze swojego najbliższego otoczenia. Do papieża dotarło to, że arcybiskup jest ostro krytykowany przez część gdańskich wiernych, ale i duchownych. Arcybiskupowi zarzuca się, że zamiótł pod dywan sprawy wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży z podległego mu terenu oraz że miał stosować mobbing wobec kilkunastu księży.

Przeciwko abp. Głódziowi odbywały się w Gdańsku protesty wiernych. Wobec braku reakcji nuncjatury, grupa wiernych napisała list otwarty do papieża, który został opublikowany w dzienniku „La Repubblica”. Wierni z Trójmiasta, ale i innych polskich parafii, prosili papieża o zajęcie się kwestią ukrywania pedofilii przez polską hierarchię kościelną. W ogłoszeniu miało znaleźć się m.in. nazwisko abp Głódzia, ale ostatecznie z niego zrezygnowano.

Niezadowolenie wiernych z Gdańska dotarło do papieża

Rzecznik Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni poinformował jednak, że papież wie o niezadowoleniu wiernych z Gdańska. Dodajmy też, że na początku roku tygodnik „Wprost” podał, że za namową abp. Charlesa Scicluny, który zajmuje się rozliczaniem przestępstw pedofilii wśród księży, papież miał wysłać do Gdańska obserwatora. Zdecydowanie zaprzeczyła temu nuncjatura twierdząc, że nie ma takiej informacji.

Teraz pojawiają się wypowiedzi (nieoficjalne, bo osoby znające gdański Kościół mówią nam o tym anonimowo), że abp Scicluna miał forsować na następcę abp. Głódzia biskupa pracującego w Watykanie, który ma zrobić porządek z trudnymi sprawami w gdańskim Kościele. Na razie jednak to tylko domysły i spekulacje niektórych duchownych.

Gdzie zamieszka abp Leszek Sławoj Głódź na emeryturze? W pos...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki