Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka J.Kochanowskiego: O jaką wojnę walczyliśmy? Niewygodne fakty, stereotypy...

Jarosław Zalesiński
Wredny typ, w skórzanym płaszczu i kapelusiku z piórkiem. Folksdojcz? Tyle stereotyp. A jak wyglądała okupacyjna rzeczywistość? Była o wiele bardziej skomplikowana. Jedną z wielu zalet książki "O jaką wojnę walczyliśmy" prof. Jerzego Kochanowskiego jest to, że nicuje zbiorowe stereotypy, pokazując, że sprawy raczej nigdy nie mają się tak prosto, jak to nam podpowiada kolektywna pamięć.

W książce pomieszczono artykuły, które wychodziły spod pióra prof. Kochanowskiego w latach 1984-2013. Ciekawe swoją drogą, że historyk sięgnął nie tylko po teksty pisane "za demokracji", ale także sprzed 1989 roku. Artykuł "Powstańcze wytwórnie granatów", powstały w 1984 roku, nie mógł się zresztą za PRL ukazać, bo redakcja "Kroniki Warszawy" uznała, że publikacja, detalicznie opisująca produkcję broni w arsenałach AK, jest "zbyt instruktażowa"... Zdecydowana większość artykułów pochodzi jednak z lat III RP. Przy czym prof. Kochanowski, jako historyk publicysta, nie skupiał się wyłącznie na najważniejszych kampaniach wokół polityki historycznej po 1989 roku.

Owszem, znajdziemy tu i takie wypowiedzi - przede wszystkim artykuł biorący w obronę koncepcję Muzeum II Wojny Światowej.

"Nie odbierając symbolicznego znaczenia butelce z benzyną, trzeba pokazać, że częściej widziano butelkę z bimbrem" - broni prof. Kochanowski koncepcji pokazywania nie tylko heroizmu z lat II wojny. I temu przykazaniu, opisywania lat wojny zgodnie z tym, jak było, na poziomie podstawowych i czasem niewygodnych faktów, jest w swoich artykułach wierny.

Jak to zatem było z folksdojczami? Nie tak prosto. Będzie można o tym posłuchać na spotkaniu promocyjnym 11 grudnia (środa), o godz. 17.00, w hotelu Scandic w Gdańsku, ul. Podwale Grodzkie 9.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki