Ksiądz pozwał biskupa. Za plotki, że ma syna z gosposią

Małgorzata Moczulska
Małgorzata Moczulska
Były proboszcz parafii w Szalejowie Górnym pod Kłodzkiem pozwał do sądu biskupa Ignacego Deca. Zarzuca mu zniesławienie. Kuria miała zarzucić proboszczowi, że ma syna z gosposią, a plotki na ten temat rozsiewać miał sam biskup.

Sprawa ma swój początek w 2013 roku. Wtedy dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu za 250 tys. złotych wykonano remont dachu kościelnej wieży. Inwestorem była gmina Kłodzko. Prace przebiegały sprawnie. Radość z odnowionej wieży nie trwała jednak zbyt długo. W 2016 roku wyremontowany dach zaczął przeciekać, a na ścianach pojawił się grzyb. Wtedy też ksiądz Krzysztof Trybulec miał odkryć, że protokół odbioru prac, na podstawie którego urząd marszałkowski wypłacił dotację, został sfałszowany. A sam remont był zwykłą fuszerką. Niektórych prac nie wykonano w ogóle, inne zrobiono nie tak jak było w projekcie. Proboszcz najpierw o wszystkim poinformował biskupa świdnickiego Ignacego Deca, ale ten, jak twierdzi ksiądz Trybulec, nie chciał sprawy nagłaśniać.

- Może dlatego, że inspektorem nadzoru budowlanego przy realizacji remontu, czyli osobą, która podpisała się pod tymi fuszerkami był ówczesny wiceburmistrz Kłodzka, wtedy sympatyzujący z Prawem i Sprawiedliwością, a jak wiadomo biskup Dec jest wielkim sympatykiem Prawa i Sprawiedliwości oraz Radia Maryja - przypuszczają parafianie.

Ksiądz Trybulec dopiął jednak swego i złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zaraz potem został przez biskupa wysłany na emeryturę. A kiedy odwołał się od tej decyzji do Watykanu, kuria miała w odwecie zarzucić proboszczowi, że ma syna z gosposią. Plotki na ten temat miał rozsiewać biskup Ignacy Dec, a informacja o dziecku trafiła do samego papieża. Parafianie przypuszczają, że właśnie dlatego watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa podtrzymała decyzję świdnickiego biskupa o usunięciu księdza z parafii.

Nie zakończyło to jednak sporu. Wręcz przeciwnie. Proboszcz Trybulec zabarykadował się na plebani na kilka tygodni i nie chciał tam wpuścić nowego, wyznaczonego przez biskupa gospodarza, a parafianie z Szalejowa pojechali pikietować pod kurię.
- Nie zgadzamy się, żeby nasz proboszcz odchodził. Nie zrobił nic złego, na co mamy dowody! - mówili wtedy dziennikarzom. - Zrobiliśmy na wiosce zbiórkę pieniędzy i wykonaliśmy badania DNA, które wykluczyły ojcostwo proboszcza. 32-letni syn gosposi Tymoteusz nie jest synem księdza. To były bzdury! Biskup musi księdza Trybulca przywrócić na parafię i przeprosić za te pomówienia – krzyczeli.

Żądali spotkania z hierarchą, ale ten nie miał na to ochoty. Parafian nie wpuszczono nawet do siedziby kurii.
- Zlekceważono nas wtedy i to zabolało najbardziej – mówiła nam w sierpniu 2018 roku pani Lidia. Była jedną z 19 osób, które podpisały się pod pozwem do sądu. Tłumaczyła, że nie było jej łatwo, ale nie widziała innego wyjścia. - Chodzimy do kościoła, jesteśmy katolikami, rzucamy pieniądze na tacę. Należała nam się ta rozmowa i kilka słów wyjaśnienia. Może nie byłoby dziś tej całej awantury, gdyby biskup wytłumaczył nam dlaczego odwołuje proboszcza. Gdyby miał argumenty… Zrozumielibyśmy. Ale on nie chciał rozmawiać. My chcemy po prostu usłyszeć prawdę. Mamy do tego prawo! I to dla tej prawdy spotkamy się w sądzie – dodawała.

Świdnicka kuria długo sprawy nie komentowała dolewając tylko oliwy do ognia. W końcu, zaprzeczyła, że proboszcz został odwołany, bo ma syna. - Nieprawdą jest jakoby Biskup Świdnicki przed Stolicą Apostolską twierdził, że ksiądz Krzysztof Trybulec jest ojcem jakiegokolwiek dziecka. Prawdziwe przyczyny odwołania księdza z urzędu proboszcza parafii związane są z innymi faktami, które ze względu na dobro kościoła i księdza, zostały przedstawione tylko zainteresowanemu i Stolicy Apostolskiej na jej prośbę – pisał w oświadczeniu Daniel Marcinkiewicz, rzecznik świdnickiej kurii.

We wrześniu 2018 roku sąd odrzucił jednak pozew parafian. Powód? Nie mieli oni mandatu prawnego, by występować o naruszenie dóbr osobistych parafii, bowiem nie są jej reprezentantami. Mógł to zrobić proboszcz. I tak się stało. Na drodze cywilnej pozew przeciwko biskupowi świdnickiemu złożył były proboszcz Krzysztof Trybulec.
Kolejna rozprawa w listopadzie.

FLESZ: Masowo kupujemy mieszkania.

Wideo

Materiał oryginalny: Ksiądz pozwał biskupa. Za plotki, że ma syna z gosposią - Gazeta Wrocławska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
31 lipca, 16:28, Gość:

19 osob z parafii protestuje, a sprawa toczy sie na przeciwleglym koncu Polski. ale nic tak nie oburza nowin jak dziecko proboszcza, istniejace czy wydumane lol i to jest opiniotworcze medium na podkarpaciu lol

Czlowieku, piszesz na portalu Gazety Wrocławskiej! Skąd Ci się Podkarpacie wzięło?

g
gość

Jakie tzw. esbeckie metody ? W PRL władze tępiły kościoły prawosławne,protestanckie, mariawickie, polskie narodowe katolickie ale kościół rzymskokatolicki zawsze traktowały jak "ATRAKCYJNĄ PROSTYTUTKĘ ! " , której należy zapewnić higienę i dostarczyć niezbędne kosmetyki aby zawsze była atrakcyjna.

B
Brzeszczotto

Typowe esbeckie metody. Wykorzystać jakieś drobne niesnaski i spory do walki z naszym Świętym Kościołem Rzymskokatolickim w szerokim znaczeniu tego słowa.

o
obserwator

Ten odwołany, bo zachował się przyzwoicie( sic!!!!) , a ten z Marii Śnieżnej od lat budzący zgorszenie nieprawością wciąż pełni swoją funkcję i nawet prawomocny wyrok (https://www.saos.org.pl/judgments/329295) za porażenie turysty paralizatorem niczego nie zmienił; mimo, że nie wyraził skruchy i nie wykonuje wyroku- kombinuje jak może, wdając się w następne burdy. Jeśli takie oblicze reprezentują ci co mają prowadzić nas do Boga, to nie zdziwmy się gdy jeszcze chwilę i kościoły będą świecić pustkami.

G
Gość

19 osob z parafii protestuje, a sprawa toczy sie na przeciwleglym koncu Polski. ale nic tak nie oburza nowin jak dziecko proboszcza, istniejace czy wydumane lol i to jest opiniotworcze medium na podkarpaciu lol

V
Virus

Dlaczego parafianie nie mają mandatu do reprezentowania własnej parafii? Przecież to właśnie oni ją tworzą, a nie budynek, czy proboszcz!!!

P
Patriota

taką fajną gosposią to też bym się zajął..... ech..... a tak z innej beczki, to znowu mamy do czynienia z bolszewizmem LGBT... na pohybel!!!!

G
Gość

Kuria miała zarzucić proboszczowi, że ma syna z gosposią, a plotki na ten temat rozsiewać miał sam biskup.

Wiarygodność tej informacji niej est "do końca jasna", lecz byłoby "bardzo praktyczne", aby w przypadkach zupełnie niewątpliwych zastosować dekret Konsulów Wielkiej Rewolucji (burżuazyjnej) Francuskiej o " obowiązku zawierania związków małżeńskich przez księży katolickich, z kobietami (gospodyniami domowymi), z którymi pozostawali w długotrwałych relacjach seksualnych".

G
Gość

Nagonka na kosciol trwa.A NTO lubi tak robić.I nie łączy tylko dzieli Polaków i sieją nienawiść.Dajcie już spokój.Polska to wiara,rreligia. Bóg. Honor.Ojczyzna.Polacy bądźmy razem .Nie dzielny się. Niech miłość zwycięży i dobro nas obywateli RP.

G
Gość

W końcu to też chłop !!! lepiej z babą jak molestować dzieci !!! Problem w tym że w dobie internetu , podsłuchów nic się nie ukryje !! chyba że dotyczy PIS !!!

a
autorwidmo

To się wszystko skończy powtórką z Reformacji i utworzeniem kościoła narodowego. Majątek krk zostanie zsekularyzowany.

K
Komentator
2019-07-30T15:14:18 02:00, Gość:

A swoją drogą - 32 letnia gospodyni?

Nie gospodyni tylko syn ma 32 lata !!!!

cytat:

"32-letni syn gosposi Tymoteusz nie jest synem księdza"

G
Gość

A swoją drogą - 32 letnia gospodyni?

G
Gość

Całą tą czarną mafię należy pozwać !!!

P
Parafianin

Nie mają łatwego życia purpuraci w dzisiejszych czasach. Kiedyś ludzie szanowali , pierścień całowali a dziś stali się butni i roszczeniowi. I patrzą na ręce.

Dodaj ogłoszenie