Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzywe Koło: Ekshumowali ofiary wojny

Elżbieta Skirmuntt-Kufel
Fundacja "Pamięć" poszukująca grobów niemieckich żołnierzy z I i II wojny światowej prowadziła prace w Krzywym Kole w gminie Suchy Dąb.

- Otrzymaliśmy z Niemiec wskazanie , że w marcu 1945 roku tuż przy kościelnym murze pochowano czterech poległych - informuje Maciej Milak z Fundacji "Pamięć". - Rodzina jednego z nich zabiega o przeniesienie szczątków. Przyjechaliśmy tu po roku przygotowań, bo najpierw musieliśmy uzyskać zgodę wojewody, władz gminy i miejscowego księdza proboszcza.

Pierwsza próba odnalezienia mogiły okazała się nieskuteczna, ale z pomocą eksploratorom pośpieszył mieszkający w Krzywym Kole Adam Nowak. Opiekujący się świątynią mężczyzna zasugerował, że poszukiwania należy prowadzić bliżej przykościelnego krzyża.

- Podczas prowadzonych jakiś czas temu prac izolacyjnych przy fundamentach świątyni znaleźliśmy ślady pochówku - wspomina pan Adam. - Pamiętam, że na cmentarzu była też krypta, w której prawdopodobnie chowano również żołnierzy.

Pogrzebano ich pod koniec wojny, kiedy w pobliskiej, a dziś już nieistniejącej plebani, znajdował się szpital polowy. Ciała zmarłych w nim żołnierzy trafiały do wspomnianego grobowca.
Po kilku godzinach poszukiwań udało się wreszcie odkryć szczątki pięciu żołnierzy w wieku 18, 20, 30 i 40 lat, dwóch dorosłych cywili oraz kilkunastoletniego dziecka.

- Znaleźliśmy kości, czaszki, buty wojskowe, fragmenty umundurowania, pasków i jeden nieśmiertelnik - relacjonuje Maciej Milak. - Wszystkich zmarłych pochowano w zbiorowej mogile tuż przy kościele. Prawdopodobnie będzie tu więcej pochówków, ale nikt nie wskazał dokładnie ich miejsca. Jeśli uzyskamy precyzyjne informacje, wrócimy do tej wsi.

Znalezione szczątki zostaną umieszczone w małych trumnach i trafią na cmentarz do Starego Czarnowa pod Szczecinem, gdzie dwa razy do roku organizowane są uroczystości pogrzebowe dla wszystkich odnalezionych poległych.

Fundacja szuka
Miejsca zbiorowych pochówków znajdują się najprawdopodobniej na Wyspie Sobieszewskiej i Półwyspie Helskim, mogą też być w wyżynnej części powiatu gdańskiego. Osoby, które posiadają informacje o nieekshumowanych żołnierzach niemieckich proszone są o kontakt z Fundacją "Pamięć"
ul. Miedziana 3A/2
00-814 Warszawa,
tel. 22 654 21 61,
faks 22 652 60 12 lub pod nr. tel. 605 325 606.

Adres mailowy:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki