Kryzys wymusił zmiany w budżecie Gdańska

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Ograniczono środki na poprawę stanu gdańskich dróg
Ograniczono środki na poprawę stanu gdańskich dróg Tomasz Bołt
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, zapowiedział w piątek oszczędności. Wydatki będą mniejsze niż zakładano o 44 mln złotych.

Jeżeli po I półroczu okaże się, że jest gorzej, spodziewać się można następnej korekty.
Gdańsk oszczędza, choć urzędnicy dobrze wykorzystali budżet za ubiegły rok. Deficyt był o 80 mln mniejszy, niż pierwotnie szacowano. To pozwoliło opracować taki plan wydatków na 2009 rok, że po raz pierwszy przekroczył 2 miliardy złotych.

- Ale w związku z napływającymi do nas niepokojącymi sygnałami związanymi z kryzysem w gospodarce postanowiliśmy teraz zacisnąć pasa - mówi prezydent Paweł Adamowicz. - Po to, by nie robić tego na oślep, w połowie roku. Najwięcej - 9,3 mln zł - zostanie zaoszczędzonych na gospodarce komunalnej i mieszkaniowej.

Na zakupach inwestycyjnych miasto chce zaoszczędzić 8,5 mln zł, w tym większość na wykupie gruntów (6 mln zł) . Cięcia w kwocie 5,3 mln zł dotkną edukację. Zmniejszenie wydatków w administracji wyniesie 4,4 mln złotych . Na ograniczeniu podwyżek płac w urzędzie miasto zyska ponad 1,5 mln zł.

Suma wydatków zaplanowanych w budżecie Gdańska na bieżący rok przed tymi oszczędnościami wynosiła około 2,1 miliarda złotych. Procentowo cięcia oszczędnościowe nie są wielkie, ale konieczne.
Miasto stara się, jak może, zdobyć dodatkowe środki. Zaostrzono kontrole parkingów, gdzie częściej niż dotąd wystawiane są mandaty kierowcom, którzy próbują unikać płacenia. - Wpływy z opłat za parkowanie mogą sięgnąć nawet ponad 2 mln złotych - przewiduje Teresa Blacharska, skarbnik miasta Gdańska.

Parasol ochronny rozpostarto nad inwestycjami korzystającymi z unijnych dotacji. Nie ucierpią też inwestycje i działania związane z przygotowaniami do Euro 2012. Pod ochroną jest większość przedsięwzięć kulturalnych i promocyjnych dotyczących starań Gdańska o uzyskanie miana Europejskiej Stolicy Kultury.

Mimo tych oszczędności, w związku z trudną sytuacją finansową Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, prezydent Paweł Adamowicz zdecydował o przekazaniu na bieżące funkcjonowanie policji 500 tys. zł. Pierwotnie kwota ta przeznaczona była na budowę komisariatu w Osowej.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gdańszczanin

piszecie o Gdańsku, a dołączacie zdjęcie z remontu drogi w Gdyni. Kpina z czytających

Dodaj ogłoszenie