Kryzys w szpitalu na Srebrzysku. Lekarze zapowiadają masowe zwalnianie się z pracy. Urząd Marszałkowski domaga się interwencji szefostwa NFZ

Dorota Abramowicz
Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku Karol Makurat
Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku zapowiedzieli masowe zwalnianie się z pracy. W poniedziałek, 17 czerwca w tej sprawie zebrał się na Srebrzysku sztab kryzysowy. Urząd Marszałkowski skierował pisma do prezesa NFZ, wnioskując o pilną interwencję w sprawie zmian w zakresie finansowania i standardów opieki psychiatrycznej. Zaplanował także na środę spotkanie.

Na początku tego roku zaalarmowano wojewodę pomorskiego, że po odejściu z pracy pięciu psychiatrów w szpitalu na Srebrzysku zostało zaledwie 20 lekarzy. Już wtedy sytuację określono jako „dramatyczną”. Dziś, gdy kolejni lekarze grożą odejściem, można już mówić o zagrożeniu ciągłości pracy szpitala.

Przypomnijmy, że na oddziale dla dorosłych doszło do zgwałcenia 15-latki, dla której zabrakło miejsca na oddziale dziecięcym. W placówce z ponad 400 łóżkami na sześciu oddziałach, do której rocznie zgłasza się 9 tysięcy pacjentów, po ostatnich wypowiedzeniach pracuje - jeszcze - 20 lekarzy. Na nocnych dyżurach czuwa jeden lekarz, który musi schodzić jeszcze na izbę przyjęć.

- Lekarze w izbie przyjęć szpitala pracują pod ogromną presją i odpowiedzialnością, także karną. Wskazują przy tym, że praktycznie Srebrzysko jest jedyną placówką psychiatryczną dla ponad 1,5-milionowej aglomeracji! - mówi dr Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki.

Czytaj także

W poniedziałek 17 czerwca z psychiatrami spotkali się m.in. wicemarszałek Agnieszka Kapała-Sokalska, dyrektor departamentu zdrowia UM Tadeusz Jędrzejczyk, dr Jerzy Karpiński i konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dr Blanka Brancewicz. Poproszono lekarzy o wstrzymanie się ze składaniem wypowiedzeń do końca przyszłego tygodnia, kiedy zostaną przedstawione propozycje zmian odciążających izbę przyjęć na Srebrzysku.

We wtorek 18 czerwca oświadczenie wydał Urząd Marszałkowski w tej sprawie.

Czytamy w nim: "Obecnie na oddziałach gdańskiego szpitala psychiatrycznego przebywa 349 pacjentów, w tym dwie osoby niepełnoletnie na oddziałach ogólnopsychiatrycznych. Dodatkowo na oddziale dziennym hospitalizowanych jest 29 osób. Na oddziale dziecięco-młodzieżowym (zapewniającym 35 łóżek) przebywa 41 osób. Codziennie do placówki zgłasza się średnio kilkunastu chorych, w tym osoby w stanach ostrych. Średnio w kilku przypadkach są to osoby nieletnie. W szpitalu pracuje obecnie zaledwie dwudziestu lekarzy, którzy dzielą między siebie pracę na sześciu oddziałach, dyżury dzienne i nocne, a także całodobową obsługę izby przyjęć."

"Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wielokrotnie alarmował o tej sytuacji szefostwo Narodowego Funduszu Zdrowia" - czytamy dalej. "W dniu 29 marca 2019 roku Centrala NFZ ogłosiła komunikat, z którego wynika, że w przypadku pełnego obłożenia oddziałów młodzieżowych personel szpitalny może umieścić osobę niepełnoletnią na oddziale dla dorosłych. Komunikat w żaden sposób nie precyzuje jednak zasad, na jakich powinno się to odbywać."

Istnieje realne ryzyko, że dalszy brak systemowych rozwiązań – w tym odpowiedniego finansowania szpitali psychiatrycznych - doprowadzi do jeszcze większego kryzysu związanego z jednej strony z brakiem miejsc na oddziałach, z drugiej – z brakiem lekarzy dyżurujących w szpitalach. W związku z tym Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego skierował w poniedziałek 17.06.19 pisma do prezesa NFZ, raz jeszcze wnioskując o pilną interwencję w sprawie zmian w zakresie finansowania i standardów opieki psychiatrycznej.

Kryzys w szpitalu na Srebrzysku. Lekarze zapowiadają masowe ...

Urząd Marszałkowski zapowiada także spotkanie w sprawie dramatycznej sytuacji na Srebrzysku

"W środę 19.06.19 Członek Zarządu Agnieszka Kapała-Sokalska spotka się również w tej sprawie z Wojewódzkim Konsultantem ds. Psychiatrii Blanką Skrzypkowską - Brancewicz oraz Konsultantem ds. Psychiatrii Dzieci i Młodzieży dr Izabelą Łucką. Na spotkanie zaproszono także wojewodę pomorskiego oraz przedstawicieli trójmiejskich szpitali (UCK i 7 Szpitala Marynarki Wojennej), które również realizują świadczenia w zakresie psychiatrii. Spotkanie ma na celu wypracowanie konkretnych rozwiązań, które poprawią jakość i dostępność świadczeń z zakresu psychiatrii dla mieszkańców Pomorza."

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie