Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Rząd proponuje zmiany w ustawie o cudzoziemcach

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Rząd proponuje zmiany w ustawie o cudzoziemcach
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Rząd proponuje zmiany w ustawie o cudzoziemcach wojciech wojtkielewicz/kurier poranny gazeta wspolczesna / polska press
Udostępnij:
W ciągu ostatnich dni do Sejmu trafił rządowy projekt zmiany ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzieleniu cudzoziemcom ochrony na terenie Polski. Jednocześnie na granicy polsko-białoruskiej cały czas znajdują się uchodźcy w prowizorycznych obozach.

Projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzieleniu cudzoziemcom ochrony na terenie Polsk wpłynął do Sejmu w poniedziałek. Zawiera on zmiany dotyczące przede wszystkich nielegalnego przekraczania granic przez cudzoziemców.

Według nowych zapisów ustawy cudzoziemiec, który nielegalnie przekroczył granicę zewnętrzną Unii Europejskiej i został zatrzymany poprzez zarządzenie komendanta placówki Straży Granicznej będzie zobowiązany do powrotu z terytorium RP i objęty czasowym zakazem wjazdu do Polski i państw Schengen. Zakaz ten będzie obowiązywał od 6 miesięcy do 3 lat.

Polscy żołnierze stawiają ogrodzenie z drutu kolczastego na granicy z Białorusią

Polscy żołnierze budują ogrodzenie na granicy z Białorusią. ...

Cudzoziemiec może wnieść zażalenie na decyzję komendanta, jednak złożenie zażalenie nie wstrzymuje wykonania jego decyzji.

Projekt przewiduje też wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców może pozostawić bez rozpoznania wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, jeśli został on złożony przez cudzoziemca zatrzymanego niezwłocznie po przekroczeniu granicy zewnętrznej UE. Wyjątkiem jest sytuacja, w której że ta osoba m.in. przybyła bezpośrednio z terytorium, gdzie grozi jej prześladowanie.

Sytuacja na granicy z Białorusią

Od ponad dwóch tygodniu na granicy w polsko-białoruskiej w Usanrzu Górnym przebywa grupa kilkudziesięciu uchodźców między innymi z Afganistanu i Iraku. W grupie znajdują się także kobiety i dzieci. Migranci są w patowej sytuacji – powrót na Białoruś uniemożliwiają tamtejsze służby, a wstępu na nasze terytorium blokują żołnierze oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand odnosił się we wtorek do sytuacji migrantów na granicy polsko-białoruskiej, a tym samym granicy Unii Europejskiej. - Nie możemy zaakceptować jakichkolwiek prób podżegania lub przyzwolenia na nielegalną migrację do Unii Europejskiej przez państwa trzecie. Potrzebna jest w tym celu kontrola granicy oraz poszanowanie fundamentalnych praw migrantów - podkreślił.

Jednak taka sytuacja występuje także na granicy Białorusi z innymi państwami UE – Litwą oraz Łotwą.

Rząd łotewski wprowadził stan wyjątkowy, który będzie obowiązywał do 10 listopada. Jak podaje Deutsche Welle rozszerza on m. in. uprawnienia Państwowej Straży Granicznej – będą oni mogli zawracać nielegalnie przekraczających granicę migrantów przy użyciu siły fizycznej oraz środków przymusu. Natomiast litewskie władze wprowadziły „jedynie” stan nadzwyczajny. Funkcjonariusze mają jednak prawo odsyłać imigrantów powrotem do Białorusi, podobnie jak na Łotwie, Nawe przy użyciu siły.

Morawiecki: Jesteśmy gotowi w każdej chwili przekazać pomoc humanitarną dla wszystkich osób, które są po drugiej stronie granicy

Premier podczas czwartkowej konferencji prasowej podkreślił, odnosząc się do decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że rząd „w sposób profesjonalny i humanitarny” przeprowadza wszystkie procedury. - Te osoby, które są na naszym terytorium, są zaopiekowane, pozostałe osoby są po stronie białoruskiej, ale chcemy pomóc także i im, dlatego w każdej chwili możemy dostarczyć konwój sanitarny – mówił.

Jak tłumaczył "pozostałe osoby są na terytorium Białorusi. One zostały przez Białoruś zaproszone i otrzymały wizy białoruskie. Białoruskie bądź irackie biura turystyczne roztaczały przed nimi pewne propozycje. Wobec tych osób zobowiązane jest im pomagać państwo białoruskie". Zaznaczył również, że jest to celowa akcja prowadzona przez reżim Łukaszenki i wie o tym zarówno Polska, jak i Unia Europejska.

- Chcemy pomóc także tamtym osobom. Konwój sanitarny czeka na wpuszczenie do Białorusi. Jesteśmy gotowi w każdej chwili przekazać pomoc humanitarną dla wszystkich osób, które są po drugiej stronie granicy - dodał. Tłumaczył, że to Białoruś musi wydać zgodę na przejazd konwoju.

- Zachowujemy się zgodnie z prawem międzynarodowym, chronimy polskiego terytorium, ale jesteśmy także w stanie pomóc innym – dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Materiał oryginalny: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Rząd proponuje zmiany w ustawie o cudzoziemcach - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pein
polska nie poddala sie w 39 i nie podda sie w 2021. i wtedy i teraz sa zdrajcy narodu polskiego.
A
Antoni Adam
Jaki kryzys ? kryzys to ma miejsce w studiu tvn i głowach POlityków totalnej oPOzycji :) Polska strzeże swych granic, a polscy żołnierze i straż graniczna robi to do czego zostali powołani.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie