Kryzys może wymusić kredyt na Baltic Arenę

  Kryzys może wymusić kredyt na Baltic Arenę

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Kredyt czy obligacje? Na to pytanie starają się odpowiedzieć gdańscy ekonomiści, myśląc o źródle finansowania Baltic Areny. I choć dotąd niemal wszystko wskazywało, że 500 z ok. 800 milionów złotych, które przewiduje się na budowę gdańskiego stadionu, pochodzić będzie z obligacji, to władze Gdańska przyznają, że sprawa nie jest przesądzona.
  - Mając na względzie obecny kryzys, nie wykluczamy, że postawimy na kredyt konsorcjalny kilku banków lub kilka umów kredytowych - mówi Marcin Szpak, wiceprezydent Gdańska. Zarówno Szpak (będący jednocześnie szefem rady nadzorczej BIEG-u, spółki budującej Baltic Arenę), jak i Ryszard Trykosko, prezes BIEG-u, podkreślają, że ostateczna decyzja - kredyt czy obligacje - zostanie podjęta po rozmowach z bankami zainteresowanymi udziałem w finansowaniu budowy Baltic Areny. - Na razie rozmawiamy z konsorcjami pod kątem obligacji, ale trzeba będzie rozpatrzyć wszystkie możliwości - mówi Ryszard Trykosko.

  Prezes BIEG-u podkreśla, że czasu na rozstrzygnięcie tej sprawy jest jeszcze dużo. Obligacje będą musiały zostać wyemitowane (bądź kredyt będzie musiał być wzięty) dopiero w trzecim kwartale 2009 r. Trykosko przypomina, że zanim zostanie podjęta ta decyzja, musi zostać zmieniona specustawa o Euro 2012.

  Poprawki, pozytywnie zaopiniowane przez sejmową podkomisję ds. Euro 2012, zakładają zmianę statusu prawnego m.in. takiej spółki jak BIEG, dzięki czemu będzie mogła ona wziąć kredyt lub zawrzeć z bankiem umowę na emisję obligacji.
  Projekt nowelizacji trafi w przyszłym tygodniu pod plenarne obrady Sejmu.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo