Krytyczne recenzje programu wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej

Jarosław ZalesińskiZaktualizowano 
Profesor Uniwersytetu Gdańskiego Piotr Niwiński, publicysta Piotr Semka oraz historyk prof. Jan Żaryn są autorami recenzji programu wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej. Recenzje zamówiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Długo nie można było poznać ich treści.

Dopiero gdy do ministerstwa zwrócił się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, powołując się na prawo dostępu do informacji publicznej, otrzymał te teksty, po czym przekazał je dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej.

Zobacz, jak będzie wyglądała wystawa stała Muzeum II Wojny Światowej [WIDEO,ZDJĘCIA]

Recenzje zawierają wiele krytycznych uwag pod adresem koncepcji wystawy stałej muzeum.

„Ukazane zostały nieszczęścia powodowane przez wojnę, brak zaś (albo jest w minimalnym stopniu) drugiej strony wojny – hartowania człowieka, ukazywania najszlachetniejszych pobudek, które wyzwalają ekstremalne sytuacje. Wystawa ma być przestrogą przed okropieństwami działań wojennych, niewiele zaś jest elementów stawiających za wzór takie zachowania jak patriotyzm, obywatelskość czy poświęcenie dla innych” - stwierdza m.in. w swojej recenzji prof. Piotr Niwiński.

„Budzić musi bardzo poważny sprzeciw niewyodrębnienie jako osobnej przestrzeni z tematu sporów etnicznych – rzezi Polaków na Wołyniu. To prawdziwy skandal” - pisze w swojej recenzji Piotr Semka.

„Wystawa, aczkolwiek w niektórych fragmentach narzuca widzowi polskie doświadczenie wojenne, to jednak w całości jest poświęcona generalnie innemu tematowi. Wychodząc z wystawy, widz ma wiedzieć jedynie, że wojna była olbrzymim złem, że odpowiedzialni za jej wybuch Niemcy zarazili patologami – czyli elementami wojny totalnej – wszystkich de fakto uczestników konfliktu. To trochę za mało jak na taki wysiłek koncepcyjno-organizacyjny” - m.in. stwierdza prof. Jan Żaryn.

W środowym, papierowym wydaniu „Dziennika Bałtyckiego” zamieścimy rozmowę z dr Januszem Marszalcem, zastępcą dyrektora muzeum II Wojny Światowej na temat głównych zarzutów, zawartych w recenzjach wystawy stałej muzeum.

Czytaj więcej na temat zamieszania wokół Muzeum II Wojny Światowej

Czytaj też: Kontrola w Muzeum II Wojny Światowej w wykonaniu wysokich szarż

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
anty pis

Nie moze byc wystawy z pominieciem zasług braci Kaczynskich i pisu w zakonczenie drugiej wojny swiatowej....

P
Placform

Z wystawy Muzeum II wojny swiatowej wynika ze zadna wojna nieuchronna dopoki nie wybuchnie !

x
xaj

Jakiego to sposobu myślenia nie należy wyrabiać?

P
Polihistor

Patrz, dziatwo, i ucz się - jakiego sposobu myślenia wyrabiać w sobie NIE NALEŻY. :-)

Ł
Łukasz Warzocha

To co ci uczeni krytycy chcą od prezentacji muzealnej: prawdy historycznej i odtworzenia realiów tych czasów, czy baśni i mitu o polskich zuchach w stylu JW23 i czterej pancerni?

777

a KTO TO daVIES LIBER ANGOL CO BULLa POdziwia JAK BOLLEK KFACHA.

g
gość

Owe recenzje przypominają tzw. pisowski audyt ministerstw podczas którego odnaleziono nawet złotego mercedesa... A pisowski publicysta Semka to rzeczywiście autorytet naukowy w porównaniu do prof. Daviesa czy prof. Snydersa...

A
Antek Policmajster

Wójtowicza nie ma?

P
Polihistor

najpewniej - ich sądy są trafne.
Co wydaj się potwierdzać nawet opublikowane powyżej strzępy informacji - zwłaszcza to, co pisze Piotr Semka.
Radziłbym "DzB" i p. Adamowiczowi nie podgrzewać atmosfery wokół muzeum.
Ani kompetencje, ani usytuowanie w hierarchii życia społeczno-politycznego wyżej wymienionych (nie mówiąc o kwestiach akademickich) takich działań NIE UZASADNIAJĄ.

Dodaj ogłoszenie