Kryterium dochodowe programu 500 plus będzie zmienione! Minister komentuje zmiany

  • Gazeta Pomorska

JS

500 plus - zasady programu ulegną zmianom. Minister Rafalska zapowiedziała, że konieczna będzie korekta kryterium dochodowego. Część rodzin może stracić świadczenie w przyszłym roku - wszystko ma związek z ustaleniem nowej płacy minimalnej. Z tego powodu ministerstwo planuje wprowadzenie modyfikacji procedur. Na czym będzie polegała zmiana?
500+ a kryterium dochodowe. W 2019 r., ze względu na podniesienie płacy minimalnej, kryterium dochodowe 500+ ulegnie zmianie.
 Wojciech Wojtkielewicz

Zmiana kryterium dochodowego zostanie wymuszona przez podniesienie płacy minimalnej. Część osób, które teraz korzystają ze świadczenia 500 plus w 2019 r. mogłyby go nie otrzymać – przez wzgląd na zbyt wysokie zarobki.

500 plus a nowe kryterium dochodowe – Rafalska chce zabezpieczenia dla rodzin

Korelacja jest prosta – im większe będzie wynagrodzenie minimalne, tym więcej rodzin będzie musiało wypaść z programu „Rodzina 500 plus".

Jakie jest obecnie kryterium dochodowe 500 plus?

Kryterium dochodowe 500 plus jest obliczane na pierwsze dziecko. Wynosi odpowiednio:

  • 800 zł na jednego członka rodziny,
  • 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.

Elżbieta Rafalska potwierdza zmiany w programie 500 plus

Elżbieta Rafalska w rozmowie z PAP potwierdziła, że konieczne będzie wprowadzenie zmian dotyczących kryterium dochodowego 500 plus:

Absolutnie nie chcemy, żeby była sytuacja, w której rodzina dwuosobowa, w której jeden z rodziców zarabia minimalne wynagrodzenie, traciła prawo do świadczenia „Rodzina 500 plus”. Jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. O to jest to, co w 2019 r. też analizujemy.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

24.02.2019, 22:15

Jakie zmiany ustalono w nowym programie dla rodziców którzy żyją osobno nie mają ustalonej sądownie opieki naprzemiennej bo to jest w sądach jeszcze rzadkością a faktycznie kontakty z dzieckiem mają tak szerokie że jeszcze więcej czasu spędzają z dzieckiem nirodzic którym dziecko mieszka a nie dostają z tego tytułu nic

24.02.2019, 18:00

Samotna matka wychowująca dziecko pracuje przekracza dochód nie dostaje nic od państwa czym sie różni takie dziecko od pełnej rodziny co są bezrobotni i zeruja na państwie i dobrze żyją nie martwiac się o nic.

21.02.2019, 12:34

Dajcie na każde dziecko a nie na drogie to pierwsze też zasłonę tak samo. Człowiek przekroczy jeżeli pracownik we dwóch nawet najniższa czyli trzeba się jednemu zwolnić i NATO samo wyjdzie

20.02.2019, 09:56

ŚWIADCZENIE POWINNY DOSTAWAĆ TE OSOBY CO PRACUJĄ A NIE BEZROBOTNI, KTÓRZY TRAKTUJĄ TO JAKO ZAROBEK I NIE MAJĄ POTRZEBY PRACOWAĆ!!!!

19.02.2019, 17:53

Co ja bym dała za to by napluć tej całej Ruchalskiej w twarz. Ciekawe czy jeśli ma dzieci (broń Boże) to swoje pierwsze dziecko też traktuje jak śmiecia? To przykre że samotna pracująca matka za najniższą krajową jest pozbawiona 500 plus bo progi i tym samym zarabia na 500 plus dla dzieci nierobów. Bo nierobom się należy. Im nie ma co przekraczać. Marzę o tym by tą babę pozbawić władzy i pieniędzy. Może wtedy coś ruszy jej myślenie.

19.02.2019, 17:48

Co ja bym dała za to by napluć tej całej Ruchalskiej w twarz. Ciekawe czy jeśli ma dzieci (broń Boże) to swoje pierwsze dziecko też traktuje jak śmiecia? To przykre że samotna pracująca matka za najniższą krajową jest pozbawiona 500 plus bo progi i tym samym zarabia na 500 plus dla dzieci nierobów. Bo nierobom się należy. Im nie ma co przekraczać. Marzę o tym by tą babę pozbawić władzy i pieniędzy. Może wtedy coś ruszy jej myślenie.

16.02.2019, 13:35

W dniu 04.02.2019 o 11:27, Misia napisał: Najpierw dawaja a później zabierają po co jest liczony dochód do tego żeby dostać 500 plus i rodzinne lub na inne dodatki co ludzie biorą. Ja zajmowałam się chora mama po udarze i zabrali mi opiekuńczy boję się że też zabiorą mi resztę mój mąż nie przekracza a zabrali mi opiekuńczy to że mieszkam z chora osoba żeby pomagać mamie to nie powinni dolicza mojej mamy emeryturę i mojego taty do opiekuńczego to było na mnie a nie na rodziców a liczyli razem dochody męża mijgo z rodzicami do opiekuńczego to jest chore

13.02.2019, 22:08

Mam nadzieję, że włącza to do dochodu oraz inne dodatki. Inaczej to jest promowanie nieróbstwa i patologii.

11.02.2019, 21:35

Człowiek uczciwie pracujący nie dostanie nic A czym się różnią dzieci osób pracujących od nie pracujących

10.02.2019, 02:22

Maianna.Bogaty nie martwi się o biednych ludzi tylko o swój stołek wszystko zrobione by tylko na swoje wyjść taka jest prawda.

09.02.2019, 12:35

To jest chore i czytać się tego niechce. Dosłownie patologia człowiek zarabia marne grosze. Zapierdziela na same noce martwiąc się o to żeby zapewnić swojemu dziecku godna przyszłość a taki rząd zabiera człowiekowi 500+na jedno dziecko a co jeszcze lepsze i alimenty bo się przekroczyło 20zl!!!!!!!!Chore państwo myślą o zamianie 500zl na 1000na kolejne dzieci to co z tymi rodzicami co sami wychowują dzieci i niema ja możliwości nawet pomocy drugiego rodzica a Państwo zabiera alimenty na dziecko na jego potrzeby.!!!!!!!

09.02.2019, 07:20

Sam zaczynam się zastanawiać czy nie warto zrezygnować z pracy!!!
pracuje na dwa etaty i jakoś się żyje. Teraz rezygnując z jednego łapie się na wszystkie dodatki z gminy dwojka dzieci to 1000 plus po 200 z opieki czy jakoś tak opał podrzuca caritac da zarcie,
zarabiam w jednej pracy 2000 tys z czego 300 paliwo to roznica jest tylko 700 zł warto się zastanowić :) cały dzień laba i udawac tylko ubogiego dobrze.

09.02.2019, 07:16

Do roboty!! nastała nowa moda nowy model pracy bezrobotny specjalista od zasiłków. Niby tacy biedni sromni i uczciwi nie opuszczają mszy świętej spowiadają się a w wyciąganiu pieniędzy z kasy podatnika sa bezwzględni co do grosza a nie daj to reke odgryza :)

08.02.2019, 12:06

Jeśli to nie jest dochód to co to jest? To nie są pieniądze.

07.02.2019, 16:12

Tylko jest jedną roznica bogaty nie robi dzieci dla świadczeń A biedny nawet praca rzuci bo powie za dużo zarabiam powinni pomóc rodzica pracującym A nie siedzący w domu czekając aż kolejny miesiąc wpłynie!!!

05.02.2019, 00:15

Dlaczego alimenty wliczane są do dochodu samotnego rodzica. Przecież alimenty są na dziecko przeznaczone

04.02.2019, 12:27

Najpierw dawaja a później zabierają po co jest liczony dochód do tego żeby dostać 500 plus i rodzinne lub na inne dodatki co ludzie biorą. Ja zajmowałam się chora mama po udarze i zabrali mi opiekuńczy boję się że też zabiorą mi resztę mój mąż nie przekracza a zabrali mi opiekuńczy to że mieszkam z chora osoba żeby pomagać mamie to nie powinni dolicza mojej mamy emeryturę i mojego taty do opiekuńczego to było na mnie a nie na rodziców a liczyli razem dochody męża mijgo z rodzicami do opiekuńczego to jest chore

03.02.2019, 20:11

Tylko cwaniacy mają dobrze w życiu, uczciwym być nie opłaca się

02.02.2019, 19:39

koniec 500 plus palanty nie bedzie 500 plus do pracy to dopiero dostaniecie ha ha

01.02.2019, 09:40

Chory system =chory rząd. Niech wprowadza kryterium dochodowe dla najbogatszych, a nie zabierają kasę biednym. Razem z mężem zarabiamy najniższą krajowa i już w ubiegłym roku utracilismy 500 plus ze względu na posiadanie jedynego dziecka, a sąsiad posiada 20 h ziemi, trzy samochody i bawi się za granicą 3 razy w roku i pobiera 500 + na każde dziecko (3 sztuki). Gdzie tu sprawiedliwość w tym państwie demokracji

01.02.2019, 09:39

Chory system =chory rząd. Niech wprowadza kryterium dochodowe dla najbogatszych, a nie zabierają kasę biednym. Razem z mężem zarabiamy najniższą krajowa i już w ubiegłym roku utracilismy 500 plus ze względu na posiadanie jedynego dziecka, a sąsiad posiada 20 h ziemi, trzy samochody i bawi się za granicą 3 razy w roku i pobiera 500 + na każde dziecko (3 sztuki). Gdzie tu sprawiedliwość w tym państwie demokracji

31.01.2019, 12:19

Co to za rząd który dba tylko o swoje słupki w sondażach.Pis ma jeden tylko cel wszystkich skłócić i to mu się udało.Może przydałyby się Polsce wybory przedterminowe i referendum w sprawie + 500.

30.01.2019, 07:12

Co jest sprawiedliwego na tym świecie. Bulwersowanie się tutaj nic nie pomoże. Tylko się nerwy psuje.

30.01.2019, 06:56

Zlikwidować 500+. To popieranie patologii i nierobstwa. Ludzie rezygnuja z pracy bo siedzenie w domu bardziej się opłaca niż pójście do pracy. Sam mam dwójkę dzieci i pobieram 500zl na drugie dziecko ale oboje z żoną pracujemy i to powinien być wymóg dla otrzymania świadczenia.

30.01.2019, 00:35

Jestem matką z dzieckiem podjęłam pracę w styczniu 2019 i odbiorą mi fundusz alimentacyjny i 500 plus jaki sens za najniższą pracować chore