Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kromka chleba pod lupą. Czy pieczywo tuczy?

opr. szal
KRZYSZTOF KAPICA
Jedni go lubią mniej, inni bez niego nie wyobrażają sobie jadłospisu. Dlaczego warto jeść chleb i jaki należy wybierać? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.

Zalety dobrego chleba są niepodważalne. Zawiera aminokwasy, witaminy, minerały i substancje odżywcze. W chlebie znajdują się witaminy z grupy B, w tym B1, B2, niacyna, witamina E. Potrafi zaspokoić nawet 30 procent dziennego zapotrzebowania na miedź, cynk i żelazo.

Pieczywo ciemne czy jasne?

Wiadomo, że pieczywo ciemne ma przewagę nad jasnym. Jest w nim potas, sód, wapń, fosfor oraz substancje pochodzenia roślinnego. Wzbogacone ziarnami pozwala uzupełnić codzienną dietę w kwasy tłuszczowe oraz minerały. Orzechy, otręby, ziarna - w tym siemię lniane i błonnik - mają wpływ na zdrowie jelit, poziom cukru oraz utrzymanie wagi. Nienasycone kwasy tłuszczone odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu każdego organizmu.

Chleb tuczy?

Panuje przekonanie, że wszelkiego rodzaju dania mączne tuczą, a osoby, które się odchudzają powinny unikać makaronów, klusek, a także jeść mniej chleba lub bułek. Ale nie do końca tak jest. Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia, każdego dnia w naszej diecie powinno znaleźć się 5-6 porcji produktów zbożowych, w tym także kasz, płatków, ryżu brązowego czy makaronów pełnoziarnistych.

Nie jest prawdą stwierdzenie, że chleb, bułki czy inne produkty zbożowe tuczą. Owszem, mogą one przyczynić się do nadwagi, gdy będą jedzone w dużych ilościach przekraczających dzienne zalecane spożycie. Nie powinniśmy unikać tych produktów, natomiast codzienne menu powinno być urozmaicone i tym samym dostarczać jak najwięcej składników odżywczych.

Jakie pieczywo kupić?

Od nas zależy, jakie pieczywo kupujemy. Powinniśmy uważnie czytać etykiety i kupować produkty, w których w składzie jest tylko mąka żytnia, naturalny zakwas, woda i sól bez żadnego chemicznego składnika. Chleb paczkowany w folię o przedłużonym terminie przydatności do spożycia nie jest do końca przekonywujący, ponieważ może zawierać konserwanty.

Pieczywo można ocenić także wizualnie. Dobry chleb jest ciężki, dość twardy, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża, zachowuje świeżość nawet do 10 dni. Chleb, którego kupować nie powinniśmy ma jednolitą, gąbczastą strukturę, w smaku jest słodkawy, słony, łatwo się kruszy, trudno kroi, a podczas smarowania powstają w nim dziury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki