Krockow śnił po polsku, a liczył po niemiecku

  Krockow śnił po polsku, a liczył po niemiecku

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Z Krzysztofem Wójcickim, autorem książek i filmów o rodzinie von Krockow, rozmawia Jarosław Zalesiński
  Zapytał Pan kiedyś Ulricha von Krockow, czy czuje się Niemcem, czy Polakiem?

  Nie, nigdy nie pytałem go o to, bo wiem, że jest Niemcem. Urodził się przecież w Niemczech, chociaż poczęty był jeszcze w Polsce, bo przyszedł na świat w lipcu 1945 roku. Jego matka była Niemką...

  A ojciec Albrecht ?

  Także był Niemcem. I Kaszubą. I Polakiem - w tym sensie, że urodził się w Polsce. W 1913 roku były to jeszcze Niemcy, ale po 1918 znalazł się po polskiej stronie granicy. I chodził do polskiej szkoły,

  Albrechta pytał Pan, kim się czuje?

  Po wielekroć. A on zawsze odpowiadał - panie Wójcicki, to jest bardzo trudny temat. To zależy od tego, jak będziemy rozumieli słowo Heimat, nieprzetłumaczalne właściwie, które nie ma odpowiednika w języku polskim. Pochodzi ono od słowa raj. Jeśli więc pan hrabia urodził się w raju, to kim miałby być? Oczywiście Polakiem. Mówiąc bardziej serio - kiedy żył pod administracją polską, był Polakiem.

  A pod administracją niemiecką?
  Był Niemcem. I zawsze był Kaszubą. Zapytałem go kiedyś, w jakim języku śni, w jakim się modli i w jakim liczy. Liczył po niemiecku - bo to najprościej. Modlił się także po niemiecku. Ale śnił czasami po polsku. Zwłaszcza kiedy śniły mu się dziewczyny.

  Kiedy w 1926 roku Krockowowie przyjęli polskie obywatelstwo, był to wyraz ich koniunkturalizmu czy patriotyzmu?

  To było warunkiem, stawianym przez polski rząd Niemcom, którzy z własnej woli zostali na tych terenach. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie pomorskie rodziny na to się zdecydowały. A z tych, które przyjęły polskie obywatelstwo, w przypadku takich na przykład von Grassów, ta decyzja była czystym koniunkturalizmem. W przypadku von Krockowów - jednym i drugim, jak sądzę. Oni naprawdę kochali tę ziemię. Ale nie dlatego, że była to polska ziemia, tylko dlatego, że to była ich ziemia. Ich rodu przez długich 700 lat.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo