Kredyt hipoteczny dla młodych – sprawdź, jak go otrzymać

Materiał informacyjny mFinanse
Początek kariery zawodowej, mała zdolność kredytowa i niska pensja – młodzi, którzy myślą o zakupie mieszkania, nie mają łatwo. Obecnie sytuację dodatkowo komplikuje pandemia koronawirusa, która łączy się z wyższymi wymaganiami stawianymi kredytobiorcom. W jaki sposób można przygotować się do spotkania z pracownikiem banku, by zwiększyć swoje szanse? Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę, jeśli zależy Ci na własnych czterech kątach.

Na czym polega kredyt dla młodych?

Kredyt hipoteczny zmusza do skompletowania szeregu koniecznych dokumentów i oświadczeń. Osoba zabiegająca o kredyt powinna być zatrudniona na etacie – dokumentem wymaganym przez bank jest umowa o pracę. Najlepiej jeśli będzie to umowa na czas nieokreślony, choć inne źródła dochodu również są akceptowane przez banki. Ważny okazuje się staż zatrudnienia oraz wynagrodzenie i dodatki uzyskiwane cyklicznie. Znaczenie ma także wiek potencjalnego klienta, który musi umożliwiać spłatę całego kredytu w określonym w umowie czasie.

Kwestią, którą warto mieć na uwadze, jest historia kredytowa. To dzięki niej pracownicy banku wiedzą, czy terminowo spłacasz swoje zobowiązania. Jeżeli zatem do tej pory nie miałaś/miałeś żadnych comiesięcznych rat do spłacenia, zacznij od kupna sprzętu do domu – z nieoprocentowani ratami – nic nie stracisz, a zbudujesz sobie historię kredytową, która może pomóc Ci w przyszłości w ubieganiu się o kredyt hipoteczny.

Jakie czynniki jeszcze warunkują pozytywną decyzję banku? Zdolność kredytowa weryfikowana jest indywidualnie w każdej instytucji – choć, jak, podpowiadają eksperci mFinanse, możesz ją obliczyć również przy pomocy internetowego kalkulatora. Analitycy biorą pod uwagę Twój wiek, a także sprawdzają koszty utrzymania oraz wysokość pensji. Po zapoznaniu się z danymi bank może stwierdzić, ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na spłatę rat.

Kredyt hipoteczny dla młodych – jak go dostać?

Jak widać, wymogi stawiane młodym osobom sprawiają, że uzyskanie kredytu hipotecznego wcale nie jest takie łatwe. Epidemia koronawirusa spowodowała zaostrzenie zasad i wymogów stawianych przez poszczególne banki. Niektóre z nich podwyższyły wysokość wymaganego wkładu własnego nawet do poziomu 30% wartości nieruchomości. Co więcej, zostały wyodrębnione branże wysokiego ryzyka (transportowa, beauty, hotelarska czy turystyczna), której przedstawiciele – osoby prowadzące działalność – mogą spotkać się z trudnościami i niemożliwością zaciągnięcia potrzebnego kredytu.

By zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego, musisz zadbać o zdolność kredytową. Jeśli nie masz odpowiednich funduszy, do umowy możesz dopisać osoby trzecie, np. rodzeństwo lub rodziców. Wspólny wniosek to także rozwiązanie dla osób będących w związku małżeńskim – przy analizie brane są pod uwagę obie pensje. Pamiętaj również o tym, by spłacić swoje dotychczasowe zobowiązania lub, w miarę możliwości, zmniejszyć ich liczbę.

Eksperci mFinanse chętnie przedstawią Ci dodatkowe wskazówki. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jakie kroki podjąć lub masz wątpliwości dotyczące którejś z kwestii, umów się na konsultacje. Szybko i w przystępny sposób uzyskasz informacje na temat tego, co musisz zrobić, by zostać potencjalnym kredytobiorcą.

Dodaj ogłoszenie