Kredyt, debet, karta kredytowa

Materiał Informacyjny PKO BP
Udostępnij:
Zaletą posiadania konta osobistego w banku jest możliwość sfinansowania bieżących wydatków – i to nawet w znacznej wysokości – na poczet dochodów, które dopiero osiągniemy. Banki oferują dziś całą gamę produktów, które temu służą, poczynając od kredytów i pożyczek gotówkowych, poprzez kredyty odnawialny aż po saldo debetowe. Każdy z nich jest dostosowany do konkretnej sytuacji klienta, w tym jego zdolności kredytowej i może przy tym realizować różne cele.

Odnawialny lub debet
Praktycznie każdemu z nas trafia się potrzeba sfinansowania wydatków, które w danym momencie przekraczają kwotę posiadanych pieniędzy. By być zawsze przygotowanym na taką okoliczność, warto zawrzeć z bankiem umowę o kredyt odnawialny. W Banku PKO BP może go uzyskać każda osoba posiadająca zdolność kredytową, a obecnie dla osób korzystających z bankowości inter-netowej jest to niezwykle proste. Nie trzeba udawać się do oddziału banku, ani nawet podpisywać umowy za pośrednictwem kuriera. Wniosek składa się poprzez internet, zatwierdza kodem autoryzacyjnym (uzyskanym poprzez SMS, z tokena lub zdrapki).

Kredyt odnawialny jest najbardziej elastycznym produktem do pożyczania pieniędzy. Umowę zawieramy na rok, a jeśli po upływie roku nie zrezygnujemy i nie przekroczyliśmy dopuszczalnego salda na rachunku, automatycznie odnowi się na kolejny rok. Jest on kredytem najniżej oprocentowanym, a odsetki naliczane są wyłącznie od wykorzystanej części kredytu i ściśle tylko za tyle dni, ile z pieniędzy korzystaliśmy. Na dodatek każdy wpływ środków na rachunek zmniejsza kredytowaną kwotę, od której naliczane są odsetki. Na tym nie koniec. W przeciwieństwie do typowego kredytu, nie spłacamy go w ratach; możemy nawet wykorzystać w całości pierwszego dnia po otrzymaniu pieniędzy, dysponować pełną kwotą przez rok, zabezpieczając na koncie środki tylko na odsetki. Co ważne, w zależności od naszej zdolności kredytowej możemy uzyskać kredyt odnawialny w wysokości kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – maksymalnie 150 tys. zł.

Podobnie działa limit debetowy, który osoba posiadająca konto internetowe zagwarantuje sobie w równie prosty sposób. Jednak limit debetu jest nieporównywalnie niższy od kredytu odnawialnego (w przypadku podstawowego konta osobistego maksymalnie 1 tys. zł), a na dodatek okres rozliczeniowy dla debetu wynosi nie rok, ale 30 dni (po czym automatycznie pokryty w całości po 30 dniach debet automatycznie odnawia się o taką samą kwotę.

Mini Ratka
Limit kredytu odnawialnego wynikający z naszej zdolności kredytowej równa się zwykle naszym kilkumiesięcznym stałym dochodom. Gdy więc potrzebujemy większej kwoty, możemy skorzystać z pożyczki gotówkowej – popularnej Mini Ratki w PKO Banku Polskim. Taką pożyczkę nawet do 120 tys. zł. wraz z kredytowanymi kosztami możemy spłacać nawet w 96 ratach (przy konsolidacji spłata zadłużenia nawet przez 120 miesięcy). Przy tej ofercie mamy do czynienia z niezbędnym minimum formalności – podobnie jak przy kredycie odnawialnym czy debecie w koncie. Co ważne, gdy kwota pożyczki nie przekracza 30 tys. zł wraz z kredytowanymi kosztami, do zawarcia umowy nie jest potrzebna zgoda współmałżonka a dla udokumentowania dochodów do końca maja wystarczy przedstawić roczne zeznanie podatkowe, czyli PIT. Wygodę w spłacie rat przez cały okres kredytowania zapewnimy sobie jedną dyspozycją autospłaty rat z naszego konta osobistego.

Karta kredytowa
Karta kredytowa pozwala zaoszczędzić na kosztach pożyczanych pieniędzy. Można ją uzyskać poza kontem osobistym. Spłacając w terminie całość zadłużenia unikniemy odsetek od transakcji bezgotówkowych, a osiągając roczny limit obrotów zwolnimy się z opłaty za korzystanie z karty. Bonusy, upusty i premie pozwolą nam z kolei nawet zarobić na korzystaniu z karty kredytowej.
Stefan Kozłowski

Więcej informacji na www.bankomania.pkobp.pl

Kredyty i pożyczki
1. Błyskawiczny dostęp do pieniędzy na niespodziewane wydatki
2. Łatwość załatwienia formalności
3. Możliwość wyboru produktu dopasowanego do potrzeb i dochodów

Ekspert radzi!
Wojciech Pasierowski dyrektor obsługi klienta Oddział 3 PKO Banku Polskiego w Gdańsku
Pożyczka gotówkowa jest elastycznym sposobem finansowania mniejszych i większych marzeń - takich jak zakupu samochodu lub wyjazd na egzotyczne wakacje. Pozwala na realizację jednego lub wielu celów, najczęściej bez dodatkowych formalności. Natomiast kredyt odnawialny zabezpiecza nas przed wystąpieniem niespodziewanych wypadków losowych.
Z kolei karta kredytowa oferuje przez określony czas nieoprocentowany kredyt oraz dodatkowe korzyści np. wielu ubezpieczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Naciągacze
Ogłuszają nas reklamy zachęcające do wzięcia kredytu, pożyczki, których nie potrzebujemy. Jakby tego było mało, to jeszcze przysyłają nam oferty kredytowe na adres domowy??? czy to nie podlega pod artykuł kodeksu karnego 190 a o stalkigu? następną ofertę zaniosę na Policję i zgłoszę uporczywe nękanie..i DOTYCZY TO RÓWNIEŻ OPERATORA SIECI KOMÓRKOWEJ, KTÓRY PRZYSYŁA MI KARTY SIM DO TELEFONU, KTÓRY MOGĘ KUPIĆ W ICH SALONIE..??