Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krajowa inauguracja roku szkolnego w Rudnie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Przemysław Zieliński
Krajowa inauguracja roku szkolnego 2016/2017 odbyła się w szkole w Rudnie
Krajowa inauguracja roku szkolnego 2016/2017 odbyła się w szkole w Rudnie Przemysław Zieliński
Uczniowie z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie (gm. Pelplin) byli gospodarzami krajowej inauguracji roku szkolnego. Dzisiaj ich szkołę odwiedziła minister edukacji.

Równo 50 lat temu Szkole Podstawowej w Rudnie nadano imię Henryka Sienkiewicza. W rocznicę tej uroczystości polski noblista został wybrany patronem całego Zespołu Kształcenia i Wychowania. Szkoła otrzymała też nowy sztandar.

- 27 lat wolności dały szkole w Rudnie zastrzyk nowoczesności - podkreślał Patryk Demski, burmistrz miasta i gminy Pelplin.

Szkoła może się pochwalić nowym skrzydłem oraz boiskiem, a tuż przed 1 września wyremontowano ulicę oraz podjazd prowadzący do placówki. Podczas swojego wystąpienia burmistrz Demski wspomniał postacie pelplińskich nauczycieli, Wandy i Wacława Niklasów, rozstrzelanych przez Niemców jesienią 1939 r.

Czytaj też: Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 na Pomorzu [ZDJĘCIA]

Dariusz Jakubowski, dyrektor szkoły w Rudnie, dziękował za nadanie patrona oraz za nowy sztandar.

- Słowa noblisty o wolności, obowiązkach z niej wynikających oraz o konieczności pracy na rzecz Ojczyzny są dla nas ciągle aktualne - dodał.

Jak zapewniła Anna Zalewska, ten rok szkolny będzie rokiem dobrym. Minister edukacji przypomniała o nowościach wprowadzonych przez swój resort. Najważniejszy dotyczy zniesienia obowiązku szkolnego dla 6-latków. Samorządy mają otrzymać na dzieci w tym wieku, które zostaną w przedszkolach, subwencje. Nie będzie też testów na zakończenie klasy szóstej, a maturzyści otrzymają możliwość odwołania się od wyników egzaminu dojrzałości. Do szkół mają też wrócić drożdżówki, ale niskokaloryczne, oraz małe sklepiki prowadzone przez drobnych przedsiębiorców. Znikają za to godziny karciane dla nauczycieli.

- Zamiast zajmować się problemami dzieci nauczyciele musieli tracić czas na pisanie sprawozdań - wyjaśniała Zalewska.

Minister obiecała kadrze pedagogicznej waloryzację wynagrodzeń oraz podwyżki. To nie koniec obietnic. W ciągu dwóch lat do każdej szkoły ma dotrzeć szerokopasmowy internet, a w ciągu trzech - interaktywne tablice. W szkołach pojawi się nowy przedmiot - podstawy programowania, wspierane ma być też nauczanie matematyki, historii, biologii i chemii, a w młodszych klasach dzień ma się zaczynać od wspólnego czytania. Szkoły będą też mogły liczyć na dofinansowanie wycieczek historycznych. Promowana w placówkach ma być wreszcie energia odnawialna, a na dodatkowe wsparcie mają liczyć szkoły polonijne.

- Ten rok ogłosiłam Rokiem Wolontariatu - dodała minister. - Człowiek żyje dla siebie, ale musi też żyć dla drugiej osoby. Będziemy promować inicjatywy wolontariackie, aby uczyć młodzież funkcjonowania w społeczeństwie. Chcę, aby dzieci były moim partnerem, dlatego przy ministerstwie powstanie Rada Młodzieży.

Wideo: Przemek Zieliński

Więcej na tczew.naszemiasto.pl

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki