Koszty wychowania dzieci w Polsce. Ile Polacy wydają na swoje dzieci? [Raport 2018]

Sandra Janikowska
Pixabay
W połowie ubiegłego roku Centrum im. Adama Smitha opublikowało raport dotyczący kosztów wychowania dzieci do 18 roku życia. Z danych opracowanych przez ekspertów wynika, że do uzyskania pełnoletności przez swoich potomków rodzice ponoszą koszty od 190-210 tys. złotych. Ale to nie jedyne konsekwencje, które się wiążą z opieką nad dziećmi. Sprawdź co zawiera raport Centrum im. Adama Smitha!

Koszty wychowania dzieci. Raport

Raport opublikowano 18 maja 2018 roku w Warszawie. Jego pełna nazwa brzmi: Koszty wychowania dzieci w Polsce 2018. Autorami tego sprawozdania są: Kamil Kajetanowicz, Hanna Kelm oraz Andrzej Sadowski. Bilans ten zawiera cztery rozdziały i traktuje o kosztach wychowawczych, które ponoszą rodzice przez 18 lat opieki nad jednym lub kilkorgiem dzieci. Eksperci analizują także sytuację materialną i koszty życia rodzin, a także obecnie panującą politykę rodzinną państwa.

Koszty wychowania dzieci. Wyniki

Z raportu Centrum im. Adama Smitha wynika, że koszt wychowania jednego potomka przez pierwsze 18 lat kosztuje średnio od 190-210 tys. zł. Koszt z tytułu opieki nad dwójką dzieci to przeciętnie 350-385 tys. zł, natomiast przy trójce potomstwa suma ta przekroczy pół miliona. Warto zwrócić jednak uwagę na jeszcze inne wydatki - tzw. koszty pośrednie związane z czasem poświęconym na wychowanie.

Jak sugerują dane - odsetek rodzin zagrożonych skrajnym ubóstwem maleje. Według autorów raportu - w najlepszej sytuacji materialnej są małżeństwa i związki partnerskie bez dzieci na utrzymaniu, natomiast najgorzej jest w rodzinach posiadających troje lub więcej dzieci.

ANALIZA RELACJI WYDATKÓW DO PRZYCHODÓW

Porównując stosunek wydatków do dochodów, można wysunąć wniosek, że najtrudniej zaoszczędzić osobom samotnie wychowującym potomstwo. Warto jednak zwrócić uwagę, że sytuacja rodzin wielodzietnych uległa znacznemu polepszeniu. Przed wprowadzeniem w 2015 roku programu 500 plus - rodzice co najmniej trójki dzieci wydawali 84 proc. swojego dochodu, dwa lata później było to już tylko 74 proc.

W raporcie możemy wyczytać:

Spora część rodzin dzięki programowi 500+ pojawiła się na rynku kredytowym i zyskała możliwość lewarowania się tymi pieniędzmi, zwiększając swoją konsumpcję oraz wydatki na dzieci

PAŃSTWO POMAGA

Warto wspomnieć o rządowych programach pomocy finansowej, które mają znaczący wpływ na kieszenie rodziców - mowa tu m.in. o: zasiłkach, urlopach rodzicielskich, 500 plus czy ulgach podatkowych. W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce pojawiły się nowe instrumenty pomocy finansowej, a nakłady na politykę rodzinną uległy znacznemu zwiększeniu - z 1,75 proc. PKB w 2014 r. do 3,11 proc. PKB w 2017 r.

PRACA ZAROBKOWA

Nadal niezmiennie najważniejszym i podstawowym źródłem dochodów dla rodzin jest praca zarobkowa. Autorzy sprawozdania sugerują, że inne źródła utrzymania - zasiłki czy świadczenia społeczne - nie są w stanie zastąpić dochodów z zatrudnienia.

POŚREDNIE KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI

Twórcy raportu zwracają uwagę na pośrednie koszty wychowania dzieci, które wiążą się z poświęceniem ogromnej ilości czasu.
Według autorów sprawozdania - instrumenty polityki rodzinnej powinny głownie umożliwiać łączenie wychowania dziecka z aktywnością zawodową tak, aby nie zaprzepaścić potencjału zawodowego rodziców. Z raportu możemy wyczytać, że:

Czas poświęcony na wychowanie dziecka, a nie przeznaczony na pracę zarobkową, stanowi tzw. koszt traconych możliwości zarobkowych.

Opieka instytucjonalna dla potomstwa do lat 3 jest dostępna tylko dla niecałych 10 proc. rodzin. Wiele ludzi nadal stoi przed wyborem - opiekować się dzieckiem samemu czy zapłacić za opiekę.

Z całym raportem możem zapoznać się tutaj

Zobacz także: 500 plus dla niepełnosprawnych - jakie kryteria?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie