Kosztowna ekspertyza na finansowe kłopoty szpitali

  Kosztowna ekspertyza na finansowe kłopoty szpitali

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Od 2 do 4 mln zł kosztować ma ekspertyza consultingowej firmy, którą na początku października wyłonić chce w przetargu Urząd Marszałkowski w Gdańsku - właściciel 14 szpitali na Pomorzu. Ma ona wskazać, na czym placówki, tym razem już nie każda z osobna, ale skonsolidowane, pod wspólnym zarządem - mogłyby jeszcze zaoszczędzić.
  A z tym związana jest nowa struktura prawna - może konsorcjum szpitali, a może holding?

  Entuzjaści tego pomysłu przekonują, że da on pokaźne oszczędności - rzędu 10-20 mln zł rocznie. Przeciwnicy są zdania, że to łączenie szpitali w jakiejkolwiek formie nic dobrego nie wróży, bo choć taki model organizacyjny lecznictwa zamkniętego funkcjonuje np. w Berlinie - to absolutnie nie sprawdzi się w polskich warunkach.
  I wytykają władzom pomorskiej służby zdrowia to, że już raz, kilka lat temu podobną ekspertyzę, i to za grube pieniądze, zlecono innej firmie doradczej - Doradca i Nexus. Opracowanie trafiło do kosza, pieniądze wyrzucono w błoto. Nie odkryło niczego nowego.

  Wicemarszałek Leszek Czarnobaj przekonuje, że szpitale w obecnej formule prawnej nic już więcej zaoszczędzić nie są w stanie. Zredukowały liczbę łóżek, pozwalniały, kogo się dało.

  - Udało się przyhamować zadłużanie - twierdzi Maciej Łukowicz, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. Długi jednak pozostały, sięgają 450 mln zł, a pozbyć się ich nie będzie łatwo. Nawet gdy spełnią się obietnice rządu Donalda Tuska i dojdzie do znaczącego oddłużenia szpitali (które przekształcą się w spółki) - choćby w zakresie zobowiązań publiczno-prawnych (ZUS itp.), to i tak problemy finansowe pozostaną. A nawet jeszcze urosną.

  - Tylko na dostosowanie naszych szpitali do wymogów Unii Europejskiej, na co mamy czas do 2012 roku, potrzebujemy 500 milionów złotych - szacuje Maciej Łukowicz. I zastrzega - nie wliczając w to wydatków związanych z oddaniem do użytku szpitala w Słupsku czy inwestycji pod tytułem "Centrum Traumatologii" w gdańskim Szpitalu Wojewódzkim. To gigantyczne pieniądze, skąd samorząd ma je wziąć. Gdyby więc choć o jedną trzecią dałoby się tę kwotę zmniejszyć, jest o co grać.

  Na czym mogłyby oszczędzać szpitale pod jednym zarządem?

  - Na wspólnych przetargach na leki, materiały opatrunkowe, odczynniki i wszystko inne, co potrzebne do funkcjonowania szpitali. Operacja ta, dzięki konsolidacji, ma nie tylko zredukować wydatki szpitali, zapewnić im finansowe bezpieczeństwo, ale i poprawić jakość leczenia. - Choćby przez wprowadzenie jednorodnego systemu zapobiegania i kontroli zakażeń szpitalnych - podaje przykład dyrektor Łukowicz.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo