Koszt ogrzewania domu gazem – ile kosztuje ogrzewanie gazowe?

Materiał informacyjny Bosch Termotechnika
Sezon grzewczy w Polsce może trwać nawet 6 miesięcy, a koszt poniesiony na ogrzewanie domu jednorodzinnego to nawet 60-80% całkowitego kosztu eksploatacji. Dlatego warto wybierać rozwiązania jak najbardziej ekonomiczne oraz wydajne. Jedną z opcji jest ogrzewanie gazowe, które z racji niewygórowanych cen gazu cieszy się sporym powodzeniem wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Ile kosztuje ogrzewanie gazowe? Czy zainstalowanie ogrzewania gazowego jest opłacalne?

Od czego zależy koszt ogrzewania gazem?

Zacznijmy od stwierdzenia faktu, że koszt ogrzewania gazem będzie się różnił dla poszczególnych budynków. Trudno jest określić średnie stawki, bo na koszt ogrzewania wpływa nie tylko cena paliwa. Przede wszystkim koszty zależne są od wielkości budynku i stopnia jego izolacji termicznej. Nieocieplone domy starej generacji mogą wymagać zaopatrzenia w energię na poziomie aż 200 kWh/m² rocznie, a w budynkach nowszych, dobrze izolowanych, te wartości są zdecydowanie mniejsze – około 100 kWh/m². Nowoczesne budynki energooszczędne potrzebują jedynie ok. 50 kWh/m2 energii cieplnej rocznie.

Wpływ na zapotrzebowanie domu w energię cieplną ma też liczba domowników, ich styl życia oraz miejsce położenia domu, bo w Polsce wyróżnia się 5 stref klimatycznych. Niebagatelne znaczenie ma zastosowany kocioł grzewczy.

Zmniejszenie kosztów ogrzewania gazem

Zanim zdecydujemy się na instalację gazową i rozważymy koszt ogrzewania gazowego, warto spróbować zmniejszyć zapotrzebowanie na energię grzewczą. Jak wspominaliśmy, niedocieplone budynki wybudowane wiele lat temu wymagają dużych nakładów energii cieplnej. Tymczasem domy, w których zamontowano szczelne okna i zadbano o dobrą termoizolację, wymagają już tylko około 110 kWh/m2 rocznie energii cieplnej. Można zatem najpierw wymienić okna i ocieplić budynek, co później przełoży się na oszczędności na ogrzewaniu.

Nowoczesny kocioł grzewczy a koszty

Rodzaj zastosowanego kotła grzewczego ma duży wpływ na poziom kosztów eksploatacji ogrzewania gazowego. Z konkretnym typem kotła wiąże się bowiem wydajność spalania gazu. Kotły nowoczesne pozwalają odzyskiwać ciepło, dzięki czemu koszt ogrzewania gazowego jest mniejszy. Co prawda, nowoczesne kotły kosztują więcej niż tradycyjne, ale poniesione pierwotnie nakłady inwestycyjne zwrócą się już po kilku latach, bo rachunki za gaz będą mniejsze. Szczególnie, jeśli budynek będzie właściwe zaizolowany. Warto przy tym zwrócić uwagę na zależność, że im większe zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą – np. z racji jego wielkości – tym bardziej opłacalny będzie zakup nowoczesnego kotła grzewczego kondensacyjnego, który cechuje się dużą wydajnością energetyczną.

Kocioł kondensacyjny umożliwi odzyskiwanie ciepła znajdującego się w spalinach gazowych, co czyni je urządzeniami wydajnymi i energooszczędnymi. Dzięki odzyskiwaniu ciepła zmniejsza się koszt wytworzenia 1 kWh – średnio jest to około 0,23 zł. Przy niewygórowanej cenie tych rozwiązań i zmniejszonych kosztach, można zyskać efektywne rozwiązanie na lata, które szybko się zwróci.

Przewagą kotłów kondensacyjnych nad tradycyjnymi kotłami gazowymi jest lepsza efektywność energetyczna, w tym możliwość osiągania klasy A+ dla ogrzewania pomieszczeń i nawet A+++ dla ogrzewania wody. Z kolei w porównaniu z ogrzewaniem drewnem, węglem lub z użyciem oleju opałowego, kotły gazowe pozwalają na większą stabilność utrzymania stałej temperatury, bez konieczności regularnego dokładania opału. To wygodniejsze rozwiązanie pod względem eksploatacji i zapewniające większy komfort grzewczy.

Jak dobrać kocioł?

Gazowe ogrzewanie powinno być dobrane do parametrów domu i potrzeb jego mieszkańców. Dzięki temu kocioł gazowy kondensacyjny będzie zapewniał najlepszą efektywność energetyczną. Kocioł dopasuj do energooszczędności domu, to znaczy im bardziej jest on energooszczędny, im lepiej zaizolowany i szczelny, tym mniejsze będzie zapotrzebowanie na ciepło. Zatem wymagana jest mniejsza moc kotła, bo mniej kilowatów ciepła będzie zużywane. By określić energooszczędność domu i tym samym moc kotła, trzeba wziąć pod uwagę aspekty takie jak usytuowanie budynku, fakt czy znajduje się w zabudowie szeregowej, czy jest domem wolnostojącym, standard izolacji, tryb życia mieszkańców. W przypadku wielkości domu, trzeba zwrócić uwagę także na odległość między kotłem a łazienkami i wymaganą liczbę punktów poboru ciepłej wody.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.bosch-thermotechnology.com/pl/pl/budynki-mieszkalne/informacje/blog/ogrzewanie-gazowe---wydajne-i-ekonomiczne/

Koszt inwestycji i eksploatacji przy ogrzewaniu gazowym

Koszty inwestycji w ogrzewanie gazowe nie są może najniższe, ale rekompensują się każdego dnia ocieplania domu i ponoszenia niższych kosztów eksploatacyjnych. Oczywiście dotyczy to nowoczesnych kotłów kondensacyjnych o wysokiej efektywności energetycznej, które umożliwiają odzyskiwanie części energii cieplnej. Warto też zwrócić uwagę na to, że wydatki poniesione na kotły i montaż całego systemu mogą być obniżone dzięki udziałowi w programach krajowych, które w ramach promowania ekologicznych źródeł ciepła, wspierają wymianę starych kotłów węglowych na kotły nowoczesne, np. właśnie gazowe kondensacyjne.

Ogrzewanie na gaz na pewno jest bardziej ekologiczne niż stosowanie pieców węglowych, co jednak z kosztami? Cena gazu do ogrzewania domu plasuje się gdzieś pośrodku cen innych opałów. Stawka ciepła z gazu z sieci gazowej wynosząca około 0,25 zł za kWh jest wyższa niż koszt węgla w cenie 0,15-0,18 zł za kWh, a także użytkowanie pomp ciepła, jednak wyniesie znacząco taniej niż korzystanie z gazu domowego zbiornika – tu koszt nawet 0,50 zł za kWh, a także bardziej ekonomiczna niż ogrzewanie elektryczne oraz instalacje z olejem opałowym. Biorąc jednak pod uwagę szkodliwość dla środowiska związaną z opalaniem węglem, a także dużą uciążliwość eksploatacji tego typu ogrzewania, wydaje się, że opłaca się ponieść trochę wyższy koszt za ogrzewanie gazowe. Tym bardziej, że z nowoczesnym kotłem może być ono energooszczędne i bardzo wydajne. Stosunek jakości do ceny w przypadku ogrzewania gazowego jest bardzo atrakcyjny.

Przykładowe koszty eksploatacji

Jakie konkretnie wydatki ponosi się za ogrzewania gazowe? Koszt miesięczny trudno jest ustalić, bo wiele zależy od tego, jaka jest zima i ile przez miesięcy będzie potrzebne ogrzewanie. Zazwyczaj w obliczeniach wylicza się średni koszt roczny, a wiadomo, że ta kwota będzie rozłożona na miesiące użytkowania ogrzewania, przy mniejszym zużyciu energii latem.

Dla domu o powierzchni 100 m2, przy braku ocieplenia i zapotrzebowaniu na wysokim poziomie 200 kWh/m2 rocznie, koszt ogrzewania gazowego z kotłem kondensacyjnym będzie sięgać 4600 zł rocznie. Tradycyjny kocioł może generować koszty na poziomie nawet 8600 zł, zatem widać tu sporą rocznicę.

Domy z ociepleniem i zapotrzebowaniem energetycznym wynoszącym standardowo około 110 kWh/m2 wymagają około 11 000 kWh ciepła rocznie, a co za tym idzie koszt ogrzewania wyniesie 2530 zł rocznie z kotłem kondensacyjnym i 4730 zł z tradycyjnym.
Domy bardzo energooszczędne, nowoczesne i zbudowane specjalnie tak, by jak najwięcej ciepła zostawało w pomieszczeniach, mogą wymagać rocznie jedynie 5000 kWh energii, a wtedy koszt ogrzewania spada do raptem 1150 zł rocznie dla kotła kondensacyjnego i 2150 zł dla tradycyjnego.

Źródła:
https://kb.pl/porady/ogrzewanie-gazowe-koszty-na-sezon/
https://www.instalacjebudowlane.pl/10500-23-40-koszt-ogrzewania-domu-gazem--kociol-kondensacyjny.html
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/246-ile-kosztuje-ogrzewanie-gazem-w-domu-o-powierzchni-150-m2
https://domynowoczesne.info.pl/ile-kosztuje-ogrzewanie-gazowe-sprawdzamy-czy-ogrzewanie-gazem-sie-oplaca.html

Dodaj ogłoszenie