Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosmetyki z aloesem: dlaczego warto po nie sięgnąć? Porady

Porady
iStock
Za sprawą żelu aloesowego kosmetyki zawierające ten sukulent znowu cieszą się dużą sympatią. Jeśli jeszcze nie poznałaś się na pielęgnacyjnej mocy aloesu, musisz to zmienić.

Zdrowotne właściwości aloesu są znane od tysięcy lat. Dla Indian aloes był źródłem młodości. Grecy i Rzymianie wzmacniali z jego pomocą włosy. Nasze babcie przykładały surowy miąższ aloesu do trudno gojących się ran. Nie mylili się ani Indianie, ani mieszkańcy starożytnej Grecji … ani nawet nasze prababki!

Właściwości aloesu, czyli pielęgnacyjna supermoc prosto z natury

Aloes wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych oraz upiększających, ponieważ wyodrębniony z niego żel aloesowy bogaty jest m.in. w glikoproteiny, polisacharydy, polipeptydy, aminokwasy, witaminy (m.in. A, C, E oraz witaminy z grupy B) oraz mikroelementy (m.in. selen, cynk czy magnez). Świetnie sprawdza się doustnie, np. jako składnik środków stymulujących układ odpornościowy. Jednak prawdziwe uznanie zdobył jako składnik kosmetyczny o wszechstronnym działaniu.

Aloes słynie z właściwości łagodząco-przeciwzapalnych, dzięki czemu świetnie koi podrażnienia, stany zapalne skóry oraz wykwity trądzikowe. Intensywnie nawilża oraz wzmacnia barierę ochronną skóry, pobudza syntezę białek odpowiedzialnych za młody wygląd, poprawia ukrwienie skóry. Można z powodzeniem stosować go na całe ciało – od czubka głowy aż po opuszki palców.

Kto powinien stosować kosmetyki z aloesem?

Niezależnie od rodzaju cery, wieku czy szerokości geograficznej, wiele kobiet znajdzie przynajmniej jeden powód, aby sięgnąć po żel aloesowy i inne kosmetyki z tą rośliną. Podpowiadamy, kto szczególnie powinien zwrócić uwagę na ten niepozorny sukulent.

Aloes dla suchej skóry

Miąższ aloesu ma unikalny skład. Aż 99 proc. stanowi woda, a pozostały 1 proc. to wiele cennych substancji, w tym wiążące wodę polisacharydy. Nic więc dziwnego, że kosmetyki z aloesem rekomendowane są do pielęgnacji skóry suchej.. Aloes nie tylko szybko i głęboko nawilża, ale także zmniejsza dyskomfort spowodowany ściągnięciem skóry. W efekcie odzyskuje ona witalność, jest bardziej elastyczna i wygląda młodziej. Dobrej jakości, naturalny żel aloesowy możesz bez obaw nakładać na skórę twarzy. Jest nie tylko szalenie skuteczny, ale jednocześnie na tyle lekki, że nie powoduje powstawania zaskórników oraz nadprodukcji sebum. W przypadku skóry suchej warto jednak szukać kosmetyków, które oprócz bogatej zawartości aloesu będą wzbogacone o dodatkowe substancje nawilżające, np. kwas hialuronowy, gliceryna czy prowitamina B5.

Aloes dla wrażliwej skóry

Kojące właściwości aloesu szczególnie docenią kobiety borykające się z bardzo wrażliwą skórą. Aloes nie tylko aktywizuje fibroblasty do pracy, dzięki czemu przyspiesza proces gojenia się ran i stanów zapalnych skóry. Dodatkowo wykazuje działanie antyseptyczne, dzięki czemu także łagodzi dyskomfort i świąd. Jednocześnie bardzo rzadko uczula, dlatego jest odpowiedni nawet dla osób, których skóra jest ekstremalnie wrażliwa lub borykają się one z atopowym zapaleniem skóry. Żel aloesowy (a nawet surowy, wyciśnięty z liści miąższ) można także stosować miejscowo na stany zapalne, długo gojące się rany (np. po nieumiejętnym usuwaniu wyprysków), oparzenia (zwłaszcza po nadmiernej ekspozycji na słońce) oraz w miejsca ukąszenia owadów.

Aloes na trądzik

Aloes, ze względu na właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, jest polecany w pielęgnacji skóry problematycznej: mieszanej, tłustej oraz trądzikowej. Stosowanie preparatów przeciw niedoskonałościom zwykle wysusza naskórek i przez to osłabia jego właściwości obronne. Aloes nie tylko koi stany zapalne skóry, ale także kompleksowo ją regeneruje oraz zapewnia optymalny poziom nawilżenia. Jeśli do tego|zdecydujesz się na żel aloesowy zamiast bogatego kremu, możesz cieszyć się skutecznością przy nieobciążającej formule, która nie powoduje zaskórników oraz nie wzmaga nadprodukcji sebum. Co więcej, dzięki zawartości substancji zwanej aloesyną, aloes kontroluje działanie tyrozynazy – enzymu biorącego udział w produkcji melaniny, dzięki czemu wpływa korzystnie na ujednolicenie kolorytu skóry. Docenią to wszystkie kobiety, które borykają się nie tylko z licznymi wypryskami,, ale także z przebarwieniami po stanach zapalnych.

Żel aloesowy – nie tylko do pielęgnacji twarzy

Dzięki bogatej zawartości aminokwasów oraz witamin E, B2 oraz A aloes jest popularnym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji włosów – szamponów, odżywek i masek. Sprawia, że są odporniejsze na trudne warunki atmosferyczne, lśniące oraz właściwie nawilżone. Po aloes warto również sięgnąć w przypadku problemów ze skórą głowy. Nakładany bezpośrednio na skórę naturalny sok lub żel z aloesu zmniejsza suchy łupież, łagodzi swędzenie oraz zwiększa dotlenienie i odżywienie cebulek, które odwdzięczają się szybszym tempem wzrostu włosów. Żel aloesowy jest również bardzo często polecany jako baza do domowych masek i olejowych kuracji do włosów.

Liczne właściwości kosmetyczne aloesu sprawiły, że coraz więcej kobiet nie wyobraża sobie swojej kosmetyczki bez tej rośliny. Wzmacniający szampon do włosów, kojący krem, a może lekki żel aloesowy? Wśród naszych propozycji z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki