Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościoły solidarne z Ukrainą - stanowisko duchownych w sprawie konfliktu

Maja Czech
Maja Czech
Waldemar Wylegalski
W związku z inwazją rosyjską na Ukrainę, duchowni różnych wyznań wyrażają swoją solidarność z Ukrainą. Wsparcie i pomoc zadeklarował już arcybiskup Stanisław Gądecki oraz ks. Paweł Potoczny, proboszcz parafii greckokatolickiej św Mikołaja.

Stanowisko Kościoła Rzymskokatolickiego

Jak napisał arcybiskup Stanisław Gądecki:

W związku inwazją rosyjską na Ukrainę, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo potępiam działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa.

Papież Franciszek wystosował prośbę do wszystkich kościołów, aby nadchodząca Środa Popielcowa była dniem modlitwy w intencji pokoju i solidarności z Ukrainą.
Gądecki jednocześnie apeluje, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową, zorganizować zbiórkę pieniędzy podczas Mszy Świętej, za pośrednictwem Caritas Polska. Datki zebrane w tych dniach zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Poza pomocą materialną, duchowni informują wiernych o potrzebie zorganizowania schronienia potrzebującym, uciekającym przed wojną z Ukrainy.

Kościół Greckokatolicki

Bóg Wielki, Jedyny, utrzymujemy Ukrainę! - napisał w czwartek z samego rana ks. Paweł Potoczny, proboszcz parafii greckokatolickiej św Mikołaja w Cyganku w powiecie nowodworskim.

Parafia skupia wiernych z Żuław, potomków Ukraińców przesiedlonych pod koniec lat 40 XX na tzw. ziemie odzyskane w. w ramach akcji Wisła. Przedstawiciele tej zasymilowanej całkowicie społeczności od grudnia zeszłego roku modlili się w intencji pokoju na Ukrainie. - Bo Ukraina jest w naszych sercach –mówił wówczas ks. Potoczny.

Kościół prawosławny

Jak mówi ks. dr. Anatol Szymaniuk, rzecznik prasowy Prawosławnej Diecezji Białostocko - Gdańskiej, przedstawiciele kościoła nie otrzymali jeszcze odgórnych poleceń dotyczących wsparcia Ukrainy w konflikcie.

Z całą pewnością jednak zapewnimy pełne wsparcie modlitewne - zapewnia duchowny - Naszym orężem jest modlitwa za narody pokrzywdzone bratobójczą walką. Oficjalne wsparcie Kościoła na pewno również wkrótce się ukaże.

W najbliższą sobotę 26 lutego, o godz. 18, w cerkwi greckokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela w Elblągu (ul. Traugutta 40) odprawiona zostanie Boska Liturgia w intencji pokoju na Ukrainie.

Modlitwa "Święty Boże, Święty mocny"

Modlimy się w intencji pokoju słowami Suplikacji (łac. supplicatio – prośba, błaganie), uroczystej i przejmującej pieśni błagalnej. Jej pierwsza zwrotka to starożytny grecki hymn Trishagion (gr. „Po trzykroć święty”), pochodzący z tradycji Kościoła wschodniego: Święty Boże, Święty mocny, Święty a Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami... Od powietrza, głodu, ognia i wojny, wybaw nas Panie! Od nagłej a niespodziewanej śmierci, zachowaj nas Panie! My grzeszni Ciebie Boga prosimy, wysłuchaj nas Panie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki