Kościół w Cyganku z największą dotacją

  Kościół w Cyganku z największą dotacją

  Tomasz Chudzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Trwa kompleksowy remont dachu w zabytkowym kościele gotyckim w Cyganku. Remont budowli, podobnie jak kilkudziesięciu innych na Pomorzu, jest możliwy dzięki pieniądzom z budżetu województwa pomorskiego.
  Na kościółek w Cyganku przeznaczono najwięcej funduszy w 2008 roku - 381 tys. zł.

  Obecnie świątynia jest prawie całkowicie pozbawiona pokrycia dachowego. Zużyte elementy drewniane i dachówki zostaną wkrótce zastąpione nowymi. Kościół należy do parafii katolickiej obrządku greckokatolickiego pw. św. Mikołaja.

  - Parafia jest wdzięczna za dotację, to pierwsza taka pomoc finansowa dla naszego kościoła - mówi proboszcz ks. Jan Mariak. - Mam nadzieję, że prace konserwatorskie przy remoncie całego dachu skończymy jak najszybciej.

  - Trzeba było wymienić między innymi krokwie oraz zrobić szalunek pod dachówki. W czasie prac pracownicy znaleźli w starych belkach m.in. odłamki pocisków z czasów wojny. W przyszłości planujemy jeszcze prace nad osuszaniem fundamentów.

  Budowla w Cyganku to nie jedyny gotycki kościół na Żuławach, którego remont został dofinansowany. Kościół parafii w Żuławkach zyskał na remont 40 tys. zł. Wymienione zostaną zniszczone cegły w ścianach budowli, wyremontowane fundamenty oraz naprawione pokrycie dachowe.

  Natomiast w kościele parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie wykonane zostaną prace konserwatorskie wraz z dokumentacją przy zabytkowym krucyfiksie. Koszt to 4 tys. 871 zł.

  Przypomnijmy, Program Opieki nad Zabytkami Województwa Pomorskiego na lata 2007-2010 to narzędzie władz Pomorza służące poprawie stanu regionalnych obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

  Każdego roku dysponenci takich obiektów mogą wnioskować o dotację. W tym roku specjalna komisja przyznała pieniądze trzydziestu pięciu budowlom z całego województwa, na łączną kwotę 2 mln 300 tys. zł. Początkowo budżet wynosił tylko milion złotych, lecz został zwiększony.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo